moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Błazeusz dowódcą Eurokorpusu

Nowym dowódcą Eurokorpusu został gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. Oficer przejmie obowiązki od jutra. Decyzję o wyznaczeniu generała Błazeusza na to stanowisko podjął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po tym, jak ze Strasburga do kraju został odwołany w trybie pilnym gen. broni Jarosław Gromadziński.

„Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, z dniem 29 marca br. wyznaczył dotychczasowego I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Piotra Błazeusza na dowódcę Eurokorpusu” – podało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wczoraj po południu ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu został odwołany gen. broni Jarosław Gromadziński. Powodem tej decyzji było – jak tłumaczył resort obrony w komunikacie – wszczęcie postępowania wobec oficera przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Generał Gromadziński został wezwany do kraju w trybie natychmiastowym. MON zapowiedział jednocześnie, że na dowódcę Eurokorpusu, czyli wielonarodowego dowództwa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, zostanie natychmiast mianowany inny oficer z Polski. Dziś szef MON-u wręczył nominację gen. Błazeuszowi.

REKLAMA

Generał broni Piotr Błazeusz służbę wojskową rozpoczął w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pierwsze stanowisko dowódcy plutonu szturmowego objął w 1996 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Później pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w sekretariacie sekretarza stanu MON-u. Następnie był zastępcą attaché obrony w Waszyngtonie, starszym specjalistą w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP. Pełnił też funkcję dyrektora sekretariatu Ministra Obrony Narodowej.

W 2007 roku został szefem Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, następnie przejął obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 15 sierpnia 2009 roku jako dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nominację na stopień generała brygady. Generał ma doświadczenie służby na misji. Od października 2011 do kwietnia 2012 roku był dowódcą Polskich Sił Zadaniowych X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy polskiego przedstawiciela wojskowego przy komitetach wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W 2019 roku objął najpierw stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a potem zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił w Europie (SHAPE). Jednocześnie otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała dywizji. W połowie 2021 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2022 roku został mianowany na kolejny stopień wojskowy – generała broni. Od 26 września 2022 roku jest I zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Generał jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej.

Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, medalem „Za chwalebną służbę NATO”, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim medalem „Za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu”. Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA.

Wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu rozpoczęło działalność w 1993 roku. Polska dołączyła do tej struktury dwa lata temu. Z kraju stowarzyszonego staliśmy się jednym z państw ramowych, czyli takim, który ma wpływ na to, jakie zadania realizuje to wielonarodowe dowództwo.

Siły wydzielone do wielonarodowego dowództwa mogą być użyte w operacjach pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym misji humanitarnych i ratowniczych czy misji przywracania i utrzymania pokoju.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
I zdobyliśmy!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO