moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobrowolsi znów na poligonie

30 tys. osób będzie mogło w tym roku rozpocząć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ponad 3 tys. z nich pierwszy krok ku temu ma już za sobą. W poniedziałek w jednostkach na terenie całego kraju rozpoczęło się wcielanie ochotników, którzy przez kolejne 27 dni będą poznawać tajniki wojskowego rzemiosła.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW) została zainicjowana w 2022 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny. Dzięki temu osoby zainteresowane służbą w wojsku mogą przejść 27-dniowe szkolenie podstawowe, które może otworzyć im drzwi do służby w armii. Tylko w 2023 roku ukończyło je 32 tys. ochotników. Przy czym 60% z nich, czyli mniej więcej 19 tys. osób, zdecydowało się na związanie swojej przyszłości z armią i kontynuowanie nauki na szkoleniu specjalistycznym, przygotowującym do służby na konkretnym stanowisku.

Dziś rozpoczął się pierwszy w tym roku turnus szkoleniowy w ramach DZSW. Karty powołań, które upoważniają do wzięcia w nim udziału, odebrało 3,3 tys. ochotników z całego kraju. – Szacunkowo można powiedzieć, że co ósmy kandydat na dobrowolsa to mieszkaniec Warmii i Mazur. Ochotnicy z tego rejonu będą zdobywać nowe umiejętności m.in. w jednostkach podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, m.in. 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, 1 Brygadzie Artylerii w Węgorzewie czy 9 Batalionie Dowodzenia w Olsztynie – mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Ale zainteresowanie tego rodzaju służbą jest duże także w innych częściach kraju. Powołanie do służby w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu otrzymało 260 ochotników, w 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu 80 osób, a po 120 osób w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku i 6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach – wylicza. Dodaje, że szkolenie podstawowe w ramach pierwszego w 2024 roku turnusu DZSW będzie się odbywało w 35 jednostkach wojskowych.

REKLAMA

Osoby, które zdecydowały się do niego przystąpić, przez kolejne 27 dni pod okiem wojskowych instruktorów będą uczyć się podstaw taktyki, strzelania, prowadzenia rozpoznania czy musztry. Ci, którzy dotrwają do ostatniego dnia szkolenia i zaliczą końcowy egzamin, złożą przysięgę. Następnie będą mogli zadecydować, czy chcą kontynuować naukę wojskowego rzemiosła na kolejnym szkoleniu, tym razem już przygotowującym do służby na konkretnym stanowisku, czy może zasilić szeregi WOT-u, rezerwy aktywnej bądź pasywnej.

Ale to nie wszystko. Jak informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, w 2024 roku zostanie zorganizowanych 11 turnusów szkoleniowych DZSW, w których będzie mogło wziąć udział łącznie 30 tys. osób. Dziewięć 27-dniowych turnusów jest przeznaczonych dla ochotników, którzy nie mieli wcześniej styczności z armią. Drugi w tym roku turnus rozpocznie się 19 lutego, a zakończy 16 marca. Terminy kolejnych szkoleń to: 2 kwietnia – 28 kwietnia, 6 maja – 1 czerwca, 10 czerwca – 6 lipca, 15 lipca – 10 sierpnia, 19 sierpnia – 14 września, 30 września – 26 października, 18 listopada – 14 grudnia. Dwa nieco krótsze, bo trwające 12 dni, turnusy szkoleniowe są zaś przeznaczone dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli klasy o profilu wojskowym czy inne programy związane z obronnością nadzorowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwszy z nich rozpocznie się 10 czerwca, a drugi tydzień później.

Z możliwości szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może skorzystać każda osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo, wcześniej niekarana. Kandydat powinien jednak posiadać zdolności fizyczne i psychofizyczne do pełnienia służby, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz mieć nieposzlakowaną opinię.

Osoby zainteresowane szkoleniem powinny zgłosić się do najbliższego wojskowego centrum rekrutacji lub złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl.

Podczas szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej każdemu z ochotników przysługuje uposażenie w wysokości 4960 zł, a po jego ukończeniu pierwszeństwo w ubieganiu się o przeniesienie do służby zawodowej czy zatrudnieniu w placówkach administracji publicznej (istnieje jednak konieczność spełnienia wymagań określonych dla danego stanowiska).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO