moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi przechodzą certyfikację

Trwa certyfikacja wojsk obrony terytorialnej. Sprawdzana jest gotowość żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych do działania w razie zagrożenia zewnętrznego i w sytuacjach kryzysowych. W miniony weekend terytorialsi otrzymali wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Na alarm odpowiedziało ponad 86% żołnierzy.

Od kilku dni trwają ćwiczenia certyfikujące wojska obrony terytorialnej pod kryptonimem „Piorun ‘24”. Jest to najważniejsza część prowadzonej od 10 czerwca certyfikacji tego rodzaju sił zbrojnych. – Celem ćwiczeń jest między innymi sprawdzenie rozwinięcia i zabezpieczenia stanowiska dowodzenia Dowództwa WOT-u, a także sprawdzenie wojennego systemu dowodzenia w relacjach między Dowództwem a podległymi jednostkami oraz Dowództwem i nadrzędnym przełożonym – wyjaśnia ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej.

Ćwiczenia „Piorun ‘24” będą trwać do 21 czerwca, podobnie jak cała certyfikacja. – To dla nas najważniejszy sprawdzian i ogromne wyzwanie – mówi rzecznik WOT-u. Przełożeni chcą sprawdzić, czy terytorialsi są gotowi do działania w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz jak działają w sytuacjach kryzysowych. – To pierwszy przypadek w historii Wojska Polskiego, kiedy certyfikacji poddaje się cały rodzaj sił zbrojnych. Dotąd certyfikowane były poszczególne jednostki wojskowe – podkreśla ppłk Pękala.

REKLAMA

O tym, że WOT mają być certyfikowane, zdecydował w kwietniu tego roku szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Terytorialsów ocenia zespół certyfikujący. Tworzą go specjaliści z SGWP oraz z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na czele zespołu stanął gen. bryg. Piotr Płonka z SGWP. Certyfikacja WOT-u przebiega zgodnie z natowskimi standardami, czyli procedurą CREVAL (Combat Readiness Evaluation of Land).

Jednym z ważniejszych punktów sprawdzianu jest ocena procentowego ukompletowania wojsk obrony terytorialnej. W nocy z piątku na sobotę wszyscy żołnierze tego rodzaju wojsk, ci w służbie zawodowej oraz terytorialnej, a także pracownicy resortu obrony narodowej, którzy mają nadane przydziały mobilizacyjne do WOT, otrzymali telefoniczny sygnał alarmowy. – Zgodnie z nim musieli w określonym czasie stawić się w swoich jednostkach. Potem przeprowadzono tzw. apele ewidencyjne, w czasie których sprawdzono obecność żołnierzy i pracowników – wyjaśnia ppłk Pękala. – Wyniki stawiennictwa znaliśmy w sobotę tuż po godzinie 13. Poziom stawiennictwa przekroczył 86%. To bardzo dobry wynik.

Bardzo dobrymi wynikami chwali się między innymi rzeczniczka 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Magdalena Mac. – Sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa odebrali żołnierze z jednostek w Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku. Kilka godzin później w swoich batalionach zameldowało się 90% wezwanych, czyli niemal 3 tys. żołnierzy – wyjaśnia oficer. – Dla naszej brygady takie wezwanie nie jest nowością. Alarm do natychmiastowego stawiennictwa mieliśmy już ogłaszany przy okazji akcji przeciwpowodziowych.

Podczas certyfikacji sprawdzane jest także wyszkolenie żołnierzy, poziom wyposażenia w podstawowy sprzęt wojskowy oraz jego sprawność. Oceniona zostanie również ilość zapasów taktycznych.

Wojska obrony terytorialnej składają się z: dowództwa, 18 brygad obrony terytorialnej, batalionu dowodzenia, jednostki działań niekonwencjonalnych „Gryf”, dwóch centrów szkolenia, szkoły podoficerskiej oraz ośrodka reprezentacyjnego WOT-u (orkiestra i kompania honorowa). Poza tym powstają dwie kolejne brygady: lubuska i opolska. W sumie w wojskach obrony terytorialnej służy obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z tego 35 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, natomiast kilkuset to aktywni rezerwiści.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
 
Pancerniacy trenują cywilów
Polsko-litewskie konsultacje
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Formoza. Za kulisami
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Partyzanci z republiki
Jak usprawnić działania służb na granicy
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Wracajcie z medalami!
Na ratunek… komandos
Roczny dyżur spadochroniarzy
Z parlamentu do wojska
Feniks – następca Mangusty?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
RBN przed szczytem NATO
International Test
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Prezydent Zełenski w Warszawie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Nie wierzę panu, mister Karski!
Za zdrowie utracone na służbie
Pancerny sznyt
„Armia mistrzów” – sporty walki
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Spadochroniarze na warcie w UE
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Lato pod wodą
„Operacja borelioza”
Oczy na Kijów
The Suwałki Gap in the Game
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Lotnicy pamiętają o powstaniu
„Armia mistrzów” – sporty wodne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO