moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego

Polska kupuje IBCS, czyli najnowocześniejszy system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, na potrzeby programów „Wisła” i „Narew”. W czwartek umowę w tej sprawie podpisał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Realizację wartego 2,53 mld dolarów netto kontraktu zaplanowano na lata 2024-2031.– To wielki dzień dla Polski, Stanów Zjednoczonych i NATO. To wielki dzień dla naszego bezpieczeństwa. Podpisujemy umowę w II fazie programu Wisła na zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową – powiedział w czwartek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

System, o jakim mowa to IBCS (ang. Integrated Air and Missile Defense Battle Command System), który umożliwia zarządzanie różnego typu zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi, które mają otrzymywać informacje o celach ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów (z każdego rodzaju sił zbrojnych). W przypadku Polski zostanie on wykorzystany na potrzeby sześciu baterii wyrzutni systemu Patriot oraz 23 zestawów Narew.

REKLAMA

– Polskie wojsko, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej uzyskują coś, co jest najcenniejsze, czyli mózg operacyjny – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej są kluczowe dla resortu obrony. – Nieprzerwanie zabiegamy o to, aby nasi rodacy, nasi sojusznicy nie tylko mieli poczucie bezpieczeństwa, ale naprawdę byli bezpieczni – powiedział.

Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Zawarta w czwartek umowa gwarantuje pozyskanie dla Wojska Polskiego wybranych urządzeń łączności, systemów pasywnej identyfikacji IFF i urządzeń kryptograficznych, a także realizację prac nad oprogramowaniem, rozbudowę infrastruktury laboratoryjnej i integrację radarów, przeprowadzenie testów poligonowych obejmujących współdziałanie wszystkich elementów zestawów Narew oraz Wisła. Wojsko Polskie otrzyma także wsparcie logistyczne, techniczne i zapas części zamiennych. Całkowita wartość kontraktu to ok. 2,53 mld dolarów netto. – Bezpieczeństwo wymaga od całego społeczeństwa zaangażowania finansowego. Nie ma bezpieczeństwa za darmo – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Umowa została zawarta – jak mówił – dzięki wszystkim tym, którzy płacą podatki i tym samym składają się na modernizację Wojska Polskiego.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, które ma możliwość pozyskania takiego systemu. Dodał, że to efekt świetnych relacji i polsko-amerykańskiemu sojuszowi, który nieprzerwanie trwa od lat. Podziękował także ambasadorowi USA Markowi Brzezińskiemu, za „osobiste wsparcie i zaangażowanie w sprawę Polską”. – Nie byłoby tej umowy, gdyby nie rola pana ambasadora, gdyby nie rola naszych wielkich sojuszników – zaznaczył szef resortu obrony.

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej, mówił podczas uroczystości, że umowa została zawarta między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych, a sam fakt jej zawarcia jest dla naszego kraju wielkim wyróżnieniem. – Ta umowa powoduje, że przenosimy się, jeżeli chodzi o systemy dowodzenia, w dwudziesty drugi wiek – ocenił. Dodał, że przykładem roli jaką pełni obrona powietrzna i przeciwrakietowa jest wojna, która toczy się w Ukrainie. – Polskie niebo będzie bezpieczne, a to jest ważne nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich naszych sojuszników – mówił wiceminister.

Pozyskania IBCS gratulował Polakom ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, który zaznaczył, że Polska otrzyma nowoczesny system, który dopiero jest wdrażany w US Army. – To świadczy o wzajemnym zaufaniu między naszymi krajami i reprezentuje polsko-amerykańskie partnerstwo, które jest niezbędne dla regionalnego, ale i europejskiego bezpieczeństwa – powiedział.

Realizację zawartej dziś umowy zaplanowano na lata 2024-2031.
Producentem systemu IBCS jest koncern zbrojeniowy Northrop Grumman. Polska zdecydowała się na pozyskanie IBCS już podczas realizacji pierwszego etapu programu Wisła. Są w niego wyposażone zestawy Patriot z 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, który stacjonuje w Sochaczewie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz, MON

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO