moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ferie z WOT? Zapisy już trwają

Wojska obrony terytorialnej po raz kolejny zachęcają do udziału w szkoleniu podstawowym w trakcie ferii zimowych. Projekt „Ferie z WOT” skierowany jest do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy międzysemestralną przerwę w nauce lub pracy chcą wykorzystać na naukę podstaw wojskowości. Zimowe szkolenia podstawowe odbędą się we wszystkich brygadach OT.

– Między 15 stycznia a 25 lutego 2024 roku we wszystkich szkołach i uczelniach wyższych odbędzie się semestralna przerwa w nauce. Zachęcamy, by ferie zimowe spędzić aktywnie z wojskami obrony terytorialnej – mówi Martyna Wojenka z Wydziału Prasowego Dowództwa WOT. – Ofertę szkolenia podstawowego w czasie ferii zimowych przygotowały wszystkie brygady obrony terytorialnej. Nabór do kolejnej edycji projektu już trwa – dodaje.

Wojska obrony terytorialnej organizują projekt „Ferie z WOT” od 2019 roku. Został on przygotowany z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach i nauczycielach, którzy chcą międzysemestralną przerwę w nauce wykorzystać na szkolenie wojskowe. Dowództwo WOT wychodząc naprzeciw kandydatom na terytorialsów stara się dopasować terminarz szkolenia do czasu ferii zimowych lub wakacji (projekt „Wakacje z WOT”).

REKLAMA

Szesnastodniowe „Ferie z WOT” wystartują w połowie stycznia. Jako pierwsi mundury założą ochotnicy z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Potem w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zgodnie z harmonogramem, pod koniec stycznia szesnastodniowe szkolenia podstawowe w WOT rozpoczną się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ostatnie „szesnastki” zostaną zorganizowane w jednostkach w Małopolsce, w Kujawsko-Pomorskiem i Świętokrzyskiem.

W tym roku niektóre z brygad, m.in. podlaska, pomorska i łódzka, szkolenie podstawowe podzieliły na dwie części: dwu- i czternastodniową. – Najpierw zaprosimy ochotników na szkolenie weekendowe. W ciągu dwóch dni kandydaci na terytorialsów odbiorą wyposażenie, poznają regulaminy i przejdą szkolenia z zakresu BHP oraz przeciwpożarowe. A potem, już w trakcie ferii zimowych, wezmą udział w głównej części „szesnastki”. W ten sposób uczniowie czy nauczyciele nie stracą dwóch dni szkoły lub pracy – mówi kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT. – Projekty „Ferie z WOT” i „Wakacje z WOT” cieszą się u nas ogromnym zainteresowaniem. Zgłasza się do nas bardzo dużo uczniów i studentów. Liczymy, że tak też będzie tej zimy – dodaje.

Czego uczą się ochotnicy? Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od tych organizowanych w całym roku. Kandydaci na terytorialsów muszą najpierw zdać wstępny egzamin z WF-u, pobrać umundurowanie i broń, a potem przez dwa tygodnie poznają podstawy wojskowości. Ćwiczą posługiwanie się bronią oraz zasady udzielania pierwszej pomocy np. prawidłowego opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego z pola walki. Trenują też topografię i pracę z mapą wojskową. Obowiązkowo biorą udział w szkoleniu ogniowym. Mają również zajęcia z taktyki, w czasie których m.in. uczą się poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy. Poznają też niewerbalne sposoby komunikacji.

Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do rekrutera ze swojego powiatu. Kontakt można znaleźć na stronie: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl Można także skorzystać z telefonicznej linii wsparcia rekrutacji (tel. 800696077), która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Ochotnicy mogą także odwiedzić najbliższe wojskowe centrum rekrutacji.

Podczas ostatnich „Ferii z WOT” w szkoleniu wzięło udział niemal 1300 osób.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 2 LBOT, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Priorytety dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Przerwany lot „Orlika”
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Palmiry – miejsce kaźni
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wielki test w West Point coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO