moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pociski artyleryjskie dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez czeskiego premiera Petra Fialę. Podczas spotkania w Pradze dyskutowano o możliwości wsparcia walczącej Ukrainy. Uzgodniono, że kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji kalibru 155 mm trafi na front już w czerwcu. Ukraińska armia ma otrzymać w sumie 800 tys. pocisków artyleryjskich.

Ukraińscy żołnierze strzelają z polskiej samobieżnej armatohaubicy Krab z pozycji na linii frontu w obwodzie donieckim 19 października 2022 r. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

W tzw. szczycie amunicyjnym w Pradze oprócz prezydenta Andrzeja Dudy wzięli udział premierzy Czech, Danii, Łotwy i Holandii oraz przedstawiciele rządów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Czeska inicjatywa zrzesza w sumie 15 krajów Unii Europejskiej i NATO. Ma ona na celu dostarczenie walczącemu z rosyjską agresją państwu jak największej ilości amunicji artyleryjskiej kalibru zarówno natowskiego, jak i postsowieckiego.

 

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że szczyt amunicyjny odbywa się w Pradze w bardzo ważnym momencie. – Sytuacja na froncie ukraińsko-rosyjskim jest trudna. Rosja przygotowuje się do kolejnej dużej ofensywy – powiedział polski przywódca. Wyjaśnił, że Ukraina zmaga się z brakami amunicji, ma bowiem ograniczoną możliwość odnawiania swoich zasobów. Przyznał, że odpowiedzialność za dostarczenie Ukrainie broni i amunicji leży po stronie państw zachodnich. A dostawy te, jak zaznaczył, mogą zmienić negatywny trend na froncie. – Mamy świadomość, że zdobycie amunicji to jedno, a jej transport to drugie. Dlatego chciałbym podkreślić w tym projekcie rolę Polski, w szczególności bazy logistycznej na lotnisku Rzeszów-Jasionka – stwierdził Duda. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych potwierdził gotowość naszego kraju do udziału w transporcie amunicji. – Musimy zrobić wszystko, by pomóc Ukrainie powstrzymać rosyjską agresję. Potencjalna porażka stworzyłaby strategiczne zagrożenie dla całej architektury bezpieczeństwa euroatlantyckiego – zaznaczył.

Jeszcze przed wylotem do Pragi prezydent przyznał, że czeska inicjatywa amunicyjna ma ogromne znaczenie, bo zakłada, że na front trafi 800 tys. pocisków. – Te potencjalne 800 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 i 122, które w ramach tej inicjatywy będą dostarczone Ukrainie, ma kluczowe znaczenie dla możliwości obrony Ukrainy. My, jako Polska, uczestniczymy w tym – wyjaśnił Duda. – Podjąłem tę inicjatywę w czasie spotkania zwołanego przez prezydenta Emmanuela Macrona w Paryżu. Cieszę się, że Polska jest w tej chwili jej częścią. Takie są też decyzje naszego rządu. Będziemy kontynuowali rozmowy na ten temat i zastanawiali się, jakie działania jeszcze jesteśmy w stanie podjąć, by wzmocnić sytuację Ukrainy wobec rosyjskiej agresji i potencjalnej rosyjskiej ofensywy – dodał.

Premier Czech Petr Fiala ogłosił, że pierwsze dziesiątki tysięcy amunicji kalibru 155 mm zostaną dostarczone na front już w czerwcu. Dostawy zaczną się za kilka dni.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DIMITAR DILKOFF/AFP/East News; Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
 
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Siła z morza
Eurosatory 2024: festiwal premier
Kierunek Liban
Sportowa rywalizacja weteranów misji
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przez Dunaj do Rumunii
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
„Czarownice” nad Londynem
Przemoc za przemoc
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Czołgi K2. Made in Poland
Docenić „misjonarzy”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sześcioosobowe armie na start!
Za zdrowie utracone na służbie
NATO on Northern Track
Zbrodnicza farsa
Paryskie trendy
Koszykarskie święto w Łodzi
Marsz po medale
Pierwsi za sterami Apache
Ameryka daje wsparcie
Mistrzowie Spike`ów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
M-ATV po polsku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Plan na szczyt
Gortat Team vs drużyna NATO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Kajakarze i wioślarze na podium
Sztandar dla cyberwojsk
Incydent lotniczy
Podróż w ciemność
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
„Umieram jak Polak”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Attention, Transformation!
Spadochroniarze w operacji TALO
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO