moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi „niezwyciężeni” poszukiwani

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ogłosiło nabór zawodników na międzynarodowe igrzyska sportowe Invictus Games, które zostaną rozegrane w lutym 2025 roku w Kanadzie. Zgłaszać mogą się byli i czynni żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Na zawody pojedzie 19 reprezentantów wybranych przez komisję kwalifikacyjną.

Siódma edycja Invictus Games odbędzie się w Vancouver w terminie 8–16 lutego 2025 roku. Zapowiada się spora konkurencja, bo wysłanie zgłoszenia planuje wielu żołnierzy. Zapytani o to, dlaczego chcą wziąć udział w tej imprezie, zgodnie stwierdzają, że chcą poczuć tę niezwykłą atmosferę, w której odbywa się rywalizacja. Opowiadają o niej wszyscy zawodnicy, którzy uczestniczyli w tych igrzyskach. „Polecam każdemu rannemu weteranowi udział w Invictus Games. To nie tylko sport i rehabilitacja psychiczna i fizyczna, ale także niezapomniane przeżycia, nowe wyzwania i wspólne chwile z najbliższymi” – napisał na Facebooku płk Leszek Stępień, zdobywca srebrnego medalu w łucznictwie podczas tegorocznych zawodów, które odbyły się we wrześniu w Düsseldorfie. Wystąpiło w nich około pięciuset sportowców z 21 krajów. Polska reprezentacja wywalczyła 15 medali, w tym osiem złotych, trzy srebrne i cztery brązowe.

Podczas IG w Kanadzie zawodnicy rywalizować będą w siatkówce na siedząco, pływaniu, wioślarstwie halowym oraz w koszykówce i rugby na wózkach. W Vancouver po raz pierwszy również odbędą się rozgrywki w konkurencjach zimowych, takich jak curling na wózkach, skeleton, narciarstwo alpejskie i narciarstwo biegowe. – Nie uprawiałem dotychczas sportów zimowych, gdyż moją pasją są biegi, ale chciałbym spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym – deklaruje st. chor. sztab. Jacek Schmidt, który już wysłał swoje zgłoszenie, zachęcony opowieściami kolegów. – Chciałbym poczuć tę niesamowitą atmosferę na własnej skórze i przeżyć towarzyszące tej rywalizacji emocje – przyznaje.

REKLAMA

Dokumenty potrzebne do zakwalifikowania się do polskiej reprezentacji na Invictus Games w Kanadzie postanowił złożyć także st. kpr. Andrzej Kuciński. Był zawodnikiem rezerwowym na igrzyska w 2023 roku w Düsseldorfie. – Byłem przygotowany, że mogę nie pojechać, ale włożyłem w przygotowania dużo pracy i chciałbym ją kontynuować – mówi. Wśród dyscyplin, w których chce wystartować, wymienia wioślarstwo halowe, siatkówkę na siedząco oraz narciarstwo biegowe i skeleton. – Kiedyś uczyłem się zjeżdżać na nartach, a biegi są moją pasją – dodaje.

Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia weteranów Centrum Weterana, zapewnia, że każdy ma szansę zostać zakwalifikowany do Polskiej Reprezentacji Sportowej na Invictus Games Vancouver-Whistler 2025. – Zależy nam na tym, żeby zgłosili się obecni i byli żołnierze ranni w służbie, którzy potraktują udział w tych zawodach jako zachętę do dalszej rehabilitacji poprzez sport. Uprawianie sportów zimowych nie jest warunkiem – podkreśla. Na zachętę przytacza historię o tym, jak podczas pobytu w Vancouver spotkał kanadyjskiego sportowca, który sparaliżowany poruszał się na wózku inwalidzkim. – Kilka lat temu kolega poradził mu, aby wybrał sobie dyscyplinę sportu i zaczął ją trenować. Dziś zdobywa medale w bobslejach podczas zawodów dla osób z niepełnosprawnościami – mówi.

Organizatorem imprezy jest fundacja Invictus Games, którą założył książę Sussex Harry. Pierwszy raz zawodnicy rywalizowali w 2014 roku w Londynie, następne edycje igrzysk odbyły się w Orlando w 2016 roku oraz rok później w Toronto. W 2018 roku w Sydney zadebiutowała polska drużyna. Kolejne rozgrywki zostały przesunięte ze względu na pandemię COVID-19 – dopiero w 2022 roku weterani poszkodowani spotkali się w Hadze, gdzie Polacy zdobyli jeden złoty medal, dwa srebrne oraz pięć brązowych.

Zainteresowani udziałem w zawodach muszą wypełnić formularz opublikowany na stronie Centrum Weterana oraz do 12 grudnia 2023 roku wysłać jego skan w formacie pdf na adres centrumweterana@ron.mil.pl. Potem komisja kwalifikacyjna (złożona z przedstawicieli resortu obrony) wybierze Polską Reprezentację Sportową Invictus Vancouver-Whistler 2025 – 19 zawodników oraz dwóch rezerwowych. – O dokonanym wyborze poinformujemy kandydatów, przesyłając informacje na adres mailowy podany do korespondencji – mówi Mariusz Pogonowski.

Udział polskich weteranów w zawodach Invictus Games możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Za przygotowanie naszej reprezentacji odpowiada Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO