moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Chcemy, by budowana przez Litwę, Łotwę i Estonię bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Cezary Tomczyk po spotkaniu Grupy Północnej na Litwie. Przedstawiciele ministerstw obrony państw należących do Grupy rozmawiali między innymi o zbliżającym się szczycie NATO i pomocy dla Ukrainy.

W Połądze na Litwie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli ministerstw obrony dwunastu państw zrzeszonych w ramach tzw. Grupy Północnej. To forum konsultacyjne w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, stosunków NATO-Unia Europejska oraz istotnych dla regionu tematów. Oprócz Polski do Grupy należą: Litwa, Łotwa, Estonia, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja. Polskiej delegacji przewodniczył Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON-ie.

Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem na Morzu Bałtyckim, z udzielaniem dalszego wsparcia Ukrainie oraz z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W rozmowach uczestniczył także Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy, który przedstawił aktualną sytuację na froncie oraz priorytety działań wojsk ukraińskich. – Stanowisko państw Grupy Północnej jest jednoznaczne i nie zastanawiamy się,„czy” pomagać, tylko „jak” to zrobić, by Kijów jak najszybciej otrzymał wsparcie – zapewnił Cezary Tomczyk. – Pakiety wsparcia, które trafiają na Ukrainę, są za każdym razem rekordowe. Jednocześnie we wszystkich krajach trwa przygotowywanie kolejnych pakietów – dodał.

REKLAMA

Jedną z sesji obrad poświęcono zbliżającemu się szczytowi NATO w Waszyngtonie. Członkowie Grupy Północnej postanowili, że na obradach w stolicy USA będą „dążyć do zapewnienia namacalnego postępu w zakresie środków, wykonalności i ćwiczenia nowych planów obronnych”. – Musimy mieć pewność, że plany, które dotyczą obrony kolektywnej, są wypełnione treścią – skomentował Tomczyk. „Uznajemy, że wypełnienie planów obronnych będzie wymagało od nas wydatków na poziomie co najmniej 2% PKB. Naszym celem będzie szybkie zajęcie się krytycznymi brakami oraz opowiedzenie się za szybszą realizacją wymogów wynikających z planów obronnych, by zapewnić sprawiedliwy podział obciążeń między sojusznikami” – czytamy we wspólnym oświadczeniu wydanym po zakończeniu spotkania.

W trakcie wizyty na Litwie wiceszef MON-u pojechał także na granicę litewsko-białoruską. Była to okazja do poznania planów budowy tzw. bałtyckiej linii obrony. W styczniu tego roku trzy kraje bałtyckie podpisały porozumienie w sprawie wspólnego projektu umocnienia granicy z Rosją. W ciągu kilku lat ma powstać na niej około 1000 bunkrów i innych elementów fortyfikacyjnych: pól minowych, zapór przeciwczołgowych czy stanowisk artyleryjskich. – Taka decyzja zapadła też po stronie polskiej. Chcemy zbudować „Tarczę Wschód”, czyli narodowy program odstraszania i obrony, by granica wschodnia i północna z obwodem królewieckim była odpowiednio zabezpieczona – przypomniał wiceminister. – Wymieniamy się doświadczeniami i chcemy, by bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – dodał Tomczyk.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Siła z morza
Plan na szczyt
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Umieram jak Polak”
NATO on Northern Track
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Incydent lotniczy
Ameryka daje wsparcie
Zbrodnicza farsa
Kajakarze i wioślarze na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koszykarskie święto w Łodzi
Sztandar dla cyberwojsk
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Marsz po medale
Przerwany lot „Orlika”
M-ATV po polsku
Za zdrowie utracone na służbie
„Czarownice” nad Londynem
Sześcioosobowe armie na start!
Spadochroniarze w operacji TALO
Pierwsi za sterami Apache
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Przez Dunaj do Rumunii
Gortat Team vs drużyna NATO
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Attention, Transformation!
Docenić „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Kierunek Liban
Przemoc za przemoc
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Podróż w ciemność
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Czołgi K2. Made in Poland
Mistrzowie Spike`ów
Eurosatory 2024: festiwal premier
Paryskie trendy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO