Samoloty bojowe, roboty, przenośne laboratoria do wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych – to sprzęt wojskowych, który będzie strzegł bezpieczeństwa kibiców na Euro 2012. Portal „Polska Zbrojna” opisuje go pierwsza.
– Wyobraźmy sobie, że ktoś na ulicy zauważa podejrzany pakunek. Podniesienie i sprawdzanie go to duże ryzyko. Ale może je zminimalizować robot – mówi płk Andrzej Wiatrowski rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To urządzenie z Wojsk Specjalnych to jeden z wielu sprzętów, których wojsko będzie mogło użyć podczas Euro 2012. Niektóre z nich, takie jak łodzie, samochody, śmigłowce czy samoloty CASA posłużą jako środki do transportu, nie tylko sprzętu ale i ludzi.
Stadion Narodowy położony jest nad Wisłą. Dlatego wojsko wypożyczyło łodzie, które w razie potrzeby przewiozą albo ewakuują ludzi. Głównie jednak ich załogi zajmą się patrolowaniem okolicy. Wojskowi użyją śmigłowców Mi-8 i Mi-17 z 8 Brygady Lotnictwa Transportowego, te ostatnie będą na przykład transportować strażaków w rejon zagrożenia. Dzięki temu, jak zapewniają wojskowi, czas reagowania na niebezpieczeństwo skróci się do minimum. Załoga tego śmigłowca już spotkała się ze strażakami i wyjaśniła jak zachowywać się na jego pokładzie podczas lotu. Ale polskie lotnictwo będzie działało również w systemie obrony powietrznej. F-16 i Mig-29 będą strzec polskiego nieba i reagować na komunikaty stacji radiolokacyjnych, które poinformują o niebezpieczeństwie. Wesprą je samoloty systemu wczesnego ostrzegania AWACS, które w podobny sposób robiły to na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku.
– Podczas Euro w gotowości pozostawać będą także specjaliści z Laboratorium Mikrobiologicznego – mówi płk Wiatrowski. W takim laboratorium będzie można zbadać próbki żywności, ale też wody pitnej. – Ich pracownicy to profesjonaliści, będą wiedzieli, jak reagować w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa – dodaje pułkownik. Wojsko zapewnia, że jest gotowe zidentyfikować skażenia powietrza czy zbadać podejrzaną ciecz. Jeśli wystąpi takie zagrożenie, specjaliści będą w stanie dezaktywować taką substancję.
Wojsko Polskie do zabezpieczenia EURO włącza również wsparcie medyczne. Udostępnione zostaną szpitalne łóżka, namioty medyczne a nawet generator promieni rentgenowskich. W gotowości będzie również załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda. Miasta-gospodarze Euro, czyli Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk będą mogły wykorzystać wiele rodzajów wojskowych samochodów, m.in. opancerzonych i ciężarowych, ale też motocykle i żurawia drogowego. Intensywniej niż zwykle o porządek zadbają wojskowi żandarmi. W pracy pomogą im psy służbowe. W gotowości do wsparcia policji pozostają ambulans i namioty kryminalistyczne.
Wojsko do celu zabezpieczenia turnieju będzie wykorzystywać też najnowocześniejsze środki łączności: – Nasze radiostacje, telefony satelitarne i inne urządzenia łączności należą do najnowocześniejszych w swoim rodzaju i z całą pewnością wykorzystamy ich atuty – mówi płk Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
autor zdjęć: www.stadionnarodowy.org.pl
komentarze