Mamy obowiązek pamiętać o poświęceniu wszystkich Polaków, którzy 17 września 1939 roku stanęli w obronie ojczyzny wobec sowieckiej napaści – mówili uczestnicy uroczystego apelu z okazji 85. rocznicy agresji ZSRS na Polskę. W uroczystości w Muzeum Katyńskim w Warszawie wziął udział m.in. wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek i młodzież z organizacji proobronnych.
– Budując przyszłość opartą na pokoju, trzeba pamiętać o ważnych chwilach w historii naszego narodu, a jedną z nich jest data 17 września 1939 roku, moment napaści ZSRS na Polskę – mówił Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej, w Muzeum Katyńskim w Warszawie podczas uroczystego apelu z okazji 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Udział w nim wzięli żołnierze, kombatanci, weterani i blisko 700 uczniów klas mundurowych oraz członków organizacji proobronnych.
Wiceminister podkreślił, że rocznica, którą dziś upamiętniamy, wiąże się ze zbrodnią na narodzie polskim. – Niewinne osoby zginęły za to, że były patriotami, że chciały bronić ojczyzny – stwierdził Wziątek. Jak dodał, powinniśmy zrobić wszystko, aby, pamiętając o tamtych chwilach, budować pokój i mocne, wiarygodne sojusze. – Dziś jesteśmy w NATO i wzmacniamy nasze zdolności obronne i nasze wojsko, aby dawały nam poczucie bezpieczeństwa – zaznaczył wiceminister.
Film: Anna Dąbrowska, Marcin Kopeć / ZbrojnaTV
Wziątek podkreślił, że w tej chwili Wojsko Polskie i funkcjonariusze służb mundurowych udzielają pomocy oraz dbają o bezpieczeństwo osób zmagających się z powodzią na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. O sytuacji na południu kraju mówił także Lech Parell, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Choć ze smutkiem myślimy o zniszczeniach, jakie powoduje powódź, jednocześnie czujemy olbrzymią wdzięczność wobec wszystkich, którzy ruszyli z pomocą – zaznaczył szef UdsKiOR-u.
W swoim wystąpieniu Parell przypomniał, że 17 września 1939 roku, realizując ustalenia z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona zaatakowała Polskę, która od dwóch tygodni walczyła samotnie z Niemcami. Dodał, że dziś mamy obowiązek pamiętać o poświęceniu wszystkich Polaków, którzy tego dnia stanęli w obronie ojczyzny. – Musicie być świadomi naszej przeszłości i odpowiedzialni za Polskę, niech pamięć o 17 września będzie dla was inspiracją do działania na rzecz lepszej przyszłości – apelował szef Urzędu ds. Kombatantów do zgromadzonej młodzieży.
Do młodych ludzi zwrócił się też prof. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego filią jest Muzeum Katyńskie. – To wy macie być tymi, którzy będą nieść w przyszłość pochodnię pamięci – stwierdził dyrektor. W imieniu młodzieży wystąpiła zaś Nadia Frąckowiak, uczennica klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 101 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. – Nasza pamięć o 17 września to przypomnienie o tym, jak cenne są wolność i niezależność – mówiła. Dodała też, że dla młodzieży to wydarzenie sprzed 85 lat to zobowiązanie do tego, aby nie tylko pamiętać o bohaterach tamtych dni, lecz także kontynuować tradycje ich służby i czerpać siłę z ich poświęcenia dla ojczyzny.
Podczas apelu wiceminister Wziątek wręczył wyróżnienia przyznane przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza osobom, które dbają o zachowanie pamięci o naszej historii. Natomiast szef UdsKiOR-u uhonorował medalami Pro Patria osoby kultywujące pamięć o naszych dziejach. Złożono także wieńce przy Epitafium Katyńskim.
autor zdjęć: Marcin Kopeć
komentarze