moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny

W przyszłym roku szkolnym w szkołach średnich zostanie otwarte 200 oddziałów przygotowania wojskowego. Taki limit zezwoleń na prowadzenie OPW określiło Ministerstwo Obrony Narodowej, biorąc pod uwagę możliwości wojska, oczekiwania społeczne, a także rosnące zainteresowanie młodzieży nauką w klasach wojskowych.

Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) to klasy działające w szkołach ponadpodstawowych (liceach i technikach) na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Program działa od 2020 roku, a nadzór merytoryczny nad nim sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie OPW działają w każdym z województw. W 484 takich klasach uczy się ponad 25 tys. uczniów.

W przyszłym roku szansę na naukę w klasach wojskowych zyskają kolejni młodzi ludzie. Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało, aby w roku szkolnym 2024/2025 powstało aż 200 takich klas. Gotowy jest już projekt przepisów w tej sprawie. Wojsko nie obawia się braku chętnych: zainteresowanie szkół otwarciem kolejnych OPW nie słabnie, podobnie jak popularność tej formy edukacji wśród młodzieży. Dodatkowo, co wskazano w uzasadnieniu do projektu, dotychczasowe nabory do programu pokazały, że liczba wniosków złożonych przez organy prowadzące szkoły znacznie przekraczała określony przez resort obrony limit.

REKLAMA

Aby otworzyć taką klasę, zainteresowana szkoła musi wystąpić z wnioskiem do MON. – To konieczne, bo ministerstwo partycypuje w kosztach prowadzenia takiej klasy. Oprócz przypisanej każdej szkole patronackiej jednostki wojskowej i merytorycznego wsparcia żołnierzy w szkoleniu młodzieży, placówki oświatowe mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u na zakup umundurowania dla uczniów, a także wyposażenia specjalistycznego – tłumaczy ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. I dodaje, że zgoda na prowadzenie OPW, którą otrzymuje dana szkoła, jest bezterminowa. – W praktyce oznacza to, że placówka, której udzielono zezwolenia na otwarcie OPW, może taką klasę otwierać w każdym kolejnym roku – podkreśla oficer.

Tak się stanie chociażby w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie oddziały przygotowania wojskowego istnieją od początku funkcjonowania programu. Obecnie w placówce tej działa sześć OPW (jedna klasa czwarta, jedna trzecia i po dwie w klasach drugich i pierwszych). – Zainteresowanie młodzieży tą edukacją jest bardzo duże. Zazwyczaj o jedno miejsce konkurują trzy–cztery osoby, a w ubiegłym roku ubiegało się o nie aż pięć – przyznaje Jolanta Nikodemska, wicedyrektor i koordynator klas wojskowych w tej szkole. I dodaje, że szkoła ma doskonałą lokalizację w centrum Polski, do tego znakomitą współpracę z położonym nieopodal 7 Batalionem Kawalerii Powietrznej, będącym jednostką patronacką szkoły. – Z sukcesami uczestniczymy w zawodach strzeleckich i sportowych, młodzież regularnie bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych czy państwowych. Nasi absolwenci trafiają do wojsk obrony terytorialnej, na szkolenie służby dobrowolnej, zdają do akademii wojskowych, gros z nich już dziś służy w armii zawodowej. To wszystko przekłada się na prestiż, poziom i rekrutację do takich klas. Młodzież widzi, że warto postawić na taką edukację – podkreśla Jolanta Nikodemska.

Nie bez znaczenia są też profity dla absolwentów OPW. Już po zakończeniu edukacji mogą oni liczyć m.in. na dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych czy w szeregi WOT, a także możliwość odbycia skróconego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Dotychczas minister obrony narodowej wydał zezwolenia na utworzenie 484 OPW: 130 w 2020 roku, 20 w 2021, 115 w 2022 i 219 w 2023. W przyszłym roku szkolnym rekrutacja do klas pierwszych obejmie łącznie 684 oddziały. Według szacunków w klasach pierwszych OPW edukację rozpocznie ok. 20 520 uczniów (w tym 6 tys. z nowego limitu).

Organy prowadzące szkołę mogą składać wnioski do ministra obrony narodowej o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego na rok szkolny 2024/2025 do 31 marca 2024 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Przerwany lot „Orlika”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Którą drogą do armii?
Leopardy jadą na poligon
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Telefon zaufania dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Będzie za co kupić koreańską broń
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO