moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni ochotnicy w szeregach 8 K-PBOT

5 kwietnia wczesnym rankiem bramę kompleksu 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu na 16 najbliższych dni przekroczyło 120 ochotników, z czego 49 osób stanowią byli żonierze. To już 2 wcielenie w tym roku kalendarzowymi i 35 w historii istnienia 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Różnią się płcią, wiekiem, wykonywanym na co dzień zawodem, łączy ich jedno - chcą zgodnie ze słowami wojskowej przysięgi wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej, gotowi za sprawę swojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić oraz zgodnie z credo terytorialsa być pomocnym ramieniem dla swojej lokalnej społeczności w obliczu wszelkich zagrożeń oraz kryzysów, począwszy od tych o charakterze klęsk żywiołowych na tych natury militarnej skończywszy. W pierwszym dniu wcielenia przejdą szkolenia z ochrony informacji niejawnych, ochrony środowiska, przepisów przeciwpożarowych cyber zagrożeń a także odbędą rozmowę z psychologiem. Wartym podkreślenia jest fakt, że 30 % nowo wcielonych stanowią kobiety, czemu sprzyja łatwość godzenia terytorialnej służby nie tylko z cywilną pracą zawodową, ale także z życiem rodzinnym.

Na uwagę zasługuje fakt, że Wojska Obrony Terytorialnej mają największy wskaźnik feminizacji wśród wszystkich formacji wchodzących w skład Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nowo powołanych do terytorialnej służby wojskowej czeka 16 dni intensywnego szkolenia podstawowego a rezerwistów 8 dni szkolenia wyrównawczego, podczas których zostawią wiele potu na pasie ćwiczeń taktycznych poligonu, ale jedno z większych wyzwań dla nieobeznanych dotąd z wojskiem uczestników szkolenia podstawowego, będzie stanowiło przestawnie się na porządek dnia panujący w koszarach, a także przyswojenie zasad żołnierskiego zachowania.

REKLAMA

Uczestnicy szkolenia podstawowego podczas zgrupowania poligonowego zdobędą fundamentalną wojskową wiedzę praktyczną w postaci bezpiecznego oraz efektywnego posługiwania się karabinkiem szturmowym MSBS Grot, zielonej taktyki, wojskowej łączności oraz topografii, medycyny pola walki, a także regulaminów i ceremoniału wojskowego. Na koniec szkolenia przejdą egzamin zwany "pętlą taktyczną", czyli kilkugodzinny sprawdzian odbywający się w terenie lesistym, weryfikujący praktyczne umiejętności zdobyte podczas trwania całego szkolenia. Jest on zdawany w podziale na sekcje, dlatego kluczowym podczas niego będzie doskonałe zgranie i odpowiednia współpraca egzaminowanych drużyn.

Oprócz poziomu przyswojonej wiedzy wojskowej sprawdzian oceni umiejętność pracy zespołowej oraz działania w stresogennych warunkach. Nagrodą za ten poniesiony wysiłek dla uczestników szkolenia podstawowego będzie dostąpienie złożenia przysięgi wojskowej i tym samym oficjalnie stanie się częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie nowi żołnierze obrony terytorialnej będą szlifować swoje żołnierskie rzemiosło w ramach obowiązkowych comiesięcznych weekendowych szkoleń rotacyjnych pododdziałów, do których zostali przydzieleni oraz corocznych 14-dniowych zgrupowań poligonowych, a także podczas rozmaitych szkoleń specjalistycznych, także tych z pozostałymi służbami mundurowymi, by wspólnie wypracować jak najlepsze modele działań na rzecz bezpieczeństwa w obrębie Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, który stanowi obszar województwa kujawsko-pomorskiego, zaś osoby dysponujące większą ilością czasu będą mogły w miarę zapotrzebowania swoich przełożonych wesprzeć różnorodną codzienną działalność swoich pododdziałów.

Tekst: Zespół Prasowy 8 K-PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 8 K-PBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO