moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawskie tablice pamięci

Z ponad 460 tablic projektu rzeźbiarza Karola Tchorka przypominających o ofiarach niemieckiej okupacji w Warszawie do naszych czasów zachowało się zaledwie 165. Fundacja Polskiej Grupy Energetycznej przeprowadziła ich inwentaryzację i kwerendę historyczną. Powstała też strona internetowa, aplikacja z lokalizacjami tablic oraz opisem wydarzeń, które miały tam miejsce.

Po II wojnie światowej ofiary niemieckiej okupacji zostały upamiętnione w Warszawie tablicami projektu rzeźbiarza Karola Tchorka. Artysta wygrał ogólnopolski konkurs ogłoszony w 1948 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Zaprojektował tablice w szarym piaskowcu z krzyżem maltańskim pośrodku. Ustawiono ich w Warszawie ponad 460, jednak do naszych czasów zachowało się 165. Fundacja Polskiej Grupy Energetycznej w 2018 roku zainicjowała projekt „Tablice pamięci”. Jego celem była między innymi rewitalizacja tablic Tchorka, popularyzacja wydarzeń historycznych z nimi związanych oraz dotarcie z informacją na ten temat do zagranicznych turystów. – Historia Warszawy to historia niezłomnych ludzi i niezłomnego miasta, które jak żadne inne na świecie zapłaciło tak wiele za umiłowanie wolności – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, podczas podsumowania pięcioletniej realizacji projektu. Zaznaczył, że tablice Tchorka, które mijamy codziennie na ulicach stolicy, są najbardziej wymownym symbolem poświęcenia mieszkańców miasta. – Projekt „Tablice pamięci” przypomniał wszystkim, że obok nas w przestrzeni miejskiej istnieją miejsca, które mają swoją tragiczną historię – dodał prezes PGE.

 

REKLAMA

W ramach projektu Fundacja PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przeprowadziła kwerendę historyczną i zinwentaryzowała wszystkie ocalałe tablice. Powstała strona internetowa: www.tablicepamieci.pl i aplikacja mobilna „Tablice pamięci”, na których znalazły się mapa z lokalizacją tablic Tchorka oraz opis upamiętnionych przez nie zdarzeń. Sporządzono także pierwszą elektroniczną bazę obejmującą ponad 3100 nazwisk ofiar zamordowanych we wskazanych miejscach.


Film: GK PGE

Fundacja PGE umieściła obok 134 tablic Tchorka nowe tabliczki z dodatkowymi informacjami historycznymi po polsku i angielsku oraz kodem QR odsyłającym do biblioteki multimediów oraz materiałów edukacyjnych znajdujących się na stronie internetowej. Wyczyszczono i zakonserwowano 105 najbardziej zniszczonych tablic.

W ramach popularyzacji wiedzy o tablicach i związanych z nimi wydarzeniach zorganizowano m.in. planszową wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945”, która była prezentowana między innymi w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie oraz w Muzeum Wojska Polskiego.

Wydano także dwujęzyczny album „Pamięć Warszawy” poświęcony losom stolicy i jej mieszkańców w dwudziestoleciu międzywojennym oraz podczas okupacji niemieckiej. Powstał również program edukacyjny dla szkół „Miasto pamięci” – w 60 placówkach w Warszawie i na Mazowszu przeprowadzono multimedialne lekcje historyczne, w których wzięło udział ponad 3 tys. uczniów.

– Tablice nie są tylko topograficznym punktem na mapie Warszawy i hołdem dla ofiar, lecz także wyrazem społecznej narodowej myśli Polaków o rzeczach dla nas ważnych. Wśród tych rzeczy jest na pewno pamięć – podkreślał dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas podsumowania realizacji projektu.

Projekt „Tablice pamięci” objęty był patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

AD

autor zdjęć: Mikołaj Bujak/ IPN

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO