moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Dobiegły końca manewry „Sarex 2024”, których celem był trening działań podczas sytuacji kryzysowych i sprawdzenie współdziałania wojska i innych służb oraz organizacji pozarządowych. Po raz pierwszy w jednym z czterech epizodów wzięli udział Litwini. – Współpraca udała się znakomicie – ocenia gen. zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

Ćwiczenia „Sarex ‘24” rozpoczęły się 20 maja i trwały pięć dni, a ich organizatorem było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku głównym ich celem było sprawdzenie koordynacji działań wojska, Państwowej Straży Pożarnej, policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, a także innych instytucji i organizacji pozarządowych, w tym 50 ratowników z Czerwonego Krzyża. – W tym roku ćwiczenia były podniesione na jeszcze wyższy poziom ze względu na sytuację, jaką mamy na naszej północnej i wschodniej granicy – mówił dzisiaj podczas konferencji podsumowującej manewry zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

REKLAMA

W czasie „Sarex ‘24” rozegrane zostały cztery epizody, które odbywały się w różnych miejscach kraju. Wzięło w nich udział około 500 żołnierzy, pięć śmigłowców służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue) i siedem samolotów bojowych, a także dziesięć okrętów marynarki wojennej i statków Straży Granicznej.

Epizod morski realizowany przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni obejmował poszukiwanie i ratowanie załogi statku powietrznego CASA, który po problemach technicznych awaryjnie lądował w Zatoce Puckiej. Służby ćwiczyły również oczyszczanie wód z zanieczyszczeń ropopochodnych powstałych w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego w samolocie. – Jestem pod wielkim wrażeniem marynarzy biorących udział w tym epizodzie. Niezbędne były działania nawodne i podwodne, a Bałtyk nie jest łatwym akwenem. Przekonałem się, jak wiele osób musi pracować na to, żeby jeden nurek mógł wykonać swoje zadanie – podkreśla gen. Malinowski.


Film: st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Po raz pierwszy w manewrach „Sarex ‘24” uczestniczyły służby litewskie. Epizod z ich udziałem został zaplanowany w okolicach przesmyku suwalskiego. Scenariusz zakładał awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej. – Celem było jak najefektywniejsze wykorzystanie naszych oraz litewskich sił i środków. Śmigłowiec sojuszników był bliżej miejsca zdarzenia i dzięki ich wsparciu mogliśmy zaoszczędzić czas, a naszemu człowiekowi, który znajdował się na ziemi, oszczędzić stresu. Ta współpraca udała się znakomicie – podsumowuje gen. Malinowski. Jak zaznacza, w przyszłorocznej edycji przedsięwzięcia również planowane jest zwiększenie zaangażowania sił litewskich. – Naszym marzeniem jest organizowanie ćwiczeń także z innymi krajami. Ale to Litwa w tej chwili jest na tym najważniejszym kierunku – dodaje gen. Malinowski.

Podobnie jak w czasie poprzednich edycji „Sareksa”, również w tym roku największym wyzwaniem była łączność. Żołnierze i funkcjonariusze korzystali z systemu ATAK, który już od dłuższego czasu jest z powodzeniem wykorzystywany przez wojska obrony terytorialnej. Część epizodów celowo zorganizowano w miejscach, w których łączność jest utrudniona ze względu na słabą dostępność sieci komórkowej. – Musimy przygotować się na działania tam, gdzie telefony nie będą funkcjonować i być gotowi na brak sygnału GPS – wyjaśnia generał. Dlatego jednym z elementów ćwiczeń były działania z mapą i kompasem.

Manewry „Sarex ‘24” odbyły się po raz szesnasty. W tym roku służby ćwiczyły na poligonach w Czerwonym Borze i Orzyszu, w okolicach Suwałk w Zatoce Gdańskiej i na Półwyspie Helskim. Organizatorem ćwiczeń było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat/ Combat Camera DORSZ, st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Czego potrzebują żołnierze na granicy?
 
Kajakarze i wioślarze na podium
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Siła z morza
Sześcioosobowe armie na start!
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Umieram jak Polak”
Paryskie trendy
Przemoc za przemoc
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Za zdrowie utracone na służbie
„Czarownice” nad Londynem
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Przerwany lot „Orlika”
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Sztandar dla cyberwojsk
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi za sterami Apache
Koszykarskie święto w Łodzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Mistrzowie Spike`ów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Gortat Team vs drużyna NATO
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Marsz po medale
Plan na szczyt
Docenić „misjonarzy”
M-ATV po polsku
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Attention, Transformation!
Kierunek Liban
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podróż w ciemność
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Spadochroniarze w operacji TALO
Przez Dunaj do Rumunii
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Czołgi K2. Made in Poland
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Incydent lotniczy
Eurosatory 2024: festiwal premier
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO