moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze dla powstańców warszawskich

Wojsko pomoże Warszawie w organizacji uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisali: minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i przedstawiciel powstańców Jerzy Mindziukiewicz. Szef MON-u zapowiedział też większe zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w opiekę nad kombatantami.

– MON będzie ze wszystkich sił wspierać organizatora uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, którym jest miasto stołeczne Warszawa – mówił dziś Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, po spotkaniu z uczestnikami powstania w Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wcześniej szef MON-u, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz „Jur” podpisali list intencyjny, zgodnie z którym polskie wojsko wesprze organizację tegorocznych obchodów rocznicy zrywu. Minister obrony podkreślił, że resort dołoży w tej kwestii wszelkich starań, a Wojsko Polskie wykona to zadanie najlepiej jak potrafi. – Zrobimy to z miłości do powstańców warszawskich, a namacalnym jej wyrazem będzie pełne zaangażowanie wojska w kraju i poza jego granicami, aby organizacja rocznicy przebiegła jak najsprawniej – dodał wicepremier. Politycy i kombatanci rozmawiali także o całorocznym wsparciu dla kombatantów. Szef MON-u zapowiedział większe niż dotąd zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w opiekę nad powstańcami i innymi kombatantami.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że spotkanie z powstańcami warszawskimi było wzruszającym momentem i kolejną lekcją patriotyzmu. – To są nasi bohaterowie, przewodnicy, profesorowie wolności i patriotyzmu, nie ma bowiem państwa bez jego historii oraz świadomości tradycji i tożsamości – mówił minister. Dodał, że obecność powstańców daje narodowi poczucie ciągłości i istnienia sztafety pokoleń.

REKLAMA


Film: Anna Dąbrowska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Trzaskowski. Zaznaczył, że miasto już od jakiegoś czasu przygotowuje się do obchodów rocznicy powstania. – Cieszę się z podpisanego dziś listu intencyjnego oraz z tego, że MON włączy się w organizację rocznicy i że będzie wspierać powstańców w opiece zdrowotnej – podkreślił. Dodał, że miasto i resort obrony będą także wspólnie pracować nad tym, aby idea powstania i bohaterstwo jego uczestników mogły być przekazywane kolejnym pokoleniom. – To wy zawsze uczyliście nas szacunku dla munduru, patriotyzmu, solidarności, przyjaźni, otwartości na innych oraz tego, czym jest wspólnota – zwrócił się do kombatantów prezydent stolicy.

Zdaniem Jerzego Mindziukiewicza to było korzystne spotkanie. – Kolejne uroczystości rocznicowe są ważne dla nas, kombatantów, ale także dla młodego pokolenia, ponieważ nie ma nic ważniejszego w życiu narodu niż wolność i niepodległość. Staramy się, aby młodzi nabrali do tego przekonania – dodał wiceprezes ZPW. Przypomniał również, że powstańcy korzystają z pomocy władz Warszawy m.in. w formie Domu Powstańca przy ul. Nowolipki. – Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To dla nas nie tylko podpora ekonomiczna, lecz także duchowa – podkreślił Mindziukiewicz.

Na spotkaniu był też obecny wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – Zrobimy wszystko, aby kombatanci czuli, że są dla nas wartościowi. Powstańcy mają tak wiele do przekazania, że powinniśmy celebrować obchody i robić wszystko, aby czuli się bohaterami tu i teraz – zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami.

Wdzięczność za pomoc wojska w zorganizowaniu tegorocznych uroczystości wyraził por. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Dla nas najważniejsze jest pielęgnowanie wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a także utrzymanie więzi pokoleń oraz przekazywanie pamięci o powstaniu i jego uczestnikach – mówił dziennikarzom. Podkreślił też, że tymi, którzy tę więź pielęgnują, są między innymi żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00, tzw. godzinie „W”, na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, komendanta głównego AK w Warszawie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili osamotnioną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. Zryw był największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi i największą operacją militarną Armii Krajowej. Zakończył się 2 października 1944 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO