moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni na ratunek poszkodowanym

Udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, zabezpieczanie imprez masowych, wspólne ćwiczenia z wojskiem – to główne zadania powołanej niedawno Strzeleckiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej we Włocławku. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomagać innym i zdobywać nowe kwalifikacje – mówi Weronika Muszyńska z Jednostki Strzeleckiej 4051, w ramach której działa Grupa.

Jednostka Strzelecka 4051 im. gen broni Władysława Andersa działa od ponad 11 lat i ma na swoim koncie wiele inicjatyw przeprowadzonych ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej na rzecz bezpieczeństwa. Prowadzi szeroką działalność proobronną, organizując m.in. specjalistyczne kursy spadochronowe, wspinaczkowe, medyczne, SERE, strzeleckie czy nurkowania. W ten sposób szkoli swoich działaczy i przygotowuje ich do podjęcia służby w wojsku, policji czy straży pożarnej. – Stawiamy na rozwój i chcemy oferować naszym członkom jak najwięcej możliwości zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności – mówi Bartosz Szymański, dowódca włocławskiej organizacji.

 

REKLAMA

Między innymi z tego powodu jednostka postanowiła utworzyć w swoich strukturach Strzelecką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą (SGPR). Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności strzelcy mogli kupić specjalistyczny sprzęt dla Grupy, m.in. terenowego forda rangera, którego wyposażyli w specjalistyczną zabudowę ratowniczą. Potem członkowie jednostki przeszli szkolenia, np. dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, obsługi dronów i działań poszukiwawczych. Z czasem kupiono także profesjonalny sprzęt potrzebny do akcji poszukiwawczych.

Na początku tego roku Grupa rozpoczęła działalność i została wpisana do rejestru podmiotów współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Jesteśmy pierwszą w Polsce certyfikowaną organizacją proobronną wpisaną przez wojewodę do rejestru jednostek współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Naszym głównym zadaniem będzie udział w akcjach ratownictwa poszukiwawczego oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, które organizują służby państwowe – mówi Krzysztof Wójcik, koordynator SGPR.

Dyżury już wiosną

Grupa liczy ponad 30 przeszkolonych osób, każda m.in. po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W marcu rozpoczną dyżury ratownicze na terenie powiatów: włocławskiego, lipnowskiego, radziejowskiego i aleksandrowskiego. Będą gotowi do działania od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych (dyżury telefoniczne) oraz całodobowo w weekend.

Do jakich akcji Grupa będzie mogła zostać wezwana? Np. do wypadków komunikacyjnych i różnych innych zdarzeń masowych. – Jeśli dojdzie do wypadku autokaru, w którym zostanie poszkodowanych kilkadziesiąt osób, a wojewódzki dyspozytor ratownictwa uzna, że służby ratownicze w danym regionie potrzebują wsparcia, wtedy będziemy wzywani – wyjaśnia Weronika Muszyńska, rzeczniczka Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek.

Wsparcie proobronnych może okazać się nieocenione także w razie akcji poszukiwawczej. Grupa dysponuje profesjonalnym wyposażeniem: ma łódź pontonową BOMBARD C5 z echosondą, latarki, szperacze, zestawy noszy ratunkowych czy specjalistyczny sprzęt linowy. Lada chwila planują zakup drona z termowizją oraz kolejny sprzęt nurkowy i do poszukiwań podwodnych. – Możemy być pomocni nie tylko podczas poszukiwań, ale także już po odnalezieniu danej osoby. Może się przecież zdarzyć, że zostanie ona zlokalizowana w trudno dostępnym, lesistym i bagnistym terenie, gdzie zwykła karetka nie może wjechać. Wtedy my będziemy mogli pomóc w przetransportowaniu poszkodowanego – deklaruje Krzysztof Wójcik.

Grupa będzie też pomagać przy zabezpieczeniu medycznym imprez i różnorodnych przedsięwzięć sportowych oraz brać udział w ćwiczeniach współorganizowanych z Wojskiem Polskim i służbami mundurowymi.

Wstąp do Grupy!

Kierownictwo Strzeleckiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej szuka ochotników. Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły co najmniej 16 lat, są dyspozycyjne i lubią zdobywać nowe umiejętności. – Choć taka osoba do czasu osiągnięcia pełnoletności nie będzie mogła starać się o certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy i brać udziału w akcjach ratunkowych, to także tym młodszym chcemy dać szansę, by zobaczyli, jak to wygląda i przygotowali się już teraz – mówi Bartosz Szymański.

SGPR będzie pełnić dyżury w okresie od 1 marca od 31 października. Pozostałe cztery miesiące członkowie chcą poświęcić na naprawy i konserwację sprzętu oraz szkolenia z zakresu m.in. udzielania pierwszej pomocy, topografii i poszukiwań, łączności, poszukiwań wodnych i podwodnych, a także szkolenia wysokościowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Jednostki Strzeleckiej 4051

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO