moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opowiedzą o ofiarach Treblinki

W Muzeum Treblinka powstaje nowy pawilon edukacyjno-wystawienniczy upamiętniający ofiary obozu zagłady. W budynku, na około 500 m2, zostanie zorganizowana wystawa stała opowiadająca o tragicznych losach więźniów obozu. Ekspozycję przygotują badacze z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Pawilon ma być gotowy do końca 2025 roku, a ekspozycja – latem 2026 roku.

Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Fot. Adrian Grycuk/ Wikipedia

– Miejsce pamięci po niemieckim nazistowskim obozie zagłady Treblinka II jest jednym z najbardziej wyrazistych upamiętnień Holokaustu na świecie – mówił Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka podczas konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Dyrektor podkreślił, że konieczne jest wybudowanie tam nowoczesnego budynku z wystawą stałą opowiadającą o tym, co wydarzyło się w obozie podczas niemieckiej okupacji. – Dlatego równocześnie z rozpoczęciem budowy przystępujemy do opracowania wystawy we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy naukowej, wystawienniczej i edukacyjnej, gromadzi też i publikuje materiały dotyczące polskich Żydów i zagłady – tłumaczył Kopówka.

 

REKLAMA

Pamięć i nowoczesny przekaz

Dyrektor Muzeum Treblinka zaznaczył, że nadrzędnym celem przyświecającym budowie obiektu jest upamiętnienie i oddanie hołdu ofiarom nazistowskiego obozu, a jednocześnie stworzenie przestrzeni, aby edukować kolejne pokolenia w sposób dostosowany do współczesnego odbiorcy.

– W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie pracują badacze, którzy skupiają się szczególnie na historii zagłady polskich Żydów i dysponują na ten temat obszerną wiedzą – zauważyła Monika Krawczyk, dyrektor ŻIH-u. Przypomniała, że Instytut opiekuje się i przechowuje archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, w którym obok wielu innych dokumentów znajdują się relacje uciekinierów z obozu w Treblince, m.in. relacja Dawida Nowodworskiego czy plan obozu stworzony przez Abrahama Jakuba Krzepickiego. – To gwarantuje, że wystawa będzie merytoryczna i oparta na autentycznych dokumentach i relacjach – argumentowała dyrektorka ŻIH-u.

Instytut od wielu lat współpracuje z Muzeum Treblinka m.in. przy organizacji uroczystości upamiętniających rocznice buntu więźniów obozu zagłady. Teraz dyrektorzy ŻIH-u i Muzeum Treblinka podpisali porozumienie o współpracy przy tworzeniu wystawy stałej. Na jego mocy powstanie specjalny zespół, na którego czele stanął historyk prof. Andrzej Żbikowski, kierownik Działu Naukowego ŻIH. – Chcemy, aby wystawa była jednocześnie tradycyjna w upamiętnianiu osób pomordowanych w obozie, jak i nowoczesna w swoim przekazie – przekonywał historyk. Dodał, że jego zespół będzie chciał w swojej pracy uwzględnić oczekiwania różnych polskich środowisk upamiętniających Żydów.

Prof. Żbikowski zaznaczył jednocześnie, że nie ma wielu artefaktów czy zdjęć dotyczących obozu. – Na wystawie znajdą się relacje więźniów, którym udało się uciec z obozu. Chcemy je połączyć z materiałem audiowizualnym i niewieloma drobnymi przedmiotami związanymi z obozem, które udało się odnaleźć na jego terenie – wyjaśniał historyk. Jak wyliczył prace merytoryczne nad wystawą potrwają ponad rok, potem powstanie jej scenariusz i zostanie rozpisany konkurs na wykonanie ekspozycji.

Drugi po Auschwitz

Obecnie Muzeum Treblinka dysponuje małym budynkiem administracyjno-wystawienniczym, który nie odpowiada potrzebom placówki. Dyrektor Kopówka poinformował, że realizacja nowego pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego dla muzeum już się rozpoczęła, a jego całkowity koszt to ponad 45 mln zł. Prace finansują po połowie: samorząd województwa mazowieckiego, pod które muzeum podlega, oraz ministerstwo kultury. – Na razie nie wiemy, ile będzie kosztować wystawa stała. Kiedy powstanie jej kosztorys, będziemy szukać pieniędzy. Liczymy na wsparcie strony niemieckiej lub sponsorów – przyznał dyrektor Muzeum Treblinka.

Nowy pawilon ma powstać do końca 2025 roku, a wystawa stała ma być gotowa na 2 sierpnia 2026 roku, czyli w rocznicę buntu więźniów, do którego doszło w 1943 roku. Wówczas w obliczu przygotowywanej likwidacji obozu i masowych mordów więźniowie podjęli walkę z załogą obozu. Około 200 osobom udało się wydostać.

Nowy budynek muzealny, tak jak obecny, stanie poza terenem obozu. Jak zapewniał dyrektor, teren pod budowę został przebadany archeologicznie i nie znaleziono tam żadnych pozostałości obozowych. Pawilon na planie prostokąta będzie miał ponad 2,5 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym blisko 500 m2 zostanie przeznaczone na wystawę stałą. Obiekt według projektu Zespołu Bujnowski Architekci Sp. z o.o. będzie dwukondygnacyjny. W pawilonie znajdzie się także wystawa czasowa, sala z rzeźbami Samuela Willenberga, więźnia obozu, miejsce do modlitwy i kontemplacji, sale edukacyjne i warsztatowe oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne.

Obóz zagłady Treblinka II został wybudowany przez Niemców w 1942 roku. Pierwszy transport wiozący do niego Żydów wyruszył z Warszawy 22 lipca 1942 roku. Pod względem liczby ofiar był to największy – po Auschwitz-Birkenau – obóz zagłady w okupowanej Europie. Zamordowano w nim około 900 tys. osób. Większość z nich stanowili obywatele II Rzeczypospolitej, ale byli tu również Żydzi z innych państw Europy oraz Romowie i Sinti. Niemcy zlikwidowali obóz w listopadzie 1943 roku. Rozebrano wszystkie budynki, a teren zaorano. W 1964 roku odsłonięto Pomnik-Mauzoleum, potem powstało muzeum.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Adrian Grycuk/ Wikipedia; Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO