To był wieczór pełen emocji. Podczas czwartej edycji Wojskowej Gali MMA „Walkę mamy we krwi” wyłoniono po raz dziewiąty mistrzów Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie. Żołnierze walczyli też o cenne trofeum – pas mistrzowski Ministra Obrony Narodowej. W walce wieczoru st. szer. spec. Wojciech Ożga z 18 Dywizji Zmechanizowanej pokonał szer. Pawła Jakubowskiego z 16 DZ.
Organizatorzy imprezy – 16 Dywizja Zmechanizowana – ustawili oktagon w amfiteatrze w Ostródzie nad jeziorem Drwęckim. Sympatycy mieszanych sztuk walki obejrzeli dziesięć atrakcyjnych pojedynków. Większość z nich rozstrzygnęła się po trzech emocjonujących rundach. Ponadpięciogodzinną imprezę zakończyła walka wieczoru, którą stoczyli w kategorii wagowej do 85 kg reprezentant gospodarzy szer. Paweł Jakubowski i st. szer. spec. Wojciech Ożga z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Pojedynek wygrał przed czasem – po 3 min 53 s pierwszej rundy – zawodnik 18 DZ. Po udanej akcji st. szer. spec. Wojciecha Ożgi – duszeniu zza pleców – arbiter przerwał walkę.
Zwycięzca walki wieczoru został uhonorowany przez gen. dyw. Wojciecha Ziółkowskiego, dowódcę 16 Dywizji Zmechanizowanej, pasem mistrzowskim Ministra Obrony Narodowej. St. szer. spec. Wojciech Ożga przyznał po pojedynku, że nie zamierzał zakończyć go poprzez duszenie zza pleców. Był jednak zadowolony, że ta akcja zapewniła mu sukces. Podziękował też rywalowi za to, że zgodził się zastąpić kontuzjowanego st. kpr. Michała Rogowskiego z 16 DZ, który podczas kwalifikacji do finałowej gali we Wrocławiu zapewnił sobie udział w walce o pas mistrzowski.
Po ceremonii zakończenia walki wieczoru ppłk Krzysztof Rybczyński ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego skierował do gen. Ziółkowskiego słowa uznania za profesjonalną organizację czwartej edycji Wojskowej Gali MMA „Walkę mamy we krwi” oraz podjęcie się przez 16 Dywizję Zmechanizowaną przeprowadzenia w tym roku czterech imprez rangi mistrzostw Wojska Polskiego. Ppłk Rybczyński w imieniu szefa SGWP gen. Wiesława Kukuły – w podziękowaniu za zaangażowanie oraz wspieranie rozwoju kultury fizycznej w Siłach Zbrojnych RP – wręczył dowódcy 16 DZ pamiątkowy ryngraf. Gen. Ziółkowski zaś podkreślił, że mistrzowskie zawody organizowane są wysiłkiem wielu żołnierzy i im dedykował przyznane wyróżnienie. Dowódca Bursztynowej Dywizji podziękował również wszystkim zawodnikom, którzy walczyli podczas gali, za stoczenie bardzo zaciętych pojedynków.
– Żołnierze walczący o pas mistrzowski wysoko zawiesili poprzeczkę. Szczególnie pierwsze walki były bardzo wyrównane i toczyły się w pełnym wymiarze. Te ostatnie, które zakończyły się przed czasem, dostarczyły jednak również wielu emocji. Wszyscy zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani – ocenił galę „Walkę mamy we krwi 4” ppłk Krzysztof Rybczyński.
Przed walką wieczoru, która zakończyła się już 34 minuty po północy, w ostródzkim amfiteatrze odbyło się dziewięć pojedynków. Aż w ośmiu z nich wystąpili reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej. Podopieczni trenera plut. Tomasza Stasiaka wygrali sześć walk. Jedyny pojedynek przez nokaut techniczny wygrał szer. Marcin Zacholski. Reprezentant 12 DZ w kat. do 80 kg zapewnił sobie zwycięstwo zaledwie dwie sekundy przed końcem ostatniej, trzeciej rundy. Zacholski wywalczył pas mistrzowski, pokonując szer. Oskara Przybylaka z wojsk obrony terytorialnej. Natomiast w kat. do 90 kg szer. Samuel Vogt z 12 DZ wygrał przez poddanie się rywala. 15 s przed końcem pierwszej rundy st. szer. Kamil Mękal z 18 DZ zasygnalizował sędziemu konieczność przerwania walki. Z kolei w kat. powyżej 95 kg reprezentujący 12 DZ szer. Kamil Bartosiński, również w pierwszej rundzie i przez poddanie przeciwnika, zakończył pojedynek ze st. szer. spec. Mateuszem Falenderem z 18 DZ.
Pozostałe trzy pojedynki podopieczni trenera Stasiaka wygrali po stoczeniu pełnowymiarowych walk. Jednogłośną decyzją sędziów pas mistrzowski zdobyła st. szer. Justyna Kulińska. Reprezentantka 12 Dywizji Zmechanizowanej pokonała w kat. do 57 kg st. szer. Aleksandrę Gorzką z WOT-u. Natomiast druga z zawodniczek 12 DZ st. szer. Janina Czyczyn w kat. powyżej 67 kg niejednogłośnie wygrała z kpr. Dorotą Kozakiewicz z 16 DZ. Z kolei w kat. do 65 kg na listę zwycięzców wpisał się szer. Kamil Stysiak. Jego rywalem był szer. Maciej Pluciński z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Stysiak pokazał charakter wojownika. Niemal przez całą walkę zmagał się z ogromnym bólem po nieregulaminowych kopnięciach spadochroniarza. Starał się jednak wykonywać polecenia trenera do ostatniej sekundy pojedynku. Publiczności zaimponowała postawa Stysiaka i po walce nagrodziła go wielkimi brawami. Sam zawodnik zdobył się zaś na niecodzienny gest i wywalczony pas mistrzowski w dowód wdzięczności przekazał swojemu trenerowi. – Z 12 Dywizji Zmechanizowanej aż dziewięcioro zawodników zakwalifikowało się do finałów. Podczas przygotowań do gali bardzo się z nimi zżyłem i są dla mnie jak bracia i siostry. Przelaliśmy mnóstwo potu i krwi na treningach, ale nie bylibyśmy tutaj, gdyby nie ten człowiek: Tomasz Stasiak. Ja już jeden pas mam i chciałem ten dać trenerowi – powiedział mistrz Wojska Polskiego w kat. do 65 kg tuż przed wręczeniem szkoleniowcowi swojej nagrody.
Tylko dwoje reprezentantów 12 Dywizji Zmechanizowanej przegrało walki w Ostródzie. W kat. do 67 kg st. kpr. Agata Zygmunt uległa st. szer. Agacie Wasiluk z WOT-u. Obie zawodniczki wykazały się wielką walecznością. – Ta walka była tak przewrotna, że w głowie przegrałam ją chyba z pięć razy i drugie tyle wygrałam – scharakteryzowała bitwę w oktagonie jej zwyciężczyni. Szer. Kacper Zawadziński w kat. do 80 kg nie dał natomiast rady pokonać mł. chor. Patryka Marca z 6 BPD. Spadochroniarz wygrał jednogłośną decyzją sędziów. Z kolei dziewiąty z reprezentantów 12 DZ – szer. Kamil Stachura – otrzymał pas mistrzowski bez walki, gdyż jego przeciwnik szer. Adrian Żak z 18 DZ rozchorował się przed pojedynkiem i nie stawił się w oktagonie.
Wreszcie w dwóch finałach bez udziału żołnierzy 12 DZ pasy mistrzowskie zdobyli: wspomniany zwycięzca walki wieczoru st. szer. spec. Wojciech Ożga z 18 Dywizji Zmechanizowanej i st. szer. spec. pchor. Hubert Grąz z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Podchorąży pokonał w kat. 70 kg st. szer. spec. Łukasza Marczaka z 16 DZ, a po walce szczególnie podziękował mjr. Maciejowi Kupryjańczykowi za wspieranie zawodników uprawiających sporty walki we wrocławskiej uczelni.
W ostródzkim amfiteatrze początkowo organizatorzy planowali 12 walk. Niestety, z powodu kontuzji plut. Rafała Dawida z Dowództwa Garnizonu Warszawa nie doszło do jego pojedynku ze st. szer. Mateuszem Hamerskim z WOT-u. Terytorials jednak pojawił się w oktagonie, aby odebrać pas mistrzowski za zwycięstwo w kat. do 60 kg. Reprezentant DGW przegrał walkę walkowerem, ale jako finalista zawodów kwalifikacyjnych został srebrnym medalistą mistrzostw Wojska Polskiego.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze