moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Test współpracy dla bezpieczeństwa

Akcje poszukiwawczo-ratownicze czy udzielanie pomocy samolotom po awaryjnym lądowaniu – w tym roku ćwiczenia sprawdzające gotowość wojska i innych służb do działań w razie kryzysu odbędą się w kilku województwach na północy i północnym wschodzie kraju. „Sarex ’24” rozpocznie się 20 maja i potrwa pięć dni. Szkolenie organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Konferencja zapowiadająca ćwiczenia „Sarex” odbyła się w Wilczynie w Wielkopolsce, gdzie m.in. będzie organizowane szkolenie. – Głównym jego celem jest sprawdzenie i zintegrowanie sił zbrojnych i układu pozamilitarnego do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym – mówił płk Marcin Szafraniec, szef Oddziału Ratownictwa Lotniczego i Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Taktyczno-specjalne szkolenie, które organizowane jest już po raz szesnasty, odbędzie się w dniach 20–24 maja. Scenariusz „Sareksa” zakłada cztery epizody związane z prowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych m.in. na morzu i udzielaniem pomocy statkom powietrznym po lądowaniu w trudno dostępnym rejonie. Służby sprawdzą się także w bojowych działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Przedsięwzięcie rozgrywane będzie w przestrzeni powietrznej oraz na obszarach kilku województw na północy i północnym wschodzie kraju, m.in. na Podlasiu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

REKLAMA

W przedsięwzięciu wezmą udział służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz prowadzenie działań ratowniczych, m.in.: dyżurne siły z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, wojsk obrony terytorialnej, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego, systemu ratownictwa morskiego czy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Sarex będzie kolejnym już sprawdzianem dla lotniczych i morskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych funkcjonujących w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu – zaznaczył płk Grzegorz Stępniak z DGRSZ. Z kolei płk Tomasz Pietruczuk z Dowództwa WOT podkreślił, że terytorialsi mają spore doświadczenie w akcjach poszukiwawczych.

W ramach „Sareksa” będzie działać również Akademia Ratownicza, której ideą jest przybliżenie środowisku cywilnemu zasad ratownictwa oraz popularyzowanie wiedzy na temat różnych systemów ratowniczych w Polsce. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i głównym organizatorem jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Nocny Tropiciel”.

Główne spotkanie Akademii połączone z otwarciem ćwiczeń „Sarex” zaplanowano na 18 maja na terenie gminy Wilczyn. Kolejne odbędą się: 29 maja w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu (edycja edukacyjna dla dzieci), 14–15 czerwca w Łebie (morska), 20–21 września w gminie Gorzyce na Podkarpaciu (górska), oraz 19–20 października w Sulmierzycach w Wielkopolsce (edycja lądowa połączona z epizodem poszukiwawczo-ratowniczym po katastrofie samolotu). Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

AD

autor zdjęć: st.chor.sztab.mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
 
M-ATV po polsku
Attention, Transformation!
Przez Dunaj do Rumunii
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Gortat Team vs drużyna NATO
Przemoc za przemoc
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Incydent lotniczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Sztandar dla cyberwojsk
Spadochroniarze w operacji TALO
Siła z morza
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Czarownice” nad Londynem
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Czołgi K2. Made in Poland
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Za zdrowie utracone na służbie
Pierwsi za sterami Apache
Sześcioosobowe armie na start!
Mistrzowie Spike`ów
Podróż w ciemność
Marsz po medale
Paryskie trendy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Koszykarskie święto w Łodzi
„Umieram jak Polak”
Kierunek Liban
Zbrodnicza farsa
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ameryka daje wsparcie
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Kajakarze i wioślarze na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Plan na szczyt
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Przerwany lot „Orlika”
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Eurosatory 2024: festiwal premier
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO