moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Intensywne półrocze polskich specjalsów

Polscy żołnierze wojsk specjalnych po raz trzeci objęli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Od 1 stycznia 2024 roku przez sześć miesięcy będą w gotowości do działania w dowolnym miejscu na świecie. Mogą prowadzić pełne spektrum operacji specjalnych: od akcji bezpośrednich po rozpoznanie specjalne. Po raz pierwszy są też przygotowani do dowodzenia pełnoskalową operacją obronną.

Kilka minut po północy 1 stycznia 2024 roku Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych ogłosiło za pośrednictwem strony internetowej objęcie półrocznego dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO. – Jesteśmy w gotowości. W Krakowie rozpoczęło działalność Sojusznicze Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych – potwierdza ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy DKWS. Polskie wojska specjalne jako jedyny rodzaj Sił Zbrojnych RP do dyżuru w SON-ie weszły po raz trzeci. Żołnierze są przygotowani do działania na lądzie, w morzu i w powietrzu w dowolnym miejscu na świecie. Są gotowi do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych, a więc operacji bezpośrednich, rozpoznania specjalnego i wsparcia militarnego, mogą także wspierać operacje z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ich dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO potrwa sześć miesięcy.

– Dyżur obejmujemy w czasie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dlatego, dostosowując się do aktualnych wyzwań i zagrożeń, jesteśmy także przygotowani do dowodzenia pełnoskalową operacją obronną. To nowość, bo w czasie poprzednich dyżurów w SON-ie mieliśmy uprawnienia do dowodzenia operacjami o charakterze lokalnym – przyznaje ppłk Łapeta.

REKLAMA

Podobnie jak podczas poprzednich dyżurów (w 2015 i 2020 roku) Polska ma w SON-ie status państwa ramowego. Oznacza to, że nasz kraj przyjął na siebie obowiązek utworzenia struktur dowódczych oraz koordynuje zabezpieczenie logistyczne operacji specjalnych. Na bazie ulokowanego w Krakowie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych powstało Sojusznicze Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command). Na jego czele od 1 stycznia 2024 roku stoi gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz, a jego zastępcą jest oficer rumuńskich sił specjalnych. W czasie dyżuru SOCC podlega Sojuszniczemu Dowództwu Sił Połączonych NATO w holenderskim Brunssum.

Razem z sojuszniczym dowództwem w półrocznej gotowości są zadaniowe zespoły bojowe (ZZB), do których siły wydzieliły jednostki: GROM, Agat, Nil, Formoza oraz Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych. W razie aktywacji polscy specjalsi będą działać ze swoimi partnerami z 14 państw natowskich, m.in. Rumunii, Węgier, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Niemiec i Włoch. Po raz pierwszy, obok partnerów z krajów członkowskich Sojuszu, do dyżuru w SON-ie wszedł także pododdział gruzińskich sił specjalnych. Szkolenie komandosów z Gruzji od 2016 roku wspierają polskie wojska specjalne, głównie gliwicka jednostka Agat.

Do dyżuru w SON-ie specjalsi przygotowywali się przez ostatnie trzy lata. Po wielu narodowych oraz sojuszniczych treningach i ćwiczeniach ostatecznie potwierdzili swoją gotowość w czasie manewrów „Steadfast Jupiter 2023”. – To będzie bardzo intensywne półrocze. By podtrzymywać zdolności do dowodzenia operacjami specjalnymi Sojuszu, będziemy uczestniczyć w wielu międzynarodowych warsztatach, ćwiczeniach i treningach. Już w lutym na Słowacji odbędą się ćwiczenia „Cobra ’24” – wyjaśnia rzecznik DKWS-u.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Hiszpański palimpsest
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO