moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Smutny dzień Wojska Polskiego

Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz dowództwa rodzajów sił zbrojnych skontrolują procedury, a także warunki bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie szkoleń żołnierzy. To reakcja na śmiertelny wypadek, do jakiego doszło w czasie górskich ćwiczeń JW Nil. Do czasu zakończenia przeglądu wstrzymane zostaje szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków bojowych.

– Dziś około 12 dotarła do mnie informacja o śmierci starszego szeregowego z Jednostki Wojskowej Nil w Krakowie. Żołnierz miał 30 lat i brał udział w szkoleniu w Tatrach Wysokich, przygotowując się do zawodów w Szwajcarii – poinformował na konferencji prasowej gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Po zdarzeniu komandosa próbowali reanimować koledzy, a potem ratownicy TOPR-u. Niestety, na próżno. Jego ciało zostało już przetransportowane do Zakopanego. – Jeszcze dziś będę miał wideokonferencję z dowódcą wojsk specjalnych i żołnierzami, którzy brali udział w szkoleniu. Na razie nie chciałbym spekulować. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem prokuratury. Czekamy na oficjalny komunikat prokuratury – podkreślał gen. broni Sokołowski.

Kondolencje najbliższym żołnierza przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Słowa współczucia kieruję przede wszystkim do Rodziny żołnierza, który zginął pod lawiną. Wojsko cały czas jest w kontakcie z jego Rodziną. Zostali oni otoczeni wszelkim wsparciem – napisał minister obrony narodowej.

Niestety, to kolejny tragiczny wypadek, do którego doszło w ostatnim czasie podczas szkolenia. Wczoraj przy wysadzaniu trotylu zginęło dwóch saperów z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Dla dwóch innych wojskowych tragicznie zakończył się udział w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku. Do wypadku doszło 6 marca. Dziś minister Władysław Kosiniak-Kamysz polecił, by Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczął przegląd procedur i warunków bezpieczeństwa w polskiej armii. „Do czasu zakończenia przeglądu, decyzją ministra obrony, wstrzymane zostaje szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków bojowych, z wyjątkiem działań realizowanych przez struktury przygotowywane do udziału w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz szkoleń żołnierzy ukraińskich” – poinformował Sztab Generalny WP.

Smutną wiadomość przekazało także Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – dzisiaj rano niespodziewanie zmarł gen. bryg. Adam Marczak. Jak informuje na portalu X DORSZ, śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, a doszło do niej, kiedy oficer był poza służbą. „Rodzina i bliscy zmarłego zostali powiadomieni i zapewnieni o możliwości wsparcia ze strony Wojska Polskiego” – czytamy w oświadczeniu Dowództwa.

Gen. Marczak był oficerem o bogatym doświadczeniu. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Przez lata służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Pełnił funkcje dowódcze podczas misji w Afganistanie, a także Bośni i Hercegowinie. W 2017 roku stanął na czele 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, zaś cztery lata później został zastępcą szefa sztabu Eurokorpusu w Strasburgu. Od września ubiegłego roku kierował sztabem dowództwa unijnej operacji Althea w Bośni i Hercegowinie.

Sama misja rozpoczęła się w 2004 roku. Żołnierze wspierają bośniackie władze w zapewnianiu bezpieczeństwa i stabilności, w kraju, który pod koniec ubiegłego wieku doświadczył krwawej wojny domowej. W operacji udział bierze przeszło 600 wojskowych z 20 państw, w tym Polski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON; kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska/ DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO