moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte

80 lat temu, 25 maja 1944 roku, tydzień po walkach o Monte Cassino polscy żołnierze z 2 Korpusu zdobyli ufortyfikowane i bronione przez Niemców Piedimonte San Germano. Dziś weterani armii gen. Władysława Andersa wraz z delegacją państwową oddali hołd kolegom poległym w tym włoskim miasteczku. W ceremonii uczestniczyli też mieszkańcy miejscowości.

– Polscy żołnierze, którzy przeszli trudną drogę do armii gen. Władysława Andersa, stoczyli tutaj ciężki bój, który otworzył aliantom drogę na Rzym – mówiła podczas uroczystości w Piedimonte San Germano we Włoszech Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu. Uroczystości na wzgórzu, gdzie stoi pomnik 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, były częścią obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uczestniczyli w nich m.in. weterani 2 Korpusu Polskiego, delegacja państwowa, wojsko i harcerze. Jak dodała marszałek, wielu polskich żołnierzy zostało w tym włoskim miasteczku na zawsze. – Dlatego tutaj jest też część Polski i pozostała pamięć o naszych żołnierzach, wielkich patriotach – zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Polityk zwróciła uwagę, że za polską granicą toczy się wojna, dlatego tak istotne jest to, abyśmy wspólnie pielęgnowali wolność i zachowali pokój na świecie. Do trudnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie nawiązał też Gioacchino Ferdinandi, burmistrz Piedimonte. – Obecna sytuacja pokazuje, jak ważne jest uświadamianie młodym ludziom rangi pokoju – mówił. Ferdinandi dodał, że Polacy przekazali Włochom wielką lekcję życia i zostawili dziedzictwo umiłowania wolności.

REKLAMA

Z kolei Lech Parell, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zauważył, że wiosną 1944 roku Niemcy przekształcili średniowieczne miasteczko położone na niedostępnym wzgórzu w fortecę. Szef UdsKiOR przypomniał słowa zmarłego kilka lat temu płk. Mariana Tomaszewskiego, żołnierza 6 Pułku Pancernego i uczestnika bitwy o Piedimonte. Kombatant opowiadał, że to była najcięższa walka 2 Korpusu Polskiego. – Niemcy każdy budynek w miasteczku zamienili w bunkier i uważali, że nikt nie jest w stanie zdobyć tej twierdzy – wspominał weteran.

Parell podkreślił także, że w walkach o Piedimonte decydującą rolę odegrały czołgi z 6 Pułku Pancernego oraz że oddziały pancerne wykazały się brawurą, przełamując niemiecką obronę i wdzierając się do miejscowości. – W 80. rocznicę tych walk oddajemy hołd wyzwolicielom Piedimonte, którzy walczyli za wolność naszą i waszą – mówił.

Podczas uroczystości szef UdsKiOR wręczył osobom zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy o walkach o niepodległość i kultywowaniu pamięci o nich medale „Pro Patria” i „Pro bono Poloniae”. Natomiast dzieci z miejscowej szkoły przypięły polskim kombatantom zrobione przez siebie maki, symbol walk o masyw Monte Cassino. Obchody zakończył apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku 6 Pułku Pancernego.

Po zdobyciu przez oddziały 2 Korpusu Polskiego Monte Cassino i przełamaniu niemieckiej linii Gustawa żołnierze gen. Władysława Andersa otrzymali rozkaz zdobycia położonego na północnym stoku doliny rzeki Liri w pobliżu wzgórza miasteczka Piedimonte San Germano. Niemcy uczynili z niego silny bastion obrony na tzw. linii Hitlera, który blokował aliantom drogę na Rzym. Miejscowości broniły elitarne jednostki 1 Dywizji Spadochronowej.

Zdobycie tej twierdzy powierzono dowodzonej przez ppłk. Władysława Bobińskiego grupie „Bob”, w skład której weszły jednostki mniej wyczerpane walkami na Monte Cassino, w tym m.in. 6 Pułk Pancerny „Dzieci Lwowskich”. Oddziały polskie 20 maja przystąpiły do natarcia. W dniach 20–22 maja Polacy trzykrotnie bezskutecznie atakowali pozycje niemieckie. Dopiero w nocy z 24 na 25 maja zagrożeni oskrzydleniem Niemcy rozpoczęli odwrót. Piedimonte zostało zajęte przez wojska polskie rankiem 25 maja, co umożliwiło aliantom marsz na Rzym. W walkach zginęło lub zostało rannych 208 polskich żołnierzy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Umieram jak Polak”
 
Sześcioosobowe armie na start!
„Czarownice” nad Londynem
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Siła z morza
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Paryskie trendy
Incydent lotniczy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Plan na szczyt
Koszykarskie święto w Łodzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Przemoc za przemoc
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Przez Dunaj do Rumunii
Attention, Transformation!
Zbrodnicza farsa
Czołgi K2. Made in Poland
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Marsz po medale
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Kajakarze i wioślarze na podium
Mistrzowie Spike`ów
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
„Pierwsza Drużyna” na start
M-ATV po polsku
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Docenić „misjonarzy”
Gortat Team vs drużyna NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Kierunek Liban
Pierwsi za sterami Apache
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Sztandar dla cyberwojsk
NATO on Northern Track
Spadochroniarze w operacji TALO
Eurosatory 2024: festiwal premier
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Podróż w ciemność
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO