moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi medycy ratują i leczą

Programy profilaktyki zdrowotnej dla żołnierzy, utworzenie komponentu wojsk medycznych i edukacja wojskowych medyków – takie priorytety dotyczące ochrony zdrowia w armii wskazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas wizyty w 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busku-Zdroju. Szef MON-u odwiedził pracowników szpitala w Święto Wojskowej Służby Zdrowia.

– Wojskowa służba zdrowia jest przygotowana do opieki nad żołnierzami i ich rodzinami, ale jest też otwarta dla wszystkich pacjentów cywilnych, którzy potrzebują pomocy – zapewniał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który odwiedził 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ w Busku-Zdroju. Z okazji Święta Wojskowej Służby Zdrowia szef MON-u spotkał się z pracownikami szpitala oraz pacjentami. W placówce leczy się 400 osób, a codziennie jest wykonywanych 2 tys. zabiegów. Minister obejrzał szpital, rozmawiał z pacjentami i weteranami, którzy biorą udział w turnusach rehabilitacyjnych finansowanych przez MON. – Wszyscy zgodnie mówią, że jest to najlepszy szpital uzdrowiskowo-rehabilitacyjny w Polsce. Dziękuję kadrze i pracownikom za to, że dbają o zdrowie naszych pacjentów – zaznaczył wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił także o pracach resortu dotyczących ochrony zdrowia w wojsku. – Przygotowujemy programy profilaktyczne dla żołnierzy w trzech obszarach: choroby metaboliczne np. cukrzyca, choroby skóry, np. czerniak, oraz borelioza – wymienił minister. Kolejnym priorytetem MON jest stworzenie komponentu wojsk medycznych, szybkiego reagowania i pełnej gotowości. – To jeden ze sztandarowych planów na naszą kadencję – zaznaczył szef MON-u. Trzecim polem wskazanym przez wicepremiera jest edukacja wojskowych medyków. – Naszą ambicja jest, aby na wielu uczelniach medycznych w Polsce powstały grupy wojskowe – mówił Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, miałyby one kształcić przyszłych podoficerów i oficerów w dziedzinach medycznych.

REKLAMA

– Będziemy inwestować w infrastrukturę i w kapitał ludzki wojskowej służby zdrowia – zapewniał na koniec wicepremier. Z okazji święta podziękował lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, fizjoterapeutom i pracownikom administracji.

Wojskową służbę zdrowia tworzy 8 Rejonów Zabezpieczenia Medycznego. W ich skład wchodzi: 29 wojskowych przychodni specjalistycznych, pięć wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, osiem stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa, 15 wojskowych komisji lekarskich, a także 22 szpitale, w tym cztery szpitale kliniczne, 11 szpitali wojskowych, trzy instytuty medyczne i cztery wojskowe szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne.

21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busku-Zdroju zajmuje się kompleksowym leczeniem uzdrowiskowym. Przeprowadza m.in. zabiegi balneologiczne, fizykoterapeutyczne i masaże czy też leczy ruchem. Do terapii wykorzystywane są buskie wody siarczkowo-siarkowodorowe. Głównym wskazaniem do leczenia w szpitalu są bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, a także rehabilitacja po przebytych operacjach i urazach narządu ruchu.

Święto Wojskowej Służby Zdrowia zostało ustanowione decyzją ministra obrony narodowej w 2014 roku.

AD

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Emeryt Wojskowy
1712351700
Przykro nam że po kilkudziesięciu latach służby wojskowej byli żołnierze zawodowi mają olbrzymie trudności skorzystania z leczenia Wojskowej Służby Zdrowia w tym z leczenia rehabilitacyjno - uzdrowiskowego w Wojskowych Szpitalach Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnych.
09-A9-D1-F3

Flota Bayraktarów w komplecie
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Uwaga, transformacja!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
I zdobyliśmy!
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO