moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów

Żołnierze Września ’39, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” są wśród 20 ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Dotychczas IPN odnalazł szczątki ponad 2 tys. Polaków, a ponad 260 z nich zostało zidentyfikowanych.

– Rzeczpospolita za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej upomina się o swoich synów, dla których jedyną wartością była niepodległa Polska – mówił dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru. Uroczystość odbyła się w Belwederze.

 

REKLAMA

„Ojczyzna to ziemia i groby. To kraj naszych przodków i pamięć o tych, którzy poprzedzili nas w sztafecie pokoleń, oraz nieprzemijająca chwała, jaką okryli się bohaterowie, w obronie wolności i pomyślności narodu ponosząc ofiarę najwyższą” – napisał w liście do uczestników spotkania prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że państwo polskie robi wszystko, aby nazwiska i czyny osób poświęcających się dla kraju znalazły się w kronikach. „Już po raz dziesiąty krewni bohaterów otrzymują oficjalne dokumenty potwierdzające tożsamość ich odnalezionych zmarłych. […] Ufam, że ten symboliczny akt przybliża zamknięcie bolesnego rozdziału w Państwa rodzinnych historiach” – dodał prezydent.

Z kolei dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN – dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, przypomniał, że pracownicy Instytutu odnaleźli już w kilkuset miejscach w Polsce i za granicą szczątki ponad 2 tys. Polek i Polaków, a ponad 260 z nich zostało zidentyfikowanych i pochowanych z wojskowymi honorami. Dr Szwagrzyk podkreślił też, że IPN wypełni do końca misję poszukiwania Polaków poległych i pomordowanych w XX wieku.

– Noty identyfikacyjne to nie tylko potwierdzenie tożsamości naszych bliskich. One przynoszą też ulgę i pocieszenie rodzinom, to symboliczny krok w kierunku sprawiedliwości i rozliczenia z przeszłością – mówiła w imieniu rodzin Renata Kisiołek, krewna Jana Kowalskiego „Bystrego”, żołnierza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który zginął z bronią w ręku w walce z komunistami. Podziękowała też IPN za pracę i zaznaczyła, że pamięć o bohaterach ciągle jest żywa. – Dzięki nim mamy wolność. Oni oddali życie za wolny kraj – dodała Renata Kisiołek.

Wśród zidentyfikowanych osób są żołnierze Września ’39, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz inne ofiary terroru komunistycznego. Polegli oni w walce, zostali zamordowani przez Niemców lub komunistyczne władze albo zmarli w więzieniach. Ich szczątki zostały odnalezione podczas prac prowadzonych m.in. na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, cmentarza parafialnego w Lubartowie, Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu czy Cmentarza Jeruzalem w Raciborzu, a także na Litwie i w Ukrainie.

Zidentyfikowano też kilku żołnierzy NSZ z oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”, zamordowanych we wrześniu 1946 roku przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa pod Malerzowicami Wielkimi oraz w Starym Grodkowie, pochowanych w pobliżu tych miejsc. Wśród odnalezionych są szczątki jednego z braci Dańców: Leopolda lub Józefa. Niestety badania genetyczne nie pozwalają określić, o którego z braci chodzi.

Nazwiska zidentyfikowanych ofiar: Edward Borkowski, Napoleon Ciukszo ps. „Waligóra”, Walenty Czaiński, Leopold Daniec ps. „Leszek” lub Józef Daniec ps. „Jastrząb”, Wojciech Duśko, Edmund Kasprzyk ps. „Lech”, „Matniak”, „Czarny”, Ludwik Kawik ps. „Czujny”, Ludwik Kłósko ps. „Wigura”, Jan Kowalski, Jan Kowalski ps. „Bystry”, Józef Lewicki ps. „Józef”, Marian Misiak ps. „Anioł”, Tadeusz Obtułowicz ps. „Juhas”, Alojzy Ogrocki, Tomasz Piątek, Witold Poliński, Henryk Skałecki ps. „Suchy”, Henryk Szwejcer, Eugeniusz Tomasik ps. „Kruk”, Władysław Wójcik. Biogramy 20 osób opublikowano na stronie IPN.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi badania na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, by odnaleźć ofiary terroru. Eksperci IPN przebadali już kilkaset miejsc w Polsce, a także m.in.: w Ukrainie, na Białorusi, Łotwie, w Gruzji, na Litwie, w Szwajcarii i w Niemczech.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mikołaj Bujak (IPN)

dodaj komentarz

komentarze


Włoskie Eurofightery na polskim niebie
 
Pokazali swoją siłę
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Spadochroniarze w operacji TALO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej niż szkolenie TCCC
Dzień, który zmienił bieg wojny
Latający radar
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Terroryści na lotnisku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Baltops” – moc na Bałtyku
Equipment Tailored to the Needs
Koszykarskie święto w Łodzi
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Kremlowska wirtualna korekta
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Trzy miecze pokoju
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Plan na szczyt
Ratownicy na medal
Przesmyk w grze
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
AWACS-y dostarczone
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Policjanci szkolą wojsko
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Umieram jak Polak”
Jak rozbito więzienie w Końskich
Docenić „misjonarzy”
Gortat Team vs drużyna NATO
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Sztandar dla cyberwojsk
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Osiodłać krowę”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Czarownice” nad Londynem
Podróż w ciemność
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
„Pierwsza Drużyna” na start
Inwestycja potrzebna jak tlen
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AW149 wkrótce „made in Poland”
NATO on Northern Track
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Czego potrzebują żołnierze na granicy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO