moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum Szkolenia WS ma już pięć lat

Przygotowują żołnierzy do działania w wodzie i pod wodą, w powietrzu i na lądzie. Organizują różnego rodzaju kursy kwalifikacyjne dla operatorów, a na kursie Jata szkolą cywilów, którzy marzą o służbie w szeregach wojsk specjalnych. – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma już pięć lat. Przez ten czas wyszkoliliśmy niemal 5 tys. żołnierzy – mówi płk Wojciech Smołuch, komendant placówki.

Kurs JATA, wrzesień 2023 r.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało pięć lat temu jako kolejna jednostka tego rodzaju sił zbrojnych obok Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, GROM-u, JWK, Agatu, Nilu i Formozy. Z okazji jubileuszu pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się uroczysta zbiórka. W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie spotkali się kadra i pracownicy centrum, przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, z gen. bryg. Robertem Kopackim, zastępcą dowódcy KWS, na czele, a także wszystkich jednostek wojsk specjalnych.

 

REKLAMA

– Minęło pięć lat od powołania centrum. W tym czasie zyskaliśmy patrona – ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” – ustanowiono nasze święto, mamy też swoją odznakę pamiątkową i rozpoznawczą. Mamy również szeroki wachlarz zadań szkoleniowych. Wykonujemy je z dużym poświęceniem w powietrzu, w wodzie i pod wodą oraz na lądzie – mówił podczas uroczystości płk Wojciech Smołuch, komendant CSzWS. Oficer przyznał, że początki funkcjonowania placówki nie były łatwe. – Doświadczyliśmy wielu trudnych momentów, ale zawsze z determinacją szliśmy do przodu. Osiągnęliśmy bardzo dużo. Przeszkoliliśmy na kursach prawie 5 tys. żołnierzy, a kilka razy więcej na terenie naszego ośrodka szkolenia poligonowego – wyliczał płk Smołuch. Podkreślił, że placówka prowadzi szkolenia nie tylko dla żołnierzy WS, lecz także innych rodzajów wojsk, organizuje też szkolenia dla jednostek sojuszniczych. – Życzę sobie i wam, by ten dorobek był jedynie wstępem do kolejnych lat służby i kolejnych wyzwań. Jednym z tych poważniejszych jest teraz tworzenie Szkoły Podoficerskiej Wojsk Specjalnych – dodał komendant.

Za dotychczasową pracę i osiągnięcia dowództwu oraz kadrze Centrum dziękował gen. bryg. Robert Kopacki. Zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych podkreślił, że placówka z powodzeniem organizuje specjalistyczne kursy nurkowe i spadochronowe, przygotowuje do służby w wojskach specjalnych cywilów i zajmuje się szkoleniem rezerwy. – Wyrażam szczere wyrazy uznania także za terminowe i gruntowne przygotowanie szkolenia dla żołnierzy sił specjalnych z państw sojuszniczych i koalicyjnych – zaznaczył gen. Kopacki.

W trakcie uroczystości Ośrodek Szkolenia Lądowego CSzWS w Lublińcu został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący pododdział wojsk specjalnych”, żołnierzom Centrum wręczono także odznaczenia resortowe oraz akty mianowania na wyższy stopień wojskowy.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych im. ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” jest jednostką szkolnictwa wojskowego i podlega bezpośrednio Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych. Do zadań placówki należy m.in. prowadzenie kursów specjalistycznych dla żołnierzy WS, organizowanie kursów językowych, szkolenie rezerw i kandydatów do służby. W strukturze Centrum znajdują się ośrodki szkolenia: lądowego w Lublińcu, spadochronowego w Krakowie, nurkowego w Gdyni oraz poligonowego w Strzepczu na Kaszubach. Niebawem działalność rozpocznie także Szkoła Podoficerska WS.

Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu prowadzi kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne i doskonalące z zakresu lądowych działań specjalnych, a także szkolenia snajperskie, z technik linowych i wysokościowych, SERE, technik pirotechnicznych oraz inżynieryjno-saperskie. W Lublińcu, w ramach kursu Jata, szkolą się także cywile, którzy marzą o służbie w szeregach wojsk specjalnych.

Znajdujący się w Krakowie Ośrodek Szkolenia Spadochronowego prowadzi szkolenia ze spadochronami z grupy A, B, C oraz kursy dla operatorów wykonujących skoki w systemie HALO/HAHO. Szkolą się tam także piloci tandemów, instruktorzy spadochronowi oraz personel zabezpieczający lądowiska.

Z kolei Ośrodek Szkolenia Nurkowego przygotowuje żołnierzy wojsk specjalnych do uzyskania uprawnień od młodszego nurka, przez nurka bojowego aż do kierownika podwodnych działań bojowych. Instruktorzy z Gdyni szkolą także np. operatorów komory dekompresyjnej, pojazdów podwodnych i szybkich łodzi operacyjnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: OSL CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ratownicy na medal
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO