moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z czym obecnie mierzy się lotnictwo?

Znaczenie sił powietrznych w systemie bezpieczeństwa państwa, wnioski dla nich płynące z wojny w Ukrainie, modernizacja techniczna – m.in. te tematy zdominowały jednodniową międzynarodową konferencję naukową pod hasłem „Lotnictwo nowej generacji”.

To bez wątpienia obecnie jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza konferencja poświęcona szeroko rozumianej tematyce lotnictwa wojskowego i cywilnego w naszym kraju. Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina wspólnie z Zarządem Targów Warszawskich już po raz 17. zorganizowały w Warszawie jednodniową konferencję pt. „Lotnictwo nowej generacji”. Udział w niej wzięło kilkuset specjalistów z Polski i zagranicy.

Jeśli chodzi o lotnictwo wojskowe, to organizatorzy w tym roku zaprosili do dyskusji w ramach pięciu tematycznych sesji wyjątkowe grono panelistów. Wśród gości nie zabrakło bowiem obecnej kadry dowódczej Wojska Polskiego, która piastuje najważniejsze stanowiska w polskich siłach powietrznych oraz byłych żołnierzy zawodowych, którzy w swojej karierze podejmowali w nich kluczowe decyzje.

REKLAMA

W imieniu organizatorów konferencję otworzył gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, a referat otwierający serię paneli wygłosił gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał zaznaczył, że Polska w kontekście sił powietrznych musi realizować jasno nakreśloną strategię bezpieczeństwa państwa. Podkreślił również znaczenie międzynarodowego zaangażowania polskich sił powietrznych: – Nasze samoloty strzegą przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, odpowiadamy też za słowacką przestrzeń powietrzną – zauważył gen. dyw. pil. Wiśniewski.

Jednym z tematów, które zdominowały dyskusję w trakcie wszystkich zorganizowanych w ramach konferencji paneli poświęconych lotnictwu wojskowemu, była modernizacja techniczna sił powietrznych i wynikające z tego konsekwencje.
Gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak z Inspektoratu Sił Powietrznych DGRSZ wskazał, że jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się siły powietrzne każdej z armii NATO, jest posiadanie zdolności do pokonywania tzw. baniek antydostępowych, czyli wydzielonych przez nieprzyjaciela stref obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, bronionych przez lotnictwo i siły lądowe. Zaznaczył również, że wnioski z Ukrainy pokazują jednoznacznie, jak bardzo lotnictwo potrzebuje nie tylko maszyn bojowych, lecz także, a może przede wszystkim, maszyn wsparcia – logistycznych czy walki radioelektronicznej. – W tej chwili NATO dysponuje w zasadzie jednym samolotem walki radioelektronicznej, F-18 Growler. To zdecydowanie za mało – mówił generał. Dodał, że w przypadku Polski priorytetem jest zakup maszyn do tankowania w powietrzu, które mogą również transportować rannych i poszkodowanych. – Tankowce to nie jest, jak długo uważało wielu decydentów, zabawka dla sił powietrznych. Jeżeli przykładowo mamy utrzymać w jednym miejscu nad Polską bojowy patrol powietrzny, to potrzebuję na to około ośmiu samolotów i 14 pilotów na 12 godzin. Mając tankowiec, mogę te liczby zmniejszyć o połowę – wskazywał dowódca Sił Powietrznych RP.

Dyskusja o nowych zakupach

O ile uczestnicy konferencji byli zgodni, że Wojsko Polskie potrzebuje nowych statków powietrznych – śmigłowców, samolotów i bezzałogowców, o tyle w przypadku dokonywanych w ostatnich latach zakupów oceny były różne. Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Obrony Narodowej, podkreślała, że ma ogromne wątpliwości, czy siłom powietrznym na pewno były potrzebne samoloty FA-50, bo nie wie, do czego właściwie te maszyny mają służyć. – Do działań bojowych czy do szkolenia? – pytała.

Były wiceprzewodniczący SKON Paweł Poncyljusz wskazywał, że w jego ocenie polska armia sięgnęła po samoloty FA-50, ponieważ nie była w stanie zmierzyć się z niskim poziomem gotowości do lotu samolotów M-346 Bielik. – Ich poziom gotowości wynosił około 30–35%. Zamiast więc uporać się z ich producentem, kupiono nowe samoloty szkolne – komentował.

Nie tylko lotnictwo wojskowe

W ramach konferencji „Lotnictwo Nowej Generacji” poza pięcioma sesjami „wojskowymi” organizatorzy przygotowali cztery panele dyskusyjne poświęcone lotnictwu cywilnemu oraz wykorzystaniu przez przemysł i gospodarkę narodową przestrzeni kosmicznej. Sprawy związane z najnowszymi technologiami satelitarnymi, które umożliwiają np. skuteczniejsze planowanie geoprzestrzenne rozwoju miast i miasteczek czy nadzór nad uprawami, nie budziły większych emocji, podobnie jak najnowsze rozwiązania do obsługi lotnisk. Gorącą dyskusję wywołał natomiast temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, a zwłaszcza kwestia, czy ta inwestycja jest naprawdę Polsce potrzebna.

Konferencja „Lotnictwo Nowej Generacji” odbyła się 7 grudnia w Warszawie. Patronat honorowy nad nią objęło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO