moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jaką drogą po wojskowy indeks?

Rejestracja na wojskowym portalu rekrutacyjnym, wniosek o powołanie do DZSW, egzaminy wstępne i badania lekarskie – to między innymi czeka kandydatów na studia wojskowe. Gotowy jest już dokument określający zasady tegorocznej rekrutacji. Tym, którzy się dostaną, armia oferuje wynagrodzenie w wysokości min. 6 tys. zł miesięcznie oraz status żołnierza zawodowego od II roku studiów.

W roku akademickim 2024/2025 cztery wojskowe akademie przyjmą w sumie 2483 ochotników – kandydatów na oficerów. W Wojskowej Akademii Technicznej przygotowano 1068 miejsc, w Akademii Wojsk Lądowych – 890, Lotnicza Akademia Wojskowa przyjmie 350 chętnych, a w Akademii Marynarki Wojennej będzie mogło studiować 175 osób. Rekrutacja na studia ruszy już w marcu. Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało zarządzenie dotyczące warunków i trybu naboru na studia. Dokument szczegółowo określa m.in. harmonogram, poszczególne etapy naboru oraz system naliczania punktów.

E-rejestracja i wniosek

REKLAMA

Na początku kandydata czeka nieco formalności. W pierwszej kolejności musi on zarejestrować się na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego (zostanzolnierzem.pl), następnie złożyć w dowolnie wybranym wojskowym centrum rekrutacji wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas kształcenia. Tuż po tym otrzyma wystawione przez WCR skierowanie na badanie psychologiczne. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia komisji kolejnym krokiem będzie zapisanie się do internetowej rejestracji kandydatów (IRK) wybranej przez siebie uczelni, uzupełnienie danych i wybór kierunku studiów. Tych, którzy będą aplikować do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, czekają dodatkowo bezpłatne specjalistyczne badania w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarsko- Lotniczej w WIML-u, a także – w przypadku zainteresowanych specjalnościami pilotażowymi – szkolenie sprawdzające predyspozycje do pełnienia służby w charakterze pilotów.

Jeszcze przed egzaminami kandydaci na studia we wszystkich akademiach będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty. To świadectwo dojrzałości (oryginał, odpis lub kserokopia poświadczona notarialnie), potwierdzenie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 100 zł, dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub osiągnięcia czy zaświadczenie o ukończeniu klasy o profilu mundurowym. Konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w testach sprawnościowych (zamiennie oświadczenie podpisane w dniu przeprowadzenia sprawdzianu z wf w obecności członka komisji rekrutacyjnej). Dodatkowo w przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie zgoda ich przedstawicieli ustawowych na przystąpienie do postępowania rekrutacyjnego. Uzupełnienie dokumentacji będzie ostatnim etapem przed egzaminami wstępnymi.

Dokumenty złożone – i co dalej?

Etapy naboru co do zasady będą wyglądać tak samo w każdej uczelni. Na początek – analiza wyników świadectwa dojrzałości obejmujących m.in.: matematykę, fizykę, a także język angielski. Osoby, które na maturze nie zdawały języka angielskiego, będą musiały podejść do testu językowego (poziom B1 z elementami B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego – ESOKJ). Potrwa on godzinę i będzie się składał z 40 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. – Oceny na świadectwie dojrzałości to element rekrutacji, który jest oceniany najwyżej. Osoby zdające maturę rozszerzoną mogą uzyskać nawet 100 punktów na 150 możliwych do zdobycia podczas egzaminów. Warto więc postarać się napisać maturę najlepiej jak się da i tym samym zwiększyć swoje szanse na przyjęcie w poczet wojskowych studentów naszej akademii – mówi kpt. Roksana Borowska, rzecznik prasowy AWL-u.

Kandydaci na oficerów będą też zdawać test sprawności fizycznej. Kobiety będą miały do zaliczenia bieg na dystansie 800 m, bieg zygzakiem „po kopercie” i zwis na ugiętych ramionach. Mężczyzn czeka podciąganie na drążku oraz biegi: wahadłowy 10x10 m i na 1000 m. Dodatkowe testy wydolności będą musieli przejść kandydaci na mechatronikę o specjalności prace podwodne w Akademii Marynarki Wojennej. Czekają ich: podciąganie na drążku, pompki, skłony w przód, pływanie pod wodą na dystansie 20 m, pływanie na 400 m oraz bieg na kilometr.

Jednym z elementów egzaminów będzie także rozmowa kwalifikacyjna pozwalająca ocenić predyspozycje i motywacje kandydata do służby. Liczyć się będą, na przykład: kwalifikacje i uprawnienia przydatne w służbie wojskowej, osiągnięcia w sporcie, kursy czy certyfikaty językowe. Punktowane będą również m.in.: edukacja w klasie mundurowej, bycie członkiem organizacji proobronnej lub służba w TSW. W przypadku pilotów ważny będzie ponadto wynik uzyskany ze szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach pilotów oraz doświadczenie lotnicze, w tym posiadane licencje pilota samolotu lub śmigłowca. Poza tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci do Lotniczej Akademii Wojskowej będą musieli wykazać się wiedzą na temat sił zbrojnych, w tym szczególnie lotnictwa wojskowego, techniki i technologii lotniczej, podstaw budowy systemów radionawigacyjnych i łączności radiowej, a także wiedzą o Akademii. Ostatnim etapem naboru będą w przypadku kandydatów do Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej badania lekarskie mające zdecydować o zdolności fizycznej do pełnienia służby zawodowej. Warto przypomnieć, że w czasie postępowania rekrutacyjnego każdy kandydat będzie miał zapewnione bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie.

Egzaminy już w lipcu

W LAW-ie i AWL-u postępowanie rekrutacyjne jest planowane w dniach 8–26 lipca, a w AMW w dniach 15–19 lipca. W Wojskowej Akademii Technicznej nabór odbędzie się w dwóch turach w zależności od kierunku, na który będzie aplikował kandydat. – Od 15 do 19 lipca egzaminy będą zdawać kandydaci m.in. na informatykę, kryptologię i cyberbezpieczeństwo, chemię, budownictwo oraz elektronikę i telekomunikację. W dniach 22–26 lipca będziemy z kolei czekać na przyszłych studentów wojskowych na przykład logistyki, lotnictwa i kosmonautyki oraz inżynierii bezpieczeństwa. W przypadku zarejestrowania się dużej liczby kandydatów na dany kierunek studiów rozkład ten może ulec zmianie. Powołanie do służby wojskowej przewidujemy w dniach 29 i 30 sierpnia – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Osoby, które dostaną się na studia, zostaną podchorążymi I roku i będą się kształcić w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Co miesiąc będą otrzymywać równowartość najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które po tegorocznych podwyżkach wynosi 6 tys. zł brutto. Na czas kształcenia w akademii studenci będą też mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.

PG

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kurs z dzwonem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
Psiakrew, harmata!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO