moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorials na etacie

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej po raz pierwszy zorganizowało warsztaty, których celem było rozwijanie współpracy pomiędzy formacją a pracodawcami zatrudniającymi żołnierzy. W dwudniowym spotkaniu na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale wzięło udział ponad 30 osób. Takie warsztaty mają odbywać się cyklilcznie.

„Przywództwo, rozwój, gotowość do zmian. Zarządzanie talentami terytorialsów kluczem do sukcesu firm” – to hasło warsztatów, które w ostatnich dniach listopada odbyły się w Spale. Dowództwo WOT zorganizowało spotkanie, aby rozwijać współpracę formacji z przedsiębiorcami, którzy zatrudniają żołnierzy. Z danych WOT-u wynika, że ponad 55% terytorialsów jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

– Wojska obrony terytorialnej umożliwiają ochotnikom łączenie życia zawodowego ze służbą ojczyźnie. Pracodawcy są więc dla nas naturalnym partnerem do rozmowy i współpracy – mówi gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, czasowo pełniący obowiązki dowódca WOT-u. – Balans pomiędzy służbą wojskową a karierą zawodową jest dla terytorialsów bardzo ważny. Dlatego musimy zrobić wszystko, by żołnierze czuli wsparcie zarówno w swoich pracodawcach, jak i w dowódcach – dodaje generał. Podkreśla także, że współpraca pomiędzy Dowództwem WOT a pracodawcami prowadzi do wypracowywania korzystnych rozwiązań dla rozwoju formacji i samych żołnierzy, a także dla ich cywilnych pracodawców. – Dbanie o dobre relacje i rozwijanie ich, na przykład podczas takich warsztatów jak te w Spale, tworzy przestrzeń do dyskusji nad tym, z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie pracodawcy oraz jak można wspierać żołnierzy, którzy służą w WOT. To bardzo cenny czas, pozwalający wypracować wiele ważnych rozwiązań i wniosków – mówi gen. bryg. Stańczyk. W trakcie warsztatów mówiono o zadaniach wojsk obrony terytorialnej, misji i specyfice formacji. Pracodawcy wzięli też udział w serii wykładów, w zajęciach sportowych oraz przećwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy.

REKLAMA

Terytorialsi – to zdaniem przedsiębiorców – wartościowa grupa zawodowa. Przełożeni doceniają u żołnierzy odpowiedzialność, zaradność, wytrwałość, a także zaangażowanie w pracę i służbę. Przydatne dla firm mogą być również kompetencje, które żołnierze zdobywają w trakcie szkolenia. – Chodzi tu np. o zdolności organizacyjne czy umiejętność pracy w zespole. Dodatkowo terytorialsi podnoszą swoje kwalifikacje podczas różnego rodzaju kursów i szkoleń, które mogą później wykorzystać w pracy zawodowej. Nasza formacja stawia na rozwijanie tzw. umiejętności podwójnego zastosowania. Służą one pracodawcy, wojsku i lokalnej społeczności – wyjaśnia Martyna Wojenka z wydziału prasowego Dowództwa WOT. Przykładem mogą być medycy (ratownicy i pielęgniarki), specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa czy kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii.

– Pracodawcy zatrudniający terytorialsów muszą zrozumieć, czym jest służba wojskowa i troska o dobro kraju. Szczególnego zrozumienia wymagają sytuacje, gdy żołnierze otrzymują wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w jednostce – tłumaczy rzeczniczka WOT-u. Tak się może zdarzyć, gdy żołnierze są potrzebni np. do usuwania skutków klęski żywiołowej. W przeszłości terytorialsi byli już wzywani do natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach. Na przykład jesienią 2020 roku w związku z pandemią COVID-19, czy w lutym 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. – Zgodnie z przepisami pracodawcy przysługuje rekompensata za wydatki poniesione z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo terytorialsa. Wydatki te obejmują m.in. przeszkolenie nowego pracownika, badania lekarskie i ubezpieczenia – tłumaczy Martyna Wojenka. – Stale pracujemy nad tym, by korzyści finansowych i pozafinansowych dla pracodawców, którzy zatrudniają terytorialsów, było coraz więcej. Obecnie dążymy do tego, by takim pracodawcom przysługiwały ulgi podatkowe – dodaje rzeczniczka.

Dowódca formacji gen. Stańczyk przyznaje, że dobre relacje pomiędzy wojskiem a pracodawcami były szczególnie istotne w ostatnich latach. – Zarówno w trakcie pandemii COVID-19, jak i obecnie, w związku ze służbą na granicy terytorialsi są mocno obciążeni zadaniami, bo angażują się w ochronę bezpieczeństwa naszego państwa. Pracodawcy rozumieją współczesne wyzwania, bo jak na razie okazują nam pełne wsparcie – podkreśla dowódca WOT-u.

Dowództwo WOT zapowiada, że warsztaty z pracodawcami będą odbywać się cyklicznie. W przyszłym roku zostanie zorganizowana także kolejna edycja konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Priorytety dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Podwójny Półmaraton Komandosa
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przerwany lot „Orlika”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Leopardy jadą na poligon
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO