moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

W podkrakowskich Balicach otwarto stałą bazę sił specjalnych USA. Amerykanie nazwali ją Camp Miron na cześć poległego na misji komandosa z Lublińca st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego, z którym służyli w Afganistanie. Ośrodek mieści się na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego i jest najbardziej na wschód wysuniętą bazą amerykańskich sił specjalnych w Europie.

W Krakowie na stałe będzie stacjonować 150–200 żołnierzy. – Camp Miron to baza rotacyjna dla amerykańskich sił specjalnych. Jej utworzenie w Polsce oznacza trwałą współpracę między amerykańskimi i polskimi siłami specjalnymi oraz naszymi krajami. To dobry znak dla przyszłości naszych relacji – mówiła Erin Nickerson, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie podczas uroczystego otwarcia bazy. Ośrodek składa się z kontenerów mieszkalnych dla żołnierzy. Jak poinformowała konsul, nie ma konieczności wznoszenia budynków czy domów dla rodzin wojskowych. – Nie trzeba wydawać na to pieniędzy, gdyż żołnierze będą się często zmieniać i nie będą długo stacjonować w bazie – dodała Erin Nickerson.

– Jest to kolejny krok w budowaniu trwałej współpracy z amerykańskimi siłami specjalnymi i zaangażowania ich do wsparcia naszych sił. Teraz łatwiej będzie nam wymieniać wspólne doświadczenia podczas wspólnych szkoleń – stwierdził gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Natomiast pierwszy dowódca polskich wojsk specjalnych gen. broni w st. spocz. Edward Gruszka podkreślił, że otwarcie nowej bazy pokazuje, jak poważnie nasz kraj i najbliższy sojusznik podchodzą do spraw bezpieczeństwa, a szczególnie do tego, co się dzieje na wschód od nas. – Na pewno dzięki temu możemy czuć się bardziej bezpieczni. Amerykanie cały czas podkreślają swoją obecność na naszym terenie, rozwijając dowództwa korpusów czy bazę antyrakietową w Redzikowie – zauważył generał.

Amerykanie bazę w Balicach nazwali na cześć st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego – komandosa z Lublińca, z którym służyli w Afganistanie. W dzisiejszej uroczystości w Balicach wzięli udział najbliżsi „Mirona”, żona Beata i syn Konrad. – Jestem bardzo dumny z ojca. Też chcę zostać żołnierzem. Myślę o służbie w lotnictwie – mówił Konrad.

REKLAMA

St. chor. sztab. Mirosław „Miron” Łucki poza kilkoma latami służby w Jednostce Wojskowej GROM (2005–2009) całą karierę wojskową związał z Lublińcem. Od 1997 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1 Pułku Specjalnym (obecnie JWK), a po jej ukończeniu rozpoczął karierę żołnierza zawodowego. Po powrocie z GROM-u w Jednostce Wojskowej Komandosów był operatorem Zespołu Bojowego „C”. Cztery razy pełnił służbę na misjach wojskowych: raz w Iraku i trzykrotnie w Afganistanie. 24 sierpnia 2013 roku zginął w wyniku wybuchu miny pułapki w Ghazni. Pośmiertnie został awansowany do stopnia starszego chorążego sztabowego, wpisany do Księgi Honorowej Wojska Polskiego i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Krzyżem Zasługi za Dzielność. W marcu zeszłego roku – na wniosek komandosów z Lublińca – został patronem Zespołu Bojowego „C”, w którym służył.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wyrwali się z niemieckiego kotła
 
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Koszykarskie święto w Łodzi
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
M-ATV po polsku
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
„Umieram jak Polak”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przemoc za przemoc
Kajakarze i wioślarze na podium
Sześcioosobowe armie na start!
Sztandar dla cyberwojsk
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Plan na szczyt
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Docenić „misjonarzy”
Siła z morza
Przerwany lot „Orlika”
Attention, Transformation!
Kierunek Liban
Eurosatory 2024: festiwal premier
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Przez Dunaj do Rumunii
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
„Czarownice” nad Londynem
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Podróż w ciemność
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Paryskie trendy
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ameryka daje wsparcie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Marsz po medale
Zbrodnicza farsa
Incydent lotniczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mistrzowie Spike`ów
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Za zdrowie utracone na służbie
Gortat Team vs drużyna NATO
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Spadochroniarze w operacji TALO
Pierwsi za sterami Apache
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Czołgi K2. Made in Poland

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO