moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konstruktorzy bezzałogowców z nagrodami

Ta inicjatywa ma zachęcić do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, a także pokazać potencjał myśli technicznej studentów i doktorantów uczelni wojskowych. W tym roku do konkursu MON-u na opracowanie dronów powietrznych, lądowych lub morskich zgłoszono rekordową liczbę prac. Autorzy najlepszych projektów dostali fundusze – do 50 tys. zł na realizację swoich koncepcji.

Organizowany od kilku lat przez resort obrony konkurs jest skierowany do studentów i doktorantów uczelni wojskowych. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac związanych z technologiami stosowanymi w powietrznych konstrukcjach, jak również w lądowych lub morskich platformach bezzałogowych oraz w stacjach kierowania i kontroli. W tym roku komisja konkursowa rozpatrzyła 59 koncepcji technicznych rozwiązań. – To była rekordowa liczba zgłoszonych projektów – podkreśla gen. bryg. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Ponad połowa zgłoszonych prac została zakwalifikowana do drugiego etapu konkursu, w którym zostali wyłonieni laureaci. – Jestem przekonany, że nagrodzone projekty nie pozostaną tylko symbolami myśli technicznej, lecz znajdą także uznanie i możliwości rozwoju na rzecz sił zbrojnych. Będziemy o to zabiegać – ocenia rektor-komendant WAT.

Młodzi konstruktorzy zgłaszali projekty w czterech kategoriach. Organizatorzy przygotowali nagrody dla autorów najlepszych projektów konstrukcji operacyjno-rozpoznawczej, bojowej, amunicji krążącej oraz wsparcia. Można było zgłaszać demonstrację technologii lub projekt modernizacji istniejącej konstrukcji. Nie mogły to być rozwiązania dostępne komercyjnie, ale można było użyć elementów ogólnodostępnych. Najpierw komisja oceniała koncepcję oraz kosztorys jej wykonania. Autorzy projektów, które zakwalifikowały się do następnego etapu, otrzymali pieniądze na ich realizację – nawet do 50 tys. zł.

REKLAMA

W kategorii operacyjno-rozpoznawczych bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych lub morskich pierwszą nagrodę otrzymały ex aequo dwa zespoły: z Wojskowej Akademii Technicznej za realizację projektu obserwacyjnego latającego aparatu rozpoznawczego „Polar” oraz z Akademii Marynarki Wojennej za bezzałogowy system morski przeznaczony do pozyskiwania danych środowiskowych o zanieczyszczeniu wody „BSM SCHEDAR”.

W kategorii bojowych BSP/BSL/BSM pierwsza nagroda trafiła do Macieja Kawki z Wojskowej Akademii Technicznej za realizację projektu „Interceptor”. Z kolei w kategorii amunicji krążącej najlepsza okazała się praca zespołu z Wojskowej Akademii Technicznej, który zrealizował projekt bezzałogowego systemu powietrznego amunicji krążącej „HAASTA”. Dwie główne nagrody przyznano w kategorii wsparcia. Otrzymali je młodzi konstruktorzy z Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy opracowali projekt bezzałogowego systemu powietrznego wsparcia „Strongman”, oraz drużyna z Akademii Wojsk Lądowych za realizację projektu koncepcji budowy systemu wykorzystywanego do zdalnego przekazywania wiadomości tekstowych i komunikatorów głosowych z wykorzystaniem BSP „Charon”.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali. – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że jesteście w stanie obudzić w sobie dozę ciekawości świata i aplikacji waszej wiedzy. W wojskach cyberprzestrzeni potrzebujemy ludzi takich jak wy, którzy swoim umysłem i pomysłowością łamią standardy, do których przywykliśmy w wojsku – zwrócił się do laureatów konkursu gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni. Z kolei gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości, że potencjał projektów może być wykorzystywany nie tylko w dziedzinie obronności państwa, lecz także w logistyce, ratownictwie i w wielu innych obszarach. – Wasza innowacyjność może prowadzić do nowoczesnych rozwiązań, które będą miały decydujący wpływ również na rozwój gospodarczy kraju. Chciałbym, aby Polska stała się liderem w rozwoju i wdrażaniu tego typu zaawansowanych technologii – zaznaczył szef Agencji Uzbrojenia.

Piotr Raszewski, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WAT, Marek Kańtoch / AWL

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO