moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ku czci poległych na misjach

Pamięć o tych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest obowiązkiem nas wszystkich – przypominał Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas uroczystego capstrzyku poświęconego poległym na misjach. Szef MON-u zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby weterani, którzy potrzebują wsparcia, otrzymali je.

W środę w Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji przypadającego 21 grudnia Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Z tej okazji w Centrum Weterana odbył się uroczysty capstrzyk, podczas którego wspominano tych, którzy z misji nie wrócili. – Polska pamięta. Polska jest wam wdzięczna. Polska swoich bohaterów, tych, którzy oddają życie i do końca są wierni przysiędze, szanuje i będzie szanować! – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Zaznaczył, że pamięć o żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie za ojczyznę, to obowiązek osób odpowiadających za bezpieczeństwo i cywilny nadzór nad armią. – I z tego obowiązku będziemy się wywiązywać – zapewnił.

 

REKLAMA

Podczas uroczystości wicepremier zwrócił się także do rodzin poległych. Jak mówił, zdaje sobie sprawę, iż nic nie jest w stanie zrównoważyć im starty najbliższych. – Ale ojczyzna powinna pamiętać. Zadbać o tych, którzy pozostali i zaopiekować się weteranami, którzy potrzebują tego wsparcia – powiedział. Minister obrony mówił także, iż należy rozwiązać kwestie związane z zadośćuczynieniem dla weteranów, którzy wciąż walczą o rekompensaty m.in. przed sądem. – Dołożymy wszelkich starań, aby tego dopełnić. Bo obecność tutaj bez działania będzie tylko gestem. A na puste gesty Rzeczypospolitej nie stać – podkreślił.

Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował także wszystkim tym, którzy na co dzień wspierają weteranów i ich bliskich. – To jest zobowiązanie nas wszystkich, to jest nasza odpowiedzialność – mówił. – Dziękujemy za służbę waszych synów, mężów, ojców. Jesteśmy i zawsze będziemy jako państwo polskie z nich niezwykle dumni. Cześć ich pamięci!


Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka/ ZbrojnaTV

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, przypomniała, że nie bez powodu uroczystość odbywa się na przylegającym do instytucji Skwerze Pamięci. Znajduje się na nim bowiem nie tylko pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, lecz także tablica, na której uwieczniono nazwiska tych, którzy z misji nie wrócili. – Dziś, w chwili zadumy, chcemy przywołać ich w naszej pamięci, oddając hołd ich męstwu i poświęceniu – powiedziała oficer. Zapewniła także bliskich poległych żołnierzy, iż zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony centrum. – Już zawsze będziecie należeć do naszej wojskowej rodziny – zaznaczyła.

Podczas uroczystości głos zabrała również Lidia Kordasz-Garniewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. – Polegli na misjach to nasi współcześni bohaterowie, a dzień pamięci co roku przypomina nam o ofierze, jaką ponieśli – mówiła. Zaznaczyła, że jest to bardzo trudny czas dla ich bliskich, którzy w tym przedświątecznym okresie wciąż opłakują swoich mężów, ojców i synów. – Będziemy o nich pamiętać zawsze, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak długo trwa w pamięci innych – podkreśliła.

Uroczystości upamiętniające poległych na misjach odbędą się także jutro. Rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w ich intencji, następnie w Centrum Weterana odbędzie się Apel Poległych. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa jest obchodzony 21 grudnia, aby uczcić rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji wojskowych. Tego dnia 2011 roku w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

W ponad 70-letniej historii udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach poza granicami państwa do działania zaangażowano łącznie około 130 tys. żołnierzy i pracowników wojska. 123 z nich nigdy nie wróciło do domu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Pod skrzydłami Kormoranów
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO