moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie

Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz wręczył nominacje członkom rządu. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej stoi dotychczasowy szef resortu Mariusz Błaszczak. Ceremonia zaprzysiężenia składu Rady Ministrów odbyła się w poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim.

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia premiera Mateusza Morawieckiego i członków Rady Ministrów. Nowy rząd jest w założeniu rządem eksperckim, a ponad połowę stanowią w nim kobiety.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w skład Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka na urząd ministra obrony narodowej. Oznacza to, że praca dotychczasowego szefa tego resortu będzie kontynuowana. Mariusz Błaszczak na czele MON-u stoi od stycznia 2018 roku. „Obejmując urząd ministra obrony narodowej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” – mówił składając przysięgę minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Po zaprzysiężeniu wszystkich członków Rady Ministrów głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Dopełniamy politycznego, historycznego i konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd Rzeczypospolitej Polskiej, formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który te wybory wygrał – powiedział. – Patrzę na premiera i obecnych tu ministrów z radością. W większości znam państwa jako ekspertów, ludzi, którzy do tej pory w drugiej linii pracowali merytorycznie, wykonując powierzone im zadania. Dziś podejmujecie dodatkowo obok zakresu merytorycznego niezwykle odpowiedzialne polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw – dodał Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że cieszy go ogromna reprezentacja pań w składzie gabinetu. – Ważne dla mnie jest także to, że to bardzo młody gabinet. To dobrze, bo przed nami czas wielkich wyzwań. Powinny one być podjęte przez ludzi energicznych, dynamicznych, którzy młodymi oczyma patrzą na otaczającą nas rzeczywistość, a jednocześnie nie boją się podejmować wyzwań – mówił Duda.

W skład nowego rządu weszli: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Marcin Warchoł (minister sprawiedliwości), Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (minister klimatu i środowiska), Krzysztof Szczucki (minister edukacji i nauki), Danuta Dmowska-Andrzejuk (minister sportu i turystyki), Marzena Małek (minister aktywów państwowych), Ewa Krajewska (minister zdrowia), Marlena Maląg (minister rozwoju i technologii), Dorota Bojemska (minister rodziny i polityki społecznej), Szymon Szynkowski vel Sęk (minister spraw zagranicznych), Paweł Szefernaker (minister spraw wewnętrznych i administracji), Andrzej Kosztowniak (minister finansów), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (minister funduszy i polityki regionalnej), Alvin Gajadhur (minister infrastruktury ), Dominika Chorosińska (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Anna Gembicka (minister rolnictwa i rozwoju wsi) oraz szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabela Antos i członek Rady Ministrów minister Jacek Ozdoba.

Premier Mateusz Morawiecki ma teraz dwa tygodnie na zbudowanie większości w Sejmie. Za 14 dni wystąpi ze swoim exposé i poprosi o votum zaufania dla stworzonego przez siebie rządu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Palmiry – miejsce kaźni
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Leopardy jadą na poligon
Offset dla „Wisły”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pamiętamy o Niezłomnych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Rusza morski „Dragon”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO