moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moc wojskowych atrakcji na finał WOŚP

Nie tylko aukcje charytatywne, lecz także koncerty muzyków w mundurach i pokazy sprzętu wojskowego. Wojsko już szykuje się do wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. Sprawdź, gdzie spotkać żołnierzy i jakie atrakcje przygotowali dla wspierających WOŚP.

Po ośmiu latach przerwy do gry z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy wraca Wojsko Polskie! Żołnierze przekazali na aukcję przedmioty związane z jednostkami, w których służą oraz vouchery, które pozwolą ochotnikom przekroczyć ich bramy i zapoznać się z tajnikami wojskowego rzemiosła. Ale to oczywiście nie wszystko. Wojskowych będzie można również spotkać podczas różnego rodzaju imprez, które z okazji tegorocznej edycji WOŚP zorganizują poszczególne miasta, gminy czy powiaty.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, a centralne wydarzenia rozegrają się na błoniach stadionu PGE Narodowego. To właśnie w tym miejscu będzie można wysłuchać koncertów, które tradycyjnie towarzyszą WOŚP-owi, skorzystać z przejażdżki młynem diabelskim, a także spotkać żołnierzy Wojska Polskiego. Wojskowi zaprezentują m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, pojazdy MRAP, Humvee czy Żmija oraz wojskowe quady i motocykle, a chętnych poczęstują tradycyjną grochówką.

REKLAMA

Z PGE Narodowego w niedzielę wystartuje też organizowany w ramach WOŚP-u bieg „Policz się z cukrzycą”. Jego uczestników do rywalizacji będzie zagrzewała orkiestra wojskowa. – Zapraszamy wszystkich do naszej strefy na PGE Narodowym, nie tylko w niedzielę, lecz także w sobotę – mówi mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. – Bardzo się cieszymy, że znów jesteśmy obecni na WOŚP-ie, zagrajcie razem z nami! – zachęca.

Na błoniach stadionu PGE Narodowego żołnierze zaprezentują m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, pojazdy MRAP, Humvee czy Żmija oraz wojskowe quady i motocykle.

Razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy będzie można jednak zagrać nie tylko na stadionie PGE Narodowym. Na rodzinny piknik historyczny zaprasza warszawskie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przy ul. Powsińskiej 13. Będzie to okazja do zobaczenia historycznych pojazdów, takich jak Citroen Kegresse, Universal Carrier, czołg 7TP, czy też wyposażenia, z jakiego w latach 90. korzystali żołnierze Jednostki Wojskowej GROM. Ekspozycja będzie dostępna w godzinach od 10.00 do 15.00.

Oczywiście podczas finału WOŚP-u żołnierzy będzie można spotkać nie tylko w stolicy. Do grania z orkiestrą na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu już przygotowują się wojskowi z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Będziemy obecni na wielu wydarzeniach, które będą się odbywały z okazji finału. Zaprezentujemy nasz sprzęt, m.in. Raki, Rosomaki, MRAP-y czy Langusty, a także wyposażenie indywidualne żołnierza. Każdy będzie mógł przymierzyć hełm czy kamizelkę, będzie to również okazja do tego, aby poczuć się jak prawdziwy żołnierz – zdradza mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Miłośników muzyki zapraszamy natomiast na koncerty, które podczas finału zagrają artyści z klubów wojskowych – dodaje.

Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

W kilku miejscowościach będzie można też spotkać podhalańczyków, czyli żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W Rzeszowie, wzdłuż ul. Juliusza Słowackiego, wojskowi zaprezentują sprzęt, z jakiego korzystają w czasie służby, m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, artyleryjski wóz dowodzenia czy pojazd saperski. Pokaz uzbrojenia będzie można oglądać w godzinach 14.00–18.00. O godzinie 13.40 natomiast żołnierze wraz z orkiestrą wojskową przemaszerują ulicami miasta. Defilada rozpocznie się przy ul. Piłsudskiego, a zakończy na rynku w Rzeszowie. Uzbrojenie Podhalańczyków będą mogły zobaczyć też osoby, które finał WOŚP-u zdecydują się spędzić w Tycznie (sprzęt między 16.00 a 20.00 będzie ulokowany na terenie hali sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 31). Na przemyskim rynku będzie zaś można wysłuchać koncertów zespołów Harnasie i Szarotki.

Do wsparcia WOŚP włączył się również Wojskowy Instytut Wydawniczy. Na internetowej aukcji można licytować medale pamiątkowe wydane z okazji 95- i 100-lecia „Polski Zbrojnej”.

W Dęblinie, między godziną 15.00 a 20.00, WOŚP zagra w pałacu Jabłonowskich. Będzie można wówczas posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Dęblina, artystów z klubu 4 Pułku Saperów, a także zobaczyć wyposażenie, którego podczas służby używają terytorialsi czy saperzy. Osoby zainteresowane służbą w armii będą miały natomiast okazję do tego, aby skonsultować się z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji i zapoznać z ofertą Lotniczej Akademii Wojskowej.

Żołnierze jednak zadbają nie tylko o to, aby uczestnikom wydarzeń odbywających się z okazji finału WOŚP nie zabrakło emocji, lecz także o ich bezpieczeństwo. Na wsparcie wojska będą mogli liczyć wolontariusze (żołnierze nie biorą czynnego udziału w zbiórkach na rzecz WOŚP-u), w razie konieczności wojskowi medycy będą też gotowi, aby udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, PZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Wojna na detale
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO