moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Euro 2012: Wojskowy fan zone

Żołnierze, którzy ćwiczą na poligonach lub służą poza granicami kraju, nie zrezygnowali z kibicowania podczas Euro 2012. Stworzyli swoje własne strefy kibica, żeby wspólnie poczuć atmosferę mistrzostw.

W Afganistanie do Euro 2012 żołnierze kibice przygotowali się bardzo dobrze. W trzech strefach kibica w Ghazni powiewały biało-czerwone flagi i piłkarskie szaliki.  Podczas pierwszego meczu polskiej reprezentacji emocje sięgały zenitu. – Żołnierze mieli do dyspozycji projektor filmowy. Obejrzeli transmisję na ekranie o rozmiarach prawie 4 na 5 metrów – opowiada starszy chorąży Arkadiusz Nowak, kierownik klubu Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.
Po pierwszym golu strzelonym Grekom wśród Polaków wybuchła euforia. Zaciśnięte kciuki trzymali do końca. Kiedy Przemysław Tytoń obronił karnego, wrzało od dopingowych okrzyków.

Emocji nie brakowało też na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie obecnie ćwiczy ponad 1500 żołnierzy z pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych. Zajęcia szkoleniowe zbiegły się z terminami meczów naszej reprezentacji. Zostały jednak zaplanowane tak, aby fani piłki nożnej mogli obejrzeć transmisję meczów  polskiej drużyny. Chętnych do tworzenia poligonowych fan zonów nie brakowało. W Drawsku jest ich aż cztery. – Żołnierze chcieli poczuć się choć trochę tak jak na stadionie. Tam wszędzie widać barwy narodowe, kibicowanie daje poczucie jedności – mówi chorąży Arkadiusz Rycerz z 2 Pułku Rozpoznawczego, organizator największego fan zona na drawskim poligonie. W takim miejscu piłkarzom może kibicować nawet 70 osób. Wspólnie oglądają mecze, bo razem bardziej cieszą sukcesy, łatwiej też znosi się porażki.

Mimo że to mistrzostwa Europy, piłkarzom kibicowali też żołnierze w Stanach Zjednoczonych. W Norfolk w stanie Wirginia utworzono strefę kibica w Sztabie Połączonym Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (US Join Staff). Tam służą oficerowie z dziesięciu krajów, których reprezentacje rozgrywać będą mecze na boiskach w Polsce i na Ukrainie. Pomysłodawca utworzenia strefy kibica komandor Robert Wereszko, narodowy oficer łącznikowy przy US Join Staff, przed mistrzostwami zorganizował nawet spotkanie promujące Polskę i Euro 2012 w jednej ze szkół w Wirginii. Zapoznał uczniów z historią Polski, ale przede wszystkim opowiedział o reprezentacji naszego kraju. Z jakim skutkiem?  – Biało-czerwoni z pewnością pozyskali setkę nowych kibiców, którzy będą ich dopingować w dalekiej Wirginii – zapewnia komandor, który przed laty jako junior był bramkarzem Pogoni Siedlce. Bramkarskiego fachu uczył się więc w tym samym klubie co bramkarz Artur Boruc.

Już we wtorek strefy kibica ponownie zostaną zapełnione po brzegi. Tym razem podczas meczu Polska-Rosja. Chorąży Rycerz twierdzi, że łatwo nie będzie, ale w duchu liczy, że nasza reprezentacja da z siebie wszystko i sprawi nam niespodziankę.


autor zdjęć: PKW Afganistan, RW

dodaj komentarz

komentarze


Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
 
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Odliczanie do przysięgi
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Polsko-koreańskie rozmowy
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Abramsy jadą na ukraiński front
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Lecimy F-35
The Power of Buzdygany Awards
Stawia na dobrą komunikację
Raki dla podhalańczyków
Wyższe diety za służbę na granicy
Szef MON-u o planach obrony kraju
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Moc Buzdygana
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polska rozdarta przez okupantów
Plan misji „Air Defender”
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Spełnia marzenia
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Szwedzi na „Czernickim”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brązowa czwórka podwójna
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wojsko pomoże Słoweńcom
RBN o rezultatach szczytu NATO
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojskowe kontrakty w USA
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Długi marsz na wschód
16 Dywizja świętuje
Wychodzi poza schematy
Przyszłość pod znakiem dronów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Tak rodziła się konspiracja
Nie uznaje półśrodków
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Dwa medale w Budapeszcie
Wirtualna walka na morzu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Nie płynie z nurtem
Śladem profesjonalistów
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Konsekwentnie dąży do celu
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Czerwona powódź
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Przysięga w Kolnie
"Jesienny ogień” z ministrem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO