moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Animus Fortis, czyli mężny duch

Szeregowy Michał Tomczyk ocalił życie czterem osobom uwięzionym w płonącym domu, mł. chor. Piotr Osiński uratował czterolatkę topiącą się w basenie, natomiast zespół kilkunastu specjalistów z 2 Szpitala Polowego we Wrocławiu uczestniczył w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Turcji. Dziś Wojskowy Instytut Medyczny przyznał im nagrody i wyróżnienia Animus Fortis.

Dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w ramach VII edycji konkursu Animus Fortis (Mężny Duch). Są one przyznawane za udział w akcjach ratowniczych oraz dokonania i osiągnięcia związane z medycyną. W tym roku uhonorowano dwie osoby oraz dwie instytucje, które zdobyły uznanie kapituły nagrody. W jej skład wchodzi między innymi dyrektor WIM-u oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

REKLAMA

Gen. broni Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u, powiedział podczas dzisiejszej uroczystości, że nagroda trafia w ręce wyjątkowych osób. – Stajemy oko w oko z ludźmi, którzy w sytuacji zagrożenia nie mieli dylematu, jak się zachować. Mam ogromny szacunek do laureatów i respekt dla nich oraz czuję wielką pokorę wobec – zapewnił gen. Gielerak. – Bohaterem nikt się nie rodzi, bohaterem można się stać. Dzieje się to w ułamku sekundy, gdy musisz podjąć decyzję, czy jesteś w stanie poświęcić swoje „być” dla dobra innego człowieka – podkreślił.

List skierowany do laureatów nagrody Animus Fortis przesłał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym. Jestem pełen najwyższego uznania i najwyższego szacunku dla waszej odwagi i determinacji w walce o ludzkie zdrowie i życie. Jesteście wielcy sercem i duchem”, napisał wicepremier.

W kategorii indywidualnej (Mężny Duch) zwyciężył szer. Michał Tomczak.

Nagrodę – miniaturę pomnika Sanitariusza – odebrał w kategorii indywidualnej szer. Michał Tomczak, żołnierz 16 Pułku Saperów w Orzyszu oraz strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach. Został wyróżniony za niezwykłą odwagę, którą wykazał się podczas akcji ratunkowej 5 stycznia 2023 roku. Tego dnia wcześnie rano usłyszał alarm wzywający strażaków ochotników do stawienia się w remizie. Natychmiast wsiadł w samochód. Okazało się, że dom, w którym wybuchł pożar, znajduje się na trasie z jego domu a do remizy. Szybko ocenił sytuację i sam rozpoczął akcję ratunkową. Uratował cztery osoby, które były uwięzione na poddaszu płonącego budynku. – Dziękuję bardzo za nagrodę. Dla mnie to jak klamra mojego ratowniczego życia. Niegdyś ratownictwo było dla mnie przygodą, dziś jest zawodem i pasją – powiedział szer. Tomczak.

Nagrodę w kategorii instytucji otrzymał 2 Szpital Polowy we Wrocławiu. Wyróżniony został zespół biorący udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Turcji. W imieniu zespołu nagrodę odebrał płk lek. Jarosław Bukwald, komendant szpitala. – To wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne, bo oznacza, że ktoś dostrzega naszą działalność medyczną połączoną z wojskiem. To ciężki kawałek chleba, ale daje wiele satysfakcji – powiedział płk Bukwald, odbierając nagrodę. Opowiedział również o tym, jak wyglądał wyjazd jego zespołu w celu udzielenia pomoc ofiarom katastrofy. – O tym, że w Turcji było trzęsienie ziemi, dowiedziałem się z mediów. Ale chwilę później zadzwonił telefon. Dostałem informację, że jesteśmy potrzebni na miejscu, by pomagać strażakom – relacjonował komendant szpitala. – W dwie godziny zorganizowaliśmy zespół osób gotowych do wylotu. Kolejne 12 godzin zajęło nam przygotowanie sprzętu i materiałów medycznych. Chwilę później byliśmy już na pokładzie samolotu lecącego do Turcji – wspominał płk Bukwald. Lekarze byli przekonani, że zorganizują jedynie przejściową placówkę dla osób wyciągniętych spod gruzów. Miał to być punkt, w którym medycy będą udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, następnie przetransportują ich do tureckich szpitali. Jednak placówki medyczne były zniszczone i nie działały. – Uznaliśmy, że możemy hospitalizować jednocześnie 30 osób, ale strona turecka dała nam namioty z miejscem dla 600 ofiar katastrofy – opowiadał oficer.

W tym roku kapituła nagrody przyznała również dwa dyplomy honorowe. Jeden z nich trafił do mł. chor. Piotra Osińskiego z SOP (Służba Ochrony Państwa), który uratował życie czteroletniej dziewczynce topiącej się w hotelowym basenie. Drugi dyplom otrzymał zespół rekonstrukcyjno-replantacyjny z Kliniki Chirurgii Urazowej i Ortopedii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. W 2023 roku zespół przeprowadził 26 operacji replantacji, czyli doszycia całkowicie odciętych fragmentów kończyn oraz doszycia prawie częściowo amputowanych niedokrwionych kończyn.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Tomasz Zaborowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Uwaga, transformacja!
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Zmiany w dodatkach stażowych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO