moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ferie z WOT” wystartowały

W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym w czasie ferii zimowych będzie uczestniczyć w tym roku ponad 1400 osób. Znaczna ich część to uczniowie i studenci. Jako pierwsi „szesnastkę” rozpoczęli ochotnicy w brygadach obrony terytorialnej na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. Będą się uczyć taktyki, posługiwania się bronią, udzielania pomocy medycznej oraz topografii i łączności.

– Właśnie wystartowała kolejna edycja projektu „Ferie z WOT” – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Organizujemy szkolenie podstawowe, wpisując się w czas międzysemestralnej przerwy w nauce. Chcemy zachęcić do służby wojskowej pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy w czasie ferii mogą przejść szkolenie wojskowe i rozpocząć służbę – podkreśla rzecznik. Swoją ofertę na tegoroczne ferie przygotowały wszystkie brygady obrony terytorialnej. – Projekt od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydaliśmy w tym roku bardzo dużo kart powołań – dodaje ppłk Pękala. Dowództwo WOT szacuje, że tej zimy, w ramach „Ferii z WOT”, szesnastodniowe szkolenie przejdzie ponad 1400 ochotników. Każdy z nich na koniec złoży przysięgę wojskową.

Pierwsi kandydaci na terytorialsów, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zameldowali się w trzech brygadach obrony terytorialnej (5, 6 i 18 BOT) w województwie mazowieckim oraz w jednostkach w województwach zachodniopomorskim (14 BOT) i dolnośląskim (16 BOT). Szkolenie podstawowe w weekend ruszyło także w 13 Śląskiej BOT (choć na Śląsku ferie zaczną się dopiero 29 stycznia).

REKLAMA

– Ochotnicy, którzy zgłosili się do naszej brygady, szkolenie podstawowe przejdą na poligonie w Żaganiu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni planujemy wyszkolić ponad 60 osób. Dodatkowo powołaliśmy 30 osób na ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze – mówi kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej BOT. – Wiem, że wśród powołanych są także uczniowie i studenci. Cieszymy się, że młodzi ludzie wykorzystują przerwę w nauce, by zacząć służbę w armii – dodaje rzecznik. Wspomina też zdarzenie sprzed kilku lat, gdy w ramach „Ferii z WOT” do dolnośląskiej brygady zgłosił się nauczyciel ze swoimi 18 wychowankami.

Uczniów i studentów na szkoleniu podstawowym nie zabraknie także w Zachodniopomorskiem. Jak informuje mł. chor. Przemysław Nadolski, rzecznik 14 BOT, w szkoleniu podstawowym w Trzebiatowie będzie uczestniczyć 78 osób. – Z tego ponad 50 to właśnie pełnoletni uczniowie lub studenci. W przyszłym tygodniu w trakcie ferii zimowych rozpocznie się w 14 BOT także szkolenie wyrównawcze – dodaje rzecznik zachodniopomorskich terytorialsów. W tak zwanej ósemce ma wziąć udział około 30 osób.

Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród młodych cieszą się „Ferie z WOT” na Mazowszu. Płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej BOT, przyznaje, że w jego brygadzie w szkoleniu podstawowym weźmie udział około 100 osób, z tego tylko jedna czwarta jest w wieku 18–25 lat. – Na szkolenie podstawowe mieliśmy więcej chętnych niż miejsc, ale prawda jest taka, że w tzw. obwarzanku warszawskim [miejscowości wokół stolicy – przyp. red.] jest nieco więcej starszych ochotników do służby – przyznaje płk Pietrzak.

Kolejni ochotnicy w ramach „Ferii z WOT” będą szkoleni w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zgodnie z harmonogramem pod koniec stycznia szesnastodniowe szkolenia podstawowe w WOT rozpoczną się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ostatnie „szesnastki” zostaną zorganizowane w jednostkach w Małopolsce, w Kujawsko-Pomorskiem i Świętokrzyskiem.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od zajęć prowadzonych przez cały rok. Kandydaci na terytorialsów muszą najpierw zdać wstępny egzamin z WF-u, pobrać umundurowanie i broń, następnie przez dwa tygodnie będą poznawać podstawy wojskowości. Uczyć się bezpiecznego posługiwania się bronią, poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz podstawy medycyny pola walki, czyli na przykład sposoby opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego. W programie są także topografia, działania w terenie z wykorzystaniem map oraz posługiwaniem się kompasem. Obowiązkowo ochotnicy będę także uczestniczyć w szkoleniu ogniowym i taktycznym.

MKS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO