moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Wprawdzie służby mundurowe są przygotowane do walki ze skutkami użycia broni CBRN, czyli chemicznej, biologicznej, radiologicznej i nuklearnej, ale brakuje przepisów dotyczących ochrony ludności i zarządzania kryzysowego – mówili uczestnicy V Konferencji Naukowej Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Ekspercką debatę zorganizował m.in. Centralny Ośrodek Analizy Skażeń.

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) składa się z dziesiątek podmiotów podporządkowanych różnym resortom. System ten tworzą m.in. służby mundurowe i administracja samorządowa, które są odpowiedzialne za wykrywanie zagrożeń typu CBRN oraz przeciwdziałanie ich skutkom.

O tym, jakie wyzwania stoją obecnie przed KSWSiA rozmawiano podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Centralny Ośrodek Analizy Skażeń wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Sztuki Wojennej, Akademią Pożarniczą oraz Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

– Ta konferencja jest doskonałą okazją, abyśmy w specjalistycznym gronie dzielili się wiedzą i doświadczeniem – mówił płk dr inż. Marcin Kloske, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. – Zagrożenia typu CBRN zmieniają się dynamicznie, dlatego aby skutecznie im przeciwdziałać musimy być na bieżąco z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami – dodał.

Prof. dr hab. inż. Sławomir Neffe, kierownik Zakładu Radiometrii i Monitoringu Skażeń Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT, w referacie inaugurującym podkreślał, że broń CBRN stanowi ogromne wyzwanie dla systemu bezpieczeństwa państwa. W szczególności chodzi o broń chemiczną i biologiczną. – To dlatego, że są one relatywnie tanie w produkcji i bardzo często można je wytworzyć z powszechnie dostępnych półproduktów. Tego rodzaju broń często staje się narzędziem nie tylko autorytarnych rządów, ale również terrorystów – tłumaczył prof. Neffe.

Jednym z tematów konferencji była także ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, nad którą obecnie pracuje rząd. Uczestnicy debaty podkreślali, że jej uchwalenie jest niezbędne do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom zarówno w warunkach pokoju, jak i w wypadku działań wojennych. – Brak tych przepisów jest niebezpieczny i ma daleko idące konsekwencje. Narzekamy, że nie ma schronów, a te które zostały wybudowane lata temu nie są teraz modernizowane. Ale jak mają być unowocześniane czy budowane nowe, skoro nie ma nawet przepisów określających normy, jakie powinny one spełniać, chociażby w zakresie ilości miejsca przypadającego na jedną osobę czy przepływu powietrza, który musi być w nich zapewniony – przekonywał przedstawiciel jednego z urzędów wojewódzkich.

W czasie dyskusji podkreślano, że o ile wojsko i służby mundurowe są dość dobrze przygotowane do wykrywania środków CBRN i likwidacji ich skutków, to brakuje przepisów w tym zakresie dotyczących ludności cywilnej. Zdaniem uczestników spotkania, właśnie takie kwestie powinny zostać ujęte w nowej ustawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


„Czarownice” nad Londynem
 
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kajakarze i wioślarze na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi za sterami Apache
Kierunek Liban
M-ATV po polsku
Przerwany lot „Orlika”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Czołgi K2. Made in Poland
Za zdrowie utracone na służbie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przemoc za przemoc
Spadochroniarze w operacji TALO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Docenić „misjonarzy”
Zbrodnicza farsa
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Podróż w ciemność
„Umieram jak Polak”
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Plan na szczyt
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Sztandar dla cyberwojsk
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Eurosatory 2024: festiwal premier
Przez Dunaj do Rumunii
Marsz po medale
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Koszykarskie święto w Łodzi
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Sześcioosobowe armie na start!
Incydent lotniczy
Paryskie trendy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Attention, Transformation!
Siła z morza
Mistrzowie Spike`ów
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO