moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Jak się zachować w sytuacji kryzysowej? Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny? Jak się poruszać w nieznanym sobie terenie? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać podczas zajęć organizowanych przez żołnierzy w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. W sobotę odbyła się ich kolejna edycja. W Gdyni pod okiem terytorialsów z 7 Brygady OT szkoliło się prawie 200 osób.


Kolejny weekend i kolejna edycja akcji „Trenuj z wojskiem”. Tym razem szkolenie dla ochotników, którzy chcieliby poznać podstawy wojskowego rzemiosła, zorganizowała m.in. 7 Brygada Obrony Terytorialnej, a odbyło się ono na terenie 43 Bazy Lotnictwa Transportowego w Gdyni.

Żołnierze przygotowali dla swoich gości 15 punktów szkoleniowych, gdzie ochotnicy mogli m.in. przymierzyć się do broni, zarówno krótkiej, jak i długiej, a także sprawdzić swoją celność na trenażerze MSBS Grot. Każdy mógł też przymierzyć kamizelkę, hełm, maskę przeciwgazową, nauczyć się rzucać granatem, dowiedzieć się, jak działa wojskowy system łączności, poćwiczyć musztrę, pojeździć quadem czy sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód. – Największym zainteresowaniem cieszyły się bez wątpienia wszystkie stanowiska, na których odbywały się zajęcia z bronią. Na to, aby nauczyć się strzelać, czasu było za mało, ale uczestnicy zajęć mogli się dowiedzieć chociażby jak rozkładać i składać broń, przeładować, zmienić magazynek – wylicza kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy. 7 BOT.

Podczas zajęć wiele uwagi poświęcono także zagadnieniom dotyczącym zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze-instruktorzy informowali uczestników m.in. o tym, jak rozpoznawać poszczególne sygnały alarmowe i jak się zachować, kiedy zostaną ogłoszone, podpowiadali, jak spakować plecak ewakuacyjny, maskować swoją obecność w danym miejscu czy udzielać pierwszej pomocy. – To wiedza, która może się przydać, kiedy okaże się, że trzeba przetrwać kilka dni w nieznanym sobie terenie czy kiedy zabraknie prądu lub wody. Takie sytuacje często występują niespodziewanie, żeby zareagować szybko i skutecznie, trzeba wiedzieć, co robić, bo czasu na znalezienie informacji może już nie być – wyjaśnia kpt. Klucznik.

REKLAMA

W sumie udział w treningu pod okiem terytorialsów z 7 BOT wzięło niemal 200 osób. Rzecznik brygady przyznaje, że zainteresowanie szkoleniem zaskoczyło nawet samych organizatorów. Początkowo planowano zaproszenie do udziału 150 osób, a samych zgłoszeń od ochotników było 240. – Najmłodszy uczestnik zajęć miał 15 lat, najstarszy 60. Na zajęciach stawili się studenci, przedsiębiorcy, pracownicy instytucji budżetowych, można więc powiedzieć, że cały przekrój społeczeństwa, tak samo jak to wygląda w wojskach obrony terytorialnej – mówi kpt. Klucznik.

Wśród uczestników ćwiczeń byli m.in. specjaliści ds. logistyki. Jak mówią, do spędzenia wolnego dnia z żołnierzami zachęciła ich możliwość zobaczenia na własne oczy właśnie MSBS Grot. – Ale ciekawe były także zajęcia z survivalu, szkoda, że były takie krótkie. Rzut granatem czy pokonywanie toru przeszkód to też nie są rzeczy, które można ot tak robić na co dzień – mówi Dominik. – Te zajęcia to ciekawa opcja dla osób, które myślą o wstąpieniu do wojska, choć można na nich zdobyć wiedzę przydatną również w cywilu, mam na myśli np. pierwszą pomoc. Warto wziąć w nich udział – dodaje Bartek.

Żołnierze poczęstowali swoich gości także tradycyjną wojskową grochówką i zaprosili ich na kiełbaskę z grilla. Po zakończeniu zajęć każdy ochotnik otrzymał też certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. – Uczestnicy zajęć byli uśmiechnięci, więc uznaję, że wszystko się udało. Kto wie, może dzięki tym zajęciom któryś z nich zainteresuje się wojskiem na tyle, aby zdecydować się zostać żołnierzem? – zastanawia się kpt. Klucznik. I niewykluczone, że tak właśnie się stanie, bo na treningu byli obecni również przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji z Gdyni, którzy informowali o ofercie Wojska Polskiego. Zainteresowanych rozmową na ten temat nie brakowało.

„Trenuj z wojskiem” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2022 roku. Właśnie trwa jej piąta edycja. Zajęcia odbywają się w soboty w wybranych jednostkach wojskowych, a udział w nich może wziąć każdy w wieku od 15. do 65. roku życia i posiadający polskie obywatelstwo. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w szkoleniu w jednostce wojskowej i otrzymanie potwierdzenia o zakwalifikowaniu się na trening.

Harmonogram szkoleń:

25 maja
Zgierz – 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
Kraków – 6 Brygada Powietrznodesantowa

1 czerwca
Tarnobrzeg – 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana

8 czerwca
Warszawa – 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej
Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

15 czerwca
Opole – 10 Brygada Logistyczna
Bydgoszcz – 1 Brygada Logistyczna
Świnoujście – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

22 czerwca
Suwałki – 14 Pułk Przeciwpancerny
Katowice – 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

29 czerwca
Poznań – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

6 lipca
Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
Tomaszów Maz. – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

13 lipca
Warszawa-Wesoła – 1 Warszawska Brygada Pancerna
Gliwice – 6 Brygada Powietrznodesantowa (6 batalion)

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Attention, Transformation!
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Spadochroniarze w operacji TALO
Podróż w ciemność
Sześcioosobowe armie na start!
Paryskie trendy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Incydent lotniczy
Marsz po medale
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Eurosatory 2024: festiwal premier
„Czarownice” nad Londynem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mistrzowie Spike`ów
Gortat Team vs drużyna NATO
Ameryka daje wsparcie
Przerwany lot „Orlika”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Przez Dunaj do Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Kajakarze i wioślarze na podium
M-ATV po polsku
Pierwsi za sterami Apache
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Koszykarskie święto w Łodzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Za zdrowie utracone na służbie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Czołgi K2. Made in Poland
Siła z morza
„Umieram jak Polak”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kierunek Liban
Docenić „misjonarzy”
Zbrodnicza farsa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Plan na szczyt
Przemoc za przemoc
NATO on Northern Track
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO