moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA

Duża dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego! W Świnoujściu trwa właśnie rozładunek – najpierw 11 wyrzutni HIMARS. W kolejce czekają czołgi M1A1 Abrams i wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Sprzęt niebawem otrzymają żołnierze.

Do portu w Świnoujściu w środę po południu wpłynął statek z transportem 26 czołgów M1A1 Abrams, 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS (polska nazwa systemu to Homar-A) i dziewięciu wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules wraz z zapasem części zamiennych. O dostawie amerykańskiego uzbrojenia informował wczoraj w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Agencja Uzbrojenia.

 

REKLAMA

„To pracowity dzień dla portu w Świnoujściu. Po wyładowaniu ze statku wyrzutni HIMARS, rozpoczął się rozładunek 26 czołgów M1A1 Abrams. Sprzęt od razu trafi do naszych żołnierzy” – napisał szef MON-u. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wyrzutnie mają zostać przekazane na wschód Polski, czyli do jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei czołgi Abrams są przeznaczone dla 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Sprzętu wojskowego jest naprawdę bardzo dużo, dlatego rozładunek ciągle trwa – informuje ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. Oficer wyjaśnia, że 11 dostarczonych do Polski wyrzutni HIMARS jest „w konfiguracji amerykańskiej”. – Oznacza to, że wyrzutnie są osadzone na amerykańskich podwoziach. Kolejne wyrzutnie będziemy integrować z polskimi podwoziami Jelcza, tak jak się to dzieje teraz w przypadku południowokoreańskich wyrzutni Chunmoo, czyli systemu Homar-K – tłumaczy oficer. – Pierwszych siedem amerykańskich wyrzutni otrzymaliśmy w maju tego roku. Teraz do Polski dotarło kolejnych 11. To oznacza, że umowa dotycząca dostawy pierwszego dywizjonu modułu ogniowego amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych została zrealizowana – tłumaczy ppłk Polak. Chodzi o umowę z 13 lutego 2019 roku. Wówczas pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych zawarto kontrakt o wartości 414 mln dolarów na dostawę 18 sztuk tego uzbrojenia. Natomiast zgodnie z kolejną polsko-amerykańską umową, do polskiej armii trafić ma jeszcze 486 wyrzutni. Dostawy tego sprzętu rozpoczną się pod koniec 2025 roku. HIMARS-y z tego zamówienia będą integrowane z pojazdami Jelcz.

W środę do portu w Świnoujściu dostarczono także czołgi Abrams. – To kolejna dostawa M1A1. W czerwcu w Szczecinie odbyło się przekazanie 14 Abramsów, teraz do kraju dotarło kolejnych 26 sztuk tego uzbrojenia. Oznacza to, że Siły Zbrojne RP dysponują już 40 czołgami z tej serii – mówi ppłk Polak.

Umowę na zakup czołgów Abrams minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził w styczniu tego roku. Zgodnie z nią polska armia otrzyma 116 czołgów w wersji M1A1FEP oraz 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, osiem mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Za 116 Abramsów M1A1FEP oraz pojazdy dowodzenia i logistyczne Polska zapłaci 1,2 mld dolarów, mimo iż kontrakt opiewa na 1,4 mld dolarów. Prawie 200 mln USD finansuje strona amerykańska w ramach przyznanych naszemu państwu środków pomocowych. Czołgi M1A1 Abrams trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams. Ale pierwsze z nich Polska otrzyma w 2025 roku.

 

Jak informuje Agencja Uzbrojenia, to nie ostatnie w tym roku dostawy nowoczesnego uzbrojenia dla armii. Jeszcze w grudniu do Polski dotrą m.in. koreańskie armatohaubice K9 oraz dwa samoloty FA-50.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

dodaj komentarz

komentarze

~transitiess
1700828520
Tak patrzac na te ciezarowki na ktorym osadzony jest Himars to moze te male szyby w kabinie to ma jakis sens Amerykanie jakis cel byl tylko mnie zastanawia w Polskich jelczach te duze przednie szyby czy po oddaniu kilkunastu strzalow nie beda pekac dla bezpieczenstwa mozna bylo o tym pomyslec ciezarowka wojskowa to nie Kamper aby bylo wszystko widac .
71-28-0D-C8

Którą drogą do armii?
 
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO