moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie sukcesy na lodzie i szermierczej planszy

Dwa medale wywalczyła reprezentacja Polski na XXVII Mistrzostwach Europy w Short Tracku – srebro sztafeta mieszana, a brąz sztafeta mężczyzn. Na podium stanęło m.in. troje żołnierzy: szer. Nikola Mazur, szer. Michał Niewiński i szer. Łukasz Kuczyński. Brąz w szermierczym Pucharze Świata zdobyły zaś florecistki z trzema reprezentantkami CWZS-u w składzie.

Gospodarzem XXVII Mistrzostw Europy w Short Tracku była Polska. Zawody odbyły się w dniach 12–14 stycznia w hali Olivia w Gdańsku. Łyżwiarze szybcy specjalizujący się w wyścigach na krótkim torze rywalizowali o dziewięć kompletów medali. Polacy z dwoma zdobytymi krążkami w klasyfikacji medalowej imprezy zajęli czwartą lokatę. Pierwszą wywalczyli Holendrzy – po cztery razy stali na pierwszym i drugim stopniu podium oraz dwukrotnie na trzecim. Druga w rankingu była reprezentacja Włoch (cztery złote, dwa srebrne medale), a trzecia drużyna narodowa z Belgii (po jednym złotym i srebrnym, cztery brązowe).

Biało-Czerwoni wywalczyli tytuł wicemistrzów Europy w sztafecie mieszanej na dystansie 2000 m. Triumfowali Holendrzy z czasem 2 min 41,376 s. Polska drużyna – w składzie: szer. Nikola Mazur, szer. Michał Niewiński (oboje z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa), Diané Sellier i Kamila Stormowska – przegrała złoto o 0,009 s. Brązowy medal zdobyli Belgowie, którzy byli słabsi od Polaków o 0,089 s. Trzecią lokatę w mistrzostwach reprezentanci Polski wywalczyli zaś w sztafecie mężczyzn na 5000 m. Po brąz pobiegli: szer. Michał Niewiński, szer. Łukasz Kuczyński (obaj z 9 BKPanc), Félix Pigeon i Diané Sellier. Pierwsze miejsce w finale zajęli Holendrzy, a drugie Belgowie.

REKLAMA

Poza medalowymi miejscami polscy łyżwiarze szybcy zajmowali wysokie lokaty. W trzeciej z rozgrywanych sztafet – sztafecie kobiet na 3000 m – Polki uplasowały się na czwartej pozycji. W sześciu konkurencjach indywidualnych tylko w dwóch gospodarzy nie było w finałach A z udziałem sześciu zawodników: w biegu na 1000 m mężczyzn i 1500 m kobiet. W biegu na 500 m czwarte lokaty zajęli: Kamila Stormowska i Dianė Sellier, a piąte: szer. Nikola Mazur i szer. Michał Niewiński. Ponadto Stormowska była czwarta w wyścigu na 1000 m, a Sellier szósty na 1500 m.

W podobnym czasie co Mistrzostwa Europy w Short Tracku w Gdańsku w Paryżu odbywały się zawody o szermierczy Puchar Świata. Brązowy medal wywalczyła na nich drużyna polskich florecistek. Nasz kraj reprezentowały: kpr. Martyna Synoradzka, st. szer. spec. Hanna Łyczbińska, st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk (wszystkie z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego) i Karolina Żurawska. W pierwszej rundzie Polki wygrały 34:25 z zawodniczkami z Korei Południowej. W ćwierćfinale nasze florecistki sprawiły miłą niespodziankę, pokonując drugie w światowym rankingu Amerykanki. W półfinale drogę do finału zamknęły reprezentantkom Polski Francuzki. Trójkolorowe wygrały z Biało-Czerwonymi 45:28. W pojedynku o brąz z kolei Polki pokonały 44:41 Japonki.

Na planszy w Paryżu rywalizowali również floreciści. W turnieju drużynowym złoto wywalczyli Amerykanie – w finale pokonali Japończyków. Brązowy medal zdobyli Francuzi. Reprezentanci Polski – w składzie: st. szer. Michał Siess (zawodnik z CWZS-u), Andrzej Rządkowski, Jan Jurkiewicz i Adrian Wojtkowiak – uplasowali się na siódmej pozycji.

Turniej o Puchar Świata w Paryżu florecistek i florecistów był przedostatnim rozstrzygającym o przepustkach na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które w lipcu i sierpniu odbędą się w stolicy Francji. Pod koniec lutego o punkty PŚ i kwalifikację na igrzyska szermierze specjalizujący się we florecie walczyć będą w Kairze. Obie polskie drużyny mają szansę wywalczyć przepustki na igrzyska.

SZUS

autor zdjęć: Paweł Skraba / PZŁS, PZSZERM

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strażacy ruszają do akcji
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO