moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy rok, nowa dostawa uzbrojenia

Do portu w Świnoujściu dotarła pierwsza w tym roku dostawa uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Chodzi o 29 czołgów M1A1 Abrams oraz 79 wozów opancerzonych Oshkosh. Sprzęt, którym dysponowała wcześniej US Army, będzie przekazany żołnierzom wojsk lądowych, wcześniej jednak pojazdy zostaną przystosowane do ich potrzeb. 

O tym, że do Polski dotarł zamówiony w Stanach Zjednoczonych sprzęt wojskowy poinformował Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej. – Nowy rok, nowe dostawy. Trwa rozładunek 29 czołgów M1A1 Abrams, a wraz z nimi 79 opancerzonych pojazdów typu MRAP – M-ATV – napisał na portalu X.

Statek z transportem m.in. czołgów Abrams zawinął do portu w Świnoujściu 6 stycznia, a rozładunek rozpoczął się w poniedziałek, 8 stycznia. Dostawa to efekt umowy, jaką Polska zawarła w styczniu ubiegłego roku z rządem Stanów Zjednoczonych. Wówczas zamówiono 116 Abramsów w wersji M1A1FEP (Firepower Enhancement Package – ang. pakiet zwiększenia siły ognia), które znajdowały się wcześniej w zasobach US Army. Sprzęt ten, w porównaniu z podstawową wersją czołgu, posiada ulepszony pancerz, zmodernizowane systemy optoelektroniczne i nowocześniejsze systemy zarządzania polem walki. Kontrakt uwzględniał także pozyskanie 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, 8 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakiet szkoleniowy (dzięki niemu do służby na Abramsach będą mogły przygotować się nie tylko przyszłe załogi, ale także instruktorzy oraz obsługa techniczna) oraz pakiet logistyczny (tworzą go: zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne).

REKLAMA

Pierwsza dostawa pojazdów (14 czołgów i wozy zabezpieczenia technicznego) miała miejsce w czerwcu 2023 roku. Kolejne 26 Abramsów wraz z dziewięcioma wozami zabezpieczenia technicznego zameldowało się w Świnoujściu pół roku później. Sprzęt ten trafił do 1 Brygady Pancernej.

Agencja Uzbrojenia, która odpowiada za zakupy dla armii, nie poinformowała jeszcze, do której jednostki pojadą czołgi, z odebranej w styczniu transzy. Prawdopodobnie tym razem Abramsy otrzyma jedna z brygad podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej. Zanim jednak sprzęt zostanie przekazany jednostkom, zostanie dokładnie sprawdzony i przystosowany do wymagań Sił Zbrojnych RP.

Wartość umowy na dostawę 116 Abramsów M1A1 wraz z pojazdami towarzyszącymi jest szacowana na 1,4 mld dolarów, ale rzeczywista cena, jaką zapłaci Polska to 1,2 mld dol. Pozostałe 200 mln dolarów sfinansuje rząd amerykański, w ramach programu pomocowego na rzecz Ukrainy.

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Bejdy pozostałe 47 Abramsów dotrze do Polski do końca tego roku. – W przyszłości oczekujemy też dostaw czołgów w jednej z najnowocześniejszych wersji – M1A2 – poinformował sekretarz stanu w MON na portalu X.

Na preferencyjnych warunkach do Polski trafiło także 79 pojazdów typu MRAP (ang. Mine Resistant Ambush Protected) produkowanych przez firmę Oshkosh. Podpisana między Polską a Stanami Zjednoczonymi umowa z 31 lipca 2023 roku umożliwiła realizację dostawy w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), dzięki któremu USA wspierają sojuszników przekazując im sprzęt znajdujący się w amerykańskich magazynach. Oznacza to, że Polska pokryje koszt jedynie transportu sprzętu oraz przystosowania go do potrzeb polskich sił zbrojnych.

Nie pierwszy już raz Stany Zjednoczone przekazują tego typu wozy Polsce. Poprzednio miało to miejsce w 2015 roku. Wówczas Amerykanie przekazali 45 MRAP-ów, używanych m.in. podczas misji w Afganistanie. Wówczas pojazdy te otrzymali żołnierze wojsk specjalnych.

MM

autor zdjęć: Paweł Bejda, platforma X

dodaj komentarz

komentarze


Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO