moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję

Mijają lata, zmieniają się epoki, jednak zagrożenie dla cywilizacji zachodniej wciąż przychodzi z tego samego kierunku, ze Wschodu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, na uroczystościach upamiętniających 230. rocznicę bitwy pod Racławicami. Szef MON-u przypomniał, że 75 lat temu w Waszyngtonie podpisano Traktat Północnoatlantycki.

Z okazji 230. rocznicy bitwy pod Racławicami, w której Polacy pokonali rosyjskie wojsko, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty pod pomnikami Bartosza Głowackiego na polach racławickich i Tadeusza Kościuszki w Proszowicach. Spotkał się też z uczniami Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bitwa pod Racławicami, chociaż miała niewielki wymiar militarny, była zwycięstwem, które napełniło serca Polaków otuchą. – Okazała się zrywem dającym wielką nadzieję, a wspólnota, która w Racławicach się wytworzyła dała szansę na wolność naszej ojczyzny – powiedział. Szef resortu obrony zaznaczył, że w obecnych, trudnych czasach trzeba odwoływać się do Kościuszki, który „wystraszył imperium zła”. – Współcześnie, choć ze zmienionymi postaciami, imperium zła wciąż funkcjonuje na naszej geograficznej mapie i sieje zagrożenie. Mijają lata a zagrożenie dla cywilizacji zachodniej przychodzi wciąż z tego samego kierunku – dodał.

REKLAMA

Wicepremier Kosiniak-Kamysz przyznał, że droga do wolności nie była łatwa. – Ta wolność została wywalczona na wielu frontach, wymodlona, wyuczona, przetrwała w polskich domostwach. Bo Polska jest tam, gdzie my jesteśmy, gdzie są Polacy – mówił. Nawiązując do bitwy z 4 kwietnia 1794 roku zauważył, że „wtedy kosy postawione na sztorc były bronią, która zaskoczyła silnie uzbrojoną armię carską”. Dodał również, że wówczas rzeczą ważniejszą od zwycięstwa militarnego było nadanie praw chłopstwu przez Kościuszkę. – On zrobił jeszcze jedną rzecz, moim zdaniem ważniejszą od samego zwycięstwa. Zbudował naród. Kościuszko uczynił chłopów obywatelami – powiedział minister obrony i podkreślił, że „braterstwo między Polakami zrodziło się w Racławicach”.

Jednym z uczestników insurekcji kościuszkowskiej i walk z carskimi żołnierzami pod Racławicami był Bartosz Głowacki. Waleczność tego kosyniera przeszła do historii, a on sam stał się symbolem zaangażowania chłopów w walkę o wolność ojczyzny. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że dopiero 30 lat temu udało się postawić na polach racławickich pomnik Bartosza Głowackiego. – Miałem 13 lat i byłem tutaj, w Racławicach, z moim ojcem – mówił i zwrócił się do uczniów. – Najbardziej chcę to powiedzieć do tych młodych wspaniałych uczniów szkoły im. Tadeusza Kościuszki, że warto inwestować w siebie, w swój rozwój, w swoją świadomość. (…) To wszystko procentuje. Nigdy bym się 30 lat temu nie spodziewał, że przyjadę do was na takie święto jako wicepremier i minister obrony narodowej, więc wszystko jest przed wami, wszystko jest możliwe! – przekonywał. Kosiniak-Kamysz mówił również uczniom, by mieli twarde i silne fundamenty, po których stąpają. – Macie patrona, który zasługuje na wasz szacunek, na podążanie jego przykładem w pojmowaniu patriotyzmu, oddania ojczyźnie i umiłowania wolności – zaznaczył.

Po spotkaniu z uczniami wicepremier Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego na polach racławickich. Następnie udał się do Proszowic, gdzie w centrum tej miejscowości złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Podziękował również wszystkim, którzy pamiętają o 230. rocznicy bitwy pod Racławicami. – Dziękuję wam, że kultywujecie te tradycje, że pamiętacie o naszym niezwykłym bohaterze. Braterstwo chłopów i Kościuszki, braterstwo Głowackiego i naczelnika powstania jest symbolem – mówił. – Tadeusz Kościuszko może być bohaterem dla każdego z nas, niezależnie od tego skąd się wywodzimy. Czy z dużego miasta czy z najmniejszej nawet miejscowości, bo jest bohaterem ogólnopolskim, światowym – ocenił wicepremier.

Zdaniem szefa resortu obrony bitwa pod Racławicami nie jest tylko i wyłącznie wspomnieniem, ale namacalnym dowodem budowy patriotyzmu zwycięskiego. – Młode pokolenie musi być zaszczepione patriotyzmem. Patriotyzm to jest nasze zobowiązanie, to miłość do ojczyzny, pokoju, normalności – podkreślił. Minister zwrócił też uwagę na zbieżność 4 kwietnia z dwoma wydarzeniami. – 75 lat temu w Waszyngtonie podpisano Traktat Północnoatlantycki, powstało NATO. Czy można mieć lepszego patrona dla takiego dnia jak Tadeusz Kościuszko. To jest chyba wielka opatrzność, że w dniu rocznicy wiktorii racławickiej powstał Pakt Północnoatlantycki, a po 50 latach jego funkcjonowania, do Sojuszu wstąpiła Polska– zaznaczył minister.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zapraszamy na Festiwal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO