moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Księga pełna żołnierskiego honoru

Zgodnie z tradycją, w dniu Święta Wojska Polskiego minister Tomasz Siemoniak uhonorował wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska. Oddał też hołd żołnierzom poległym na służbie. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej.


Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że Święto Wojska Polskiego jest okazją, aby rozmawiać o rzeczach najważniejszych dla naszej armii, a obecnie jej priorytetem jest rozwój obrony powietrznej. Nawiązał przy tym do wcześniejszego wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zaznaczył, że jednym z kluczowych elementów naszej obronności jest stworzenie polskiej tarczy antyrakietowej, czyli nowoczesnej obrony powietrznej. Szef MON koszt tego programu ocenił na 13-15 mld złotych. – Zakładam, że ten plan sfinansujemy ze środków MON i zajmie nam to kilkanaście lat, przy utrzymaniu wydatków na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB – powiedział minister.

W rozmowie z dziennikarzami minister wspomniał też o przypadającej 16 sierpnia piątej rocznicy wydarzeń w Nangar Khel. Zaznaczył, że pewne słowa i działania zostały wtedy podjęte zbyt szybko i dodał, że liczy, iż wszyscy oskarżeni w tej sprawie zostaną uniewinnieni. – Zdarzenie to pokazało też obywatelom, przed jak trudnymi wyborami stoją nasi żołnierze w Afganistanie – powiedział minister.

Spotkanie w MON było jednak przede wszystkim okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń. Wpisaniem zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” szef MON wyróżnił w tym roku 26 żołnierzy i pięć oddziałów. W księdze dokumentowane są zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze, dokonania żołnierzy w umacnianiu obronności Polski oraz czyny żołnierzy, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie. Wyróżnieni żołnierze otrzymują dyplomy pamiątkowe, a sama księga przechowywana jest w Muzeum Wojska Polskiego.


Wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” pośmiertnie wyróżnieni zostali:

• młodszy chorąży Piotr CIESIELSKI z 20 Brygady Zmechanizowanej;

Młodszy chorąży Piotr CIESIELSKI - dowódca drużyny 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Dowódca sekcji w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistanie.

Młodszy chorąży Piotr Ciesielski poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

• sierżant Krystian BANACH z 20 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Krystian BANACH – motocyklista 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Sierżant Krystian Banach poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

• sierżant Zbigniew BISKUP z 7 dywizjonu lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej;

Sierżant Zbigniew BISKUP - starszy technik śmigłowca 7 dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Młodszy technik śmigłowca w samodzielnej grupie powietrzno-szturmowej w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Posiadał ogromne doświadczenie specjalistyczne zdobyte w trakcie udziału w  misjach poza granicami państwa, podczas V i X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku oraz VII zmiany PKW w Afganistanie. Sierżant Zbigniew Biskup zmarł 22 grudnia 2011 roku wskutek choroby w polskim szpitalu w Ghazni.

• sierżant Mariusz DEPTUŁA z 15 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Mariusz DEPTUŁA - kierowca w plutonie przeciwpancernym kompanii wsparcia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku. Kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

23 października 2011 roku poniósł śmierć z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki pod KTO ROSOMAK, podczas patrolu prowadzonego w prowincji Ghazni przez żołnierzy zgrupowania bojowego „Bravo”.

• sierżant Łukasz KRAWIEC z 20 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Łukasz KRAWIEC - strzelec wyborowy-obserwator 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy strzelec w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Sierżant Łukasz Krawiec poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

• sierżant Rafał NOWAKOWSKI z 17 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Rafał NOWAKOWSKI - strzelec-radiotelefonista w batalionie piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Zginął 4 października 2011 roku w prowincji Ghazni, z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki pod pojazdem MRAP, podczas patrolu prowadzonego przez żołnierzy zgrupowania bojowego „Bravo”, którzy sprawdzali stan realizacji projektów zespołu odbudowy prowincji.

• sierżant Paweł POŚWIAT z 17 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Paweł POŚWIAT – kierowca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu. Kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

28 lipca 2011 roku odniósł śmiertelne obrażenia wskutek eksplozji ładunku pod KTO ROSOMAK, którym poruszał się polski patrol w czasie operacji WHITE EAGLE FURY w prowincji Ghazni.

• sierżant Szymon SITARCZUK z 1 pułku saperów;

Sierżant Szymon SITARCZUK – saper 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu. Saper w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

18 sierpnia 2011 roku poniósł śmierć z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki podczas sprawdzania terenu przez patrol saperów w prowincji Ghazni.

Sierżant Szymon Sitarczuk był pierwszym polskim żołnierzem przedstawionym przez dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego do wyróżnienia tytułem honorowym przyznawanym przez dowódcę Sektora Wschodniego Sił ISAF Hero of The Battle. Otrzymał je za odnalezienie w czerwcu 2011 roku, podczas operacji w dystrykcie Zanakhan, skrytki rebeliantów z 22 pociskami moździerzowymi.

• sierżant Marcin SZCZUROWSKI z 20 Brygady Zmechanizowanej;

Sierżant Marcin SZCZUROWSKI – operator 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Sierżant Marcin Szczurowski poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

• sierżant Marek TOMALA z 20 Brygady Zmechanizowanej.

Sierżant Marek TOMALA – kucharz 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Sierżant Marek Tomala poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

Za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju oraz czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadkach użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa, wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” wyróżnieni zostali:
 
• generał dywizji pilot Jan ŚLIWKA, dowódca Centrum Operacji Powietrznych;

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w szkoleniu lotniczym i przygotowaniu do eksploatacji samolotów F-16.

Generał dywizji pilot Jan Śliwka brał udział w organizacji licznych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP o charakterze narodowym i sojuszniczym tj.: KARAT, RENEGADE, ANAKONDA czy FRUIT FLY. W ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju” w 2005 roku kierował ćwiczeniem SENTRY WHITE EAGLE oraz dowodził zgrupowaniem lotniczym podczas ćwiczenia ORLI SZPON w 2007 roku. Obecnie dowodzi ćwiczeniami EAGLE TALON, prowadzonymi z udziałem sił i środków państw NATO oraz wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

• generał brygady Krzysztof MAKOWSKI, zastępca dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej;
 
Wyróżniony za znaczące osiągnięcia w szkoleniu i dowodzeniu.

Generał brygady Krzysztof Makowski w dotychczasowej służbie wyróżniał się zdolnościami organizacyjnymi i umiejętnością wykonywania zadań na najwyższym poziomie, co znalazło odzwierciedlenie w czasie przygotowania 16 Dywizji Zmechanizowanej do udziału w misjach poza granicami państwa w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych, podczas X zmiany w Iraku i X zmiany w Afganistanie.

• generał brygady Ryszard SZCZEPIŃSKI, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – Szef Sztabu;

Wyróżniony za szczególne osiągnięcia w opracowywaniu i wdrażaniu reformy terenowych organów administracji wojskowej.

Generał brygady Ryszard Szczepiński jest inicjatorem wielu systemowych projektów i koncepcji związanych z procesem transformacji terenowych organów administracji wojskowej oraz tworzenia nowych struktur logistycznych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Opracowane przez niego rozwiązania znacząco przyczyniły się do podniesienia standardów w działaniach terenowych organów administracji wojskowej, szczególnie w zakresie zabezpieczenia mobilizacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych, rekrutacji do zawodowej służby wojskowej i Narodowych Sił Rezerwowych oraz prowadzenia kwalifikacji wojskowej.

• generał brygady pilot Dariusz WROŃSKI, szef Wojsk Aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych;

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu i szkoleniu lotniczym.

Swoje doskonałe umiejętności pilotażu i dowodzenia wielokrotnie potwierdził w najtrudniejszych warunkach, między innymi wykonując loty ratownicze i kierując zgrupowaniem śmigłowców w trakcie powodzi, która nawiedziła Polskę w 1997 roku, a także podczas służby w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie dowodził samodzielną grupą powietrzno-szturmową.

• pułkownik rezerwy Marek GRZEGORZEWSKI, profesor nadzwyczajny Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych;

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w opracowaniu i wdrożeniu do działalności dydaktycznej nowatorskich rozwiązań z zakresu nawigacji satelitarnej.

Jest człowiekiem, prowadzącym intensywną działalność naukowo-badawczą, której wyniki prezentuje na polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jako jeden z prekursorów wykonywał w Polsce badania naukowe związane z wykorzystaniem systemu GPS w lotnictwie. Współpracuje z licznymi placówkami naukowo-badawczymi cywilnymi i wojskowymi, między innymi jako członek Royal Instytute of Navigation w Londynie oraz Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Państwowej Akademii Nauk.

• pułkownik w stanie spoczynku profesor Michał HUZARSKI, kierownik Zakładu Polemologii Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej;

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w szkoleniu kadr Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz znaczący wkład w rozwój polskiej myśli wojskowej.

Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu między innymi taktyki ogólnej i taktyki wojsk lądowych oraz bezpieczeństwa militarnego i obronności państwa, cechujących się wyjątkowo wysokim poziomem metodologii i epistemologii. Kilkakrotnie swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem wspierał zespoły autorskie opracowujące dokumenty normatywne wykorzystywane w bieżącej działalności sił zbrojnych, pod jego kierunkiem powstał między innymi „Regulamin działań Wojsk Lądowych”.

• pułkownik Stanisław PIWOWAR, szef Oddziału Dyscypliny Wojskowej Departamentu Wychowania i Promocji Obronności;

Wyróżniony za przygotowanie i wdrożenie w Siłach Zbrojnych RP reformy wojskowych przepisów dyscyplinarnych.

Pułkownik Stanisław Piwowar przygotował i wdrażał reformę wojskowych przepisów dyscyplinarnych w Siłach Zbrojnych RP. Jest współautorem większości obowiązujących aktów prawnych dotyczących dyscypliny, w tym ustawy z dnia 9 października 2009 roku o dyscyplinie wojskowej i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, stanowiących element pakietu ustaw wprowadzających profesjonalizację sił zbrojnych. Jednym z istotnych rozwiązań, których powstanie zainspirował, był nowy system wyróżniania żołnierzy, byłych żołnierzy oraz struktur wojskowych, którego częścią jest pierwszy w historii Wojska Polskiego kompleksowy system wyróżniania żołnierzy honorową bronią białą. Współautor strategii i programów profilaktycznych w Siłach Zbrojnych RP.

• pułkownik w stanie spoczynku Piotr ZASKÓRSKI, profesor nadzwyczajny Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej;

Wyróżniony za opracowanie i wdrożenie w resorcie obrony narodowej nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych wspomaganych komputerowo w dowodzeniu i zarządzaniu.

Przyczynił się do kreowania i promowania nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych bazujących na osiągnięciach informatycznych w zakresie systemów uzbrojenia i dowodzenia na szczeblach operacyjnych i taktycznych, takich jak system łączności i komunikacji KROKUS, systemy informatyczne SZAFRAN-ZT, KOLORADO i ZŁOCIEŃ oraz w zakresie zarządzania logistyką systemy LOGIS, MNOŻNIK czy ROMB.

• podpułkownik doktor nauk medycznych Marzanna ROSIŃSKA, szef Wydziału Dydaktycznego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego;

Wyróżniona za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu wiedzy na temat wojskowego ratownictwa medycznego.

Jako szef Wydziału Dydaktycznego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, kieruje działalnością wydawniczą na rzecz wojskowej służby zdrowia, zapewniając wysoki poziom merytoryczny i redakcyjny wielu wojskowym wydawnictwom specjalistycznym, przede wszystkim z zakresu ratownictwa medycznego, np. podręcznika instruktorskiego „Opieka nad rannym w warunkach pola walki procedury dla żołnierzy”. Współpracuje w opracowywaniu koncepcji i programów szkolenia. W 2010 roku kierowany przez nią zespół z Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych opracował podręcznik „Ewakuacja medyczna drużyny z KTO Rosomak”, który został wprowadzony do użytku w Siłach Zbrojnych RP.

• komandor porucznik Krzysztof RYBAK, dowódca 13 dywizjonu trałowców 3 Flotylli Okrętów;

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu siłami obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej.

W styczniu 2010 roku, jako pierwszy w historii oficer Marynarki Wojennej, objął dowództwo nad „Tarczą Przeciwminową Europy Północnej” Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO. Podczas manewrów BRILLANT MARINER 2010 dowodził flotyllą przeciwminową liczącą trzynaście okrętów oraz trzema grupami nurków minerów z jedenastu państw: Polski, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Dowodzone przez niego siły wykonywały operacje przeciwminowe, uczestniczyły w akcjach embarga oraz działaniach obronnych przed atakami z wody i powietrza. Otrzymywał za to najwyższe oceny od przełożonych narodowych i sojuszników zagranicznych.

• podpułkownik Dariusz TULIN, dowódca 1batalionu inżynieryjnego 1 pułku saperów;

Wyróżniony za szczególne zaangażowanie oraz męstwo i odwagę podczas pełnienia służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

Wykazał się wyjątkową odwagą podczas pełnienia służby w 2002 r. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie, gdy z narażeniem życia i zdrowia uratował dowódcę plutonu, ciężko rannego w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej podczas rozpoznania terenu wokół bazy Bagram. Po wyniesieniu poszkodowanego z pola minowego kierował jego ewakuacją do amerykańskiego szpitala polowego.

• oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

Wyróżniony za męstwo i odwagę podczas pełnienia służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie.

Wielokrotnie brał udział w misjach Polskich Kontyngentów Wojskowych w składzie VII, VIII i IX zmiany w Iraku oraz IV, V, VII i X zmiany w Afganistanie, wykazując się niezwykłą ofiarnością i odwagą w warunkach zagrożenia życia i zdrowia. Wyjątkowe zasługi odniósł pełniąc funkcję szefa komórki kontrwywiadu podczas służby w ramach X zmiany PKW w Afganistanie.

• dowódca Grupy Jednostki Wojskowej nr 2305;

Wyróżniony za męstwo i odwagę oraz zasługi bojowe podczas służby w misjach wojskowych poza granicami państwa.

Doświadczenie bojowe zdobył wielokrotnie uczestnicząc w misjach poza granicami państwa, po raz pierwszy w 2007 roku w Iraku, a następnie dwukrotnie, w ramach ISAF w Afganistanie, jako dowódca sekcji szturmowej. Doskonałymi zdolnościami dowódczymi oraz profesjonalnym przygotowaniem do wykonania najtrudniejszych operacji bojowych wykazał się podczas realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa personelowi dyplomatycznemu Ambasady RP w Afganistanie.

• młodszy chorąży Bartłomiej ROCHEWICZ, zastępca dowódcy plutonu 17 Brygady Zmechanizowanej;

Wyróżniony za odwagę i męstwo podczas służby w składzie IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Swoje znakomite umiejętności dowódcze, odwagę i doskonałe wyszkolenie potwierdził w trakcie kolejnej misji w ramach IX zmiany PKW w Afganistanie, gdzie dowodził plutonem odnoszącym największe sukcesy w walce z talibskimi rebeliantami. Pomimo obrażeń odniesionych podczas najechania na improwizowany ładunek wybuchowy pozostał dowódcą najbardziej skutecznego plutonu tej zmiany, likwidując kilkadziesiąt ukrytych ładunków oraz doprowadzając do odzyskania pojazdu armii afgańskiej uprowadzonego podczas operacji w dystrykcie Zana Khan. Wielokrotnie uczestniczył w kontaktach ogniowych z przeciwnikiem, wykazując się opanowaniem i skutecznością w obliczu najwyższego zagrożenia.

• starszy sierżant Marcin SKOŁUBA, dowódca obsługi 10 Brygady Kawalerii Pancernej;

Wyróżniony za męstwo i odwagę wykazane podczas służby w VIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz zasługi we wdrażaniu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych.

W trakcie służby w składzie VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, pełnionej na stanowisku dowódcy sekcji ogniowej, wyróżniał się doskonałym wyszkoleniem oraz umiejętnościami dowódczymi. Podczas dowodzenia patrolami, które wielokrotnie miały kontakt bojowy z przeciwnikiem, wykazywał opanowanie i hart ducha w najtrudniejszych nawet sytuacjach. Jego postępowanie stanowiło przykład profesjonalizmu i żołnierskiego kunsztu. Szczególną odwagą wykazał się podczas jednej z akcji w okolicach miejscowości Ghazni, gdy z narażeniem życia nie dopuścił do otwarcia niekontrolowanego ognia, dzięki czemu udało się uniknąć ofiar wśród żołnierzy i osób cywilnych.

• starszy kapral Mariusz STAWICKI, dowódca drużyny – dowódca sekcji 17 Brygady Zmechanizowanej.

Wyróżniony za męstwo i odwagę wykazaną w czasie akcji ratunkowej amerykańskich żołnierzy podczas służby w IX zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Brał czynny udział w obronie bazy Warrior, wielokrotnie przyczynił się do udaremnienia zamachów na patrole, wspierając prace saperów przy neutralizowaniu ładunków wybuchowych wykrywanych na drogach. Dzięki jego umiejętnościom i profesjonalizmowi wykazywanymi podczas dowodzenia sekcją żołnierzy skierowaną do rozpoznawania zasadzek na drodze HIGHWAY 1, wielokrotnie znajdowano ukryte ładunki, umożliwiając bezpieczny przejazd pojazdów.

Starszy kapral Mariusz Stawicki szczególną odwagą wykazał się podczas jednej z akcji w okolicach wioski Hasan, wspierając pododdział wojsk amerykańskich, którego pojazd uległ awarii i znalazł się pod ostrzałem przeciwnika. Dowodzona przez niego drużyna jako pierwsza wykonała śmiały manewr pokonania rzeki Tanka Rud, co umożliwiło ewakuację amerykańskich żołnierzy.


Minister Obrony Narodowej wyróżnił wpisaniem nazwy i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, w czasie pokoju następujące oddziały wojskowe:

15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań szkoleniowych obrony przeciwlotniczej, do prowadzenia działań bojowych w operacjach obrony powietrznej terytorium kraju.

Ponad 150 gołdapskich przeciwlotników wykonywało zadania w kolejnych zmianach Polskich Kontyngentów Wojskowych w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie. Za poświęcenie, męstwo i odwagę w misjach poza granicami państwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył dwóch żołnierzy batalionu Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, natomiast Minister Obrony Narodowej wyróżnił trzech żołnierzy wpisaniem zasług do Księgi Honorowej, w tym dwóch pośmiertnie.

7 dywizjon lotniczy w Nowym Glinniku 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań lotniczych w kraju oraz w misjach wojskowych poza granicami państwa.

Żołnierze dywizjonu aktywnie uczestniczą w misjach poza granicami państwa. Byli obecni w każdej zmianie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Czadzie i Afganistanie, odznaczając się zarówno najwyższym profesjonalizmem, jak i odwagą. Podczas działań w misjach trzech żołnierzy dywizjonu poległo, a siedmiu zostało poszkodowanych. Za wykonywanie lotów bojowych 47 pilotom nadano odznaki Pilota Wojskowego z zielonym wieńcem. Żołnierze dywizjonu wykazali się również ogromnym zaangażowaniem podczas akcji zwalczania skutków powodzi w maju 2010 roku, gdy ewakuowali poszkodowanych z zalanych terenów, transportowali zaopatrzenie dla powodzian, a także nieśli pomoc w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

dywizjon Okrętów Podwodnych w Gdyni wyróżniony za szczególne osiągnięcia w utrzymaniu bezpieczeństwa żeglugi oraz zapobieganiu aktom terrorystycznym na wodach polskich i międzynarodowych.

Okręty dywizjonu ORP Bielik i ORP Kondor, czterokrotnie brały udział w operacjach pk. ACTIVE ENDEAVOUR, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym oraz zapobieganie aktom terrorystycznym, nielegalnej imigracji, przemytowi broni oraz materiałów radioaktywnych. Polskie jednostki monitorowały ruch morski oraz poszukiwały jednostek współdziałających z organizacjami terrorystycznymi. Dywizjon dwukrotnie otrzymał od Ministra Obrony Narodowej tytuł honorowy „Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2005 i 2006 roku. W 2010 roku został również wyróżniony w konkursie dla jednostek wojskowych najlepiej przestrzegających zasad prawnych „Lex et Patria”.

• Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w Warszawie wyróżniony za szczególne osiągnięcia w realizacji zadań związanych z ochranianiem obiektów wojskowych.

Jednostka utrzymuje wydzielone siły i środki w gotowości do udziału w akcjach ratowniczych oraz likwidacji skutków awarii i klęsk żywiołowych w ramach systemu zarządzania kryzysowego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wiosną 2010 roku żołnierze pułku wykazali swoją ofiarność podczas akcji powodziowej wspierając jednostki straży pożarnej.
Szczególne zaangażowanie żołnierze pułku prezentowali w trakcie przygotowania i zabezpieczenia odbywających się w Warszawie i Krakowie uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

• Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań ochronnych.

Oddział wykonuje przede wszystkim zadania związane z ochroną Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, odpowiada za bezpieczeństwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Prezesa Rady Ministrów podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych oraz strzeże członków delegacji zagranicznych w trakcie wizyt w naszym kraju. Warszawscy Żandarmi wspierają również policję i inne służby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Żołnierze Oddziału Specjalnego wykonują zadania w ramach misji poza granicami państwa. Od 2004 roku pełnili służbę w Iraku, Republice Konga, Bośni i Hercegowinie, Syrii, Libanie i Gruzji, a od 2005 roku w kolejnych zmianach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


Za wybitne zasługi, w szczególności za czyny świadczące o ofiarności i odwadze, znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, eksploatacji środków technicznych lub uzbrojenia nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” Minister Obrony Narodowej wyróżnieni zostali:

z odznaką I stopnia:

generał brygady pilot Włodzimierz USAREK, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego;

Wyróżniony był zaangażowany w przygotowanie polskich pilotów F-16 do uzyskania poziomu wyszkolenia zgodnego ze standardami NATO. Kierował realizacją programu związanego z uzyskaniem przez pilotów i personel lotniczy certyfikatu do utrzymania dyżuru bojowego AIR POLICING w ramach Zintegrowanego Sojuszniczego Systemu Obrony Powietrznej NATINADS. Zakończona sukcesem certyfikacja Komponentu Lotniczego „Jastrząb”, zadeklarowanego, jako siły mobilne, zdolne do przerzutu w ramach operacji NATO oraz otrzymanie pozytywnej certyfikacji, świadczy o profesjonalizmie i wysokich umiejętnościach generała w kierowaniu zespołem ludzkim. Konsekwencje tego był udział w elitarnych ćwiczeniach na Alasce pk. „RED FLAG”.

• pułkownik Zbigniew BREWCZYŃSKI, dyrektor Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami;

Płk Zbigniew BREWCZYŃSKI stworzył zasady nowoczesnej gospodarki częstotliwościami w resorcie ON, które pozwoliły na osiągnięcie pełnej interoperacyjności w tej dziedzinie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego innowacyjne i kreatywne podejście do zadań, zaowocowało zdynamizowaniem działań kierowanego Biura, podporządkowanych efektywnemu i zoptymalizowanemu zarządzaniu częstotliwościami, w celu pełnego zabezpieczenia potrzeb wszystkich użytkowników wojskowych, zarówno Sił Zbrojnych RP jak i również sprzymierzonych sił zbrojnych, podczas prowadzenia operacji na terytorium Polski.

• pułkownik Wojciech DOBRZYŃ, zastępca Dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej;

Wyróżniony oficer w trakcie swojej wieloletniej służby wojskowej pełnionej na różnych stanowiskach dowódczych, wyróżniał się wyjątkowym profesjonalizmem, lojalną i bezkompromisową postawą oraz dużą wytrwałością i determinacją w realizacji codziennych zadań służbowych.

• pułkownik Tadeusz CHOIŃSKI, obecnie pełni obowiązki w Zarządzie Planowania Rzeczowego P-8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

Płk Tadeusz CHOIŃSKI jest żołnierzem o długoletnim stażu służby w Siłach Zbrojnych RP. W dotychczasowej służbie wykazał się dużym profesjonalizmem, a jego bogate doświadczenie i zaangażowanie w realizację zadań służbowych pozwala na wzorowe ich zabezpieczenie. W codziennej pracy zawodowej w/w oficera cechuje wysoka odpowiedzialność, pewność siebie i zdecydowanie w działaniu. Płk CHOIŃSKI jest żołnierzem samodzielnym, kreatywnym, potrafiącym w sposób optymalny stosować posiadaną wiedzę, która w połączeniu z doświadczeniem zawodowym wpływa na przykładne wykonawstwo zadań, nie tylko przez opiniowanego oficera, ale i kierowany przez niego Oddział.

• pułkownik Robert DUDKIEWICZ, szef Oddziału Zarządzania Specjalistycznego Departamentu Informatyki i Telekomunikacji;

Wyróżniony samodzielnie, z wysoką kulturą sztabową i na wysokim poziomie merytorycznym opracowywał i uczestniczył w opracowaniu szeregu dokumentów analitycznych, opiniodawczych i wykonawczych dotyczących usprawnienia systemu kierowania obronnością państwa, zwłaszcza w obszarze dowodzenia i łączności oraz rozwoju Sił Zbrojnych RP - „Planu przebudowy i modernizacji technicznej systemu dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych RP na lata 2001-2006” i „Planu przebudowy i modernizacji technicznej SZ RP w latach 2001 - 2006". Włożył duży wkład pracy w organizowanie, koordynację, realizację i udział w przedsięwzięcia integracyjne w ramach prac komitetów i grup roboczych NATO i UE oraz kontaktów bilateralnych.

• pułkownik Robert JĘDRYCHOWSKI, zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;

Pułkownik Robert Jędrychowski Od lipca 2008 roku był komendantem Oddziału ŻW w Krakowie, gdzie wykazał uporczywość i determinację w dążeniu do wytyczonego celu, stałość poziomu wymagań, zdecydowanie w podejmowaniu decyzji, aktywność w poszukiwaniu rozwiązań nowatorskich, oryginalnych, nierutynowych i nieschematycznych. Dowodzony przez niego Oddział prowadził najważniejsze w Polsce sprawy dochodzeniowe, m.in. rozbił grupę przestępczą. Naczelna Prokuratura Wojskowa uznała tę sprawę za najbardziej poważną i skomplikowaną spośród wszystkich o charakterze kryminalnym w wojsku. Dotyczyła ona zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Dodatkowo – w innej trudnej sprawie – odzyskano jednostki broni, które oferowano nielegalnie do sprzedaży. Dzięki jego postawie Oddział ŻW w Krakowie należał do najlepszych w Żandarmerii Wojskowej, za co uhonorowany został przez Prezydenta RP Flagą Rzeczypospolitej Polskiej, a on sam za wykonywanie zadań służbowych wyróżniony dyplomem przez Ministra Obrony Narodowej.

•  pułkownik Jacek PSZCZOŁA, dowódca 31 Brygady Lotnictwa Taktycznego;

Jest pilotem posiadającym profesjonalne i bogate doświadczenie lotnicze, zdobyte w kraju oraz w USA. Skrupulatność i pracowitość w dowodzeniu baza, zapewnia pełna realizacje stawianych zadań. Aktywnie bierze udział w ćwiczeniach i treningach lotniczych, który wymaga nie tylko umiejętności pilotażu, dowodzenia podległym personelem, planowania i przygotowania, lecz także umiejętności współdziałania w wielonarodowych zespołach. Oficer dba o wysoki poziom wyszkolenia lotniczego personelu latającego podległej mu bazy dzieląc się z młodszym personelem posiadanym doświadczeniem. Dowodzona jednostka otrzymała w marcu br. tytuł honorowy „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

•  podpułkownik Czesław CHABROS, szef szkolenia 15 Brygady Zmechanizowanej;
Oficer wywiązujący się z obowiązków służbowych wzorowo i wyjątkowo sumiennie, często przekraczając ich zakres. Stale potwierdza swoje kompetencje, tak merytoryczne jak i organizacyjne na zajmowanym stanowisku. W czasie wykonywania obowiązków wykazuje się profesjonalizmem. Wkłada ogromny wysiłek w to, aby szkolenie w pododdziałach 15 Brygady Zmechanizowanej i dyscyplina w tym zakresie były zawsze na bardzo wysokim poziomie, często nie szczędząc przy tym swojego czasu pozasłużbowego.

• podpułkownik Cezary KISZKOWIAK, szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej;

Oficer na zajmowanym stanowisku wykazywał się zawsze dużą inicjatywa i samodzielnością podczas realizacji wieloetapowych działań związanych z realizacją programów pomocowych dla mieszkańców strefy odpowiedzialności PKW. Podczas wykonywania codziennych zadań uczestniczył z narażeniem życia i zdrowia w ponad 600 patrolach bojowych. Jego umiejętności określania priorytetów oraz zdolności organizacyjne w czasie służby w kontyngentach spowodowały, efektywne wykorzystanie przydzielonych środków finansowych przeznaczonych na wsparcie lokalnej władzy oraz mieszkańców prowincji polskich stref odpowiedzialności.

• podpułkownik Ryszard SARNACKI, dowódca 12 eskadry lotniczej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego;

Świetnie wyszkolony pilot, doskonale radzący sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Jest pilotem, który rozpoczął wdrażanie samolotów An-28 w Siłach Powietrznych. Kontynuuje to nadal wdrażając kolejne wersje samolotów M-28. Szkolił pilotów i techników pokładowych na ww. samolotach w licznych jednostkach Sp. Wielokrotnie wykonywał wyloty zagraniczne, jako dowódca załogi oraz loty humanitarne w ramach „Akcji serce” dla klinik kardiochirurgii z Krakowa i Zabrza.

•  major Andrzej ROZPIERSKI, szef Sekcji S-2 4 pułku chemicznego;

Pełniąc obowiązki dowódcy batalionu chemicznego odbył z nim szereg ćwiczeń i treningów, niejednokrotnie prezentując możliwości pododdziałów chemicznych dla delegacji zagranicznych. W tym okresie kompania likwidacji skażeń wchodząca w skład dowodzonego batalionu dwukrotnie została wyróżniona tytułem „Przodujący pododdział Wojsk Lądowych”.

•  chorąży Radosław BALMOWSKI, Dowódca patrolu rozminowania 2 pułku inżynieryjnego;

Od 1999 r. pełni służbę, jako dowódca patrolu rozminowania uczestnicząc w działaniach mających na celu usuniecie zagrożeń, jakie niosą ze sobą niewybuchy i niewypały. Pełnił służbę w PKW Afganistan. Sumiennie wywiązuje się z wykonywania obowiązków służbowych. Prowadzi zajęcia profilaktyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie postępowania po znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów. Jego profesjonalizm i zaangażowanie w oczyszczanie terenu z „zardzewiałej śmierci”, są wysoko oceniane przez przełożonych.

•  podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów;

Wielokrotnie uczestniczył w misjach m.in. w byłej Jugosłowiańskiej republice Macedonii, Iraku i Afganistanie. Za służbę tą zbierał pochwały od polskich i natowskich przełożonych. W Afganistanie osobiście dowodził ochrona wysokich przedstawicieli ISAF i NATO, za co został wyróżniony amerykańskim odznaczeniem. Dwukrotnie był analitykiem w dowództwie ISAF w Kabulu. Jest autorem metodologii analizy danych odzyskiwanych z telefonów komórkowych. Zastosowanie tej techniki zaowocowało znaczącym zwiększeniem możliwości wywiadowczych ISAF, a w konsekwencji zwiększeniem tempa operacyjnego poszczególnych zespołów bojowych z różnych krajów NATO. Ponadto wyniki analizy w odtajnionej formie zaczęto przekazywać afgańskim siłom bezpieczeństwa, co stanowiło dla nich znaczące wsparcie w procesie dowodowym. Skuteczność metodologii została wielokrotnie udowodniona szeregiem zatrzymań poszukiwanych rebeliantów oraz rozbiciem wielu siatek afgańskich Talików.

• młodszy chorąży marynarki Andrzej WRONKA, kierownik działu Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica”;

Na szczególne podkreślenie w odniesieniu do wyróżnionego żołnierza, zasługuje jego działalność na rzecz promowania Marynarki Wojennej, kultury morskiej i narodowego dziedzictwa morskiego wśród dzieci i młodzieży. Wielokrotnie organizował chrzty morskie, uczestniczył w pasowaniach i konkursach o tematyce morskiej z udziałem uczniów szkół podstawowych i średnich. Wiele wysiłku włożył w wykonanie nowego kamuflażu ORP „Błyskawica”, który nawiązuje do udziału okrętu w drugiej wojnie światowej oraz do jego 75-letniej służby pod biało-czerwoną banderą, a jednocześnie znakomicie promuje Siły Zbrojne w środowisku cywilnym.

• plutonowy Andrzej SKRAJNY, dowódca drużyny 15 Brygady Zmechanizowanej.

Pełnił służbę w misji stabilizacyjnej UNDOF oraz dwóch zmianach PKW Afganistan. Otrzymane zadania wypełniał przykładnie i z oddaniem. Dał się poznać, jako żołnierz o szczególnej odwadze i opanowaniu. Z ofiarnością i narażeniem życia realizował zadania w celu utrzymania bezpieczeństwa ludności Afgańskiej. W dniu 23.10.2011 r. podoficer wykonując zadanie bojowe patrolu w PKW Afganistan doznał licznych obrażeń ciała spowodowanych eksplozją.


Za długoletnią, wzorową służbę w Wojsku Polskim, z okazji Święta Wojska Polskiego Minister Obrony Narodowej niżej wymienionym żołnierzom nadał:

Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”:
 
pułkownik Piotr LENART, szef Oddziału Planowania Operacji Międzynarodowych Zarządu Planowania Operacyjnego - P3 Sztabu Generalnego  Wojska Polskiego;
komandor Krzysztof ZDONEK, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża;
podpułkownik Janusz GAWŁOWSKI, dowódca batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej;
podpułkownik Paweł RESZKA, szef Wydziału Kadr w Dowództwie Wojsk Lądowych;
starszy chorąży sztabowy Wiesław KACZERSKI, starszy podoficer specjalista Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej;
młodszy chorąży Stanisław ZIĘTEK, technik pododdziału 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej, z okazji Święta Wojska Polskiego Minister Obrony Narodowej odznaczył:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”:

pułkownik Piotr OLESZCZAK, dowódca 18 Pułku Rozpoznawczego;
major Wiesław KOZIOŁ, kierownik Składu 2 Regionalnej Bazy Logistycznej;
major Roman STĘPIEŃ, specjalista Oddziału Planowania Dyslokacji i Zagospodarowania Przestrzennego Zarządu Planowania Strategicznego P5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
major Dariusz WIELGO, zastępca Dowódcy 2 batalionu dowodzenia Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Święta Wojska Polskiego Wojskową Odznaką „Za Rany i Kontuzje” z jedną gwiazdką zostali uhonorowani:

• major Artur RAKOWSKI, specjalista Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia;
• sierżant sztabowy rezerwy Marek RZODKIEWICZ, referent w 20 Brygadzie Zmechanizowanej, ostatnie stanowisko służbowe: dowódca drużyny – starszy magazynier;
• sierżant Andrzej PONIATOWSKI, dowódca drużyny remontowej – starszy kierowca 16 batalionu remontowego;
• starszy szeregowy rezerwy Krzysztof FORNAL, ostatnie stanowisko służbowe – kierowca 1 batalionu strzelców podhalańskich;
• starszy szeregowy rezerwy Łukasz WOJCIECHOWSKI, ostatnie stanowisko służbowe – celowniczy ręcznego granatnika przeciwpancernego w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Źródło: DPI MON

Księga pełna żołnierskiego honoru

 

Zgodnie z tradycją, w dniu Święta Wojska Polskiego minister Tomasz Siemoniak uhonorował wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska. Oddał też hołd żołnierzom poległym na służbie. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że Święto Wojska Polskiego jest okazją, aby rozmawiać o rzeczach najważniejszych dla naszej armii, a obecnie jej priorytetem jest rozwój obrony powietrznej. Nawiązał przy tym do wcześniejszego wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zaznaczył, że jednym z kluczowych elementów naszej obronności jest stworzenie polskiej tarczy antyrakietowej, czyli nowoczesnej obrony powietrznej. Szef MON koszt tego programu ocenił na 13-15 mld złotych. – Zakładam, że ten plan sfinansujemy ze środków MON i zajmie nam to kilkanaście lat, przy utrzymaniu wydatków na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB – powiedział minister.

 

W rozmowie z dziennikarzami minister wspomniał też o przypadającej 16 sierpnia piątej rocznicy wydarzeń w Nangar Khel. Zaznaczył, że pewne słowa i działania zostały wtedy podjęte zbyt szybko i dodał, że liczy, iż wszyscy oskarżeni w tej sprawie zostaną uniewinnieni. – Zdarzenie to pokazało też obywatelom, przed jak trudnymi wyborami stoją nasi żołnierze w Afganistanie – powiedział minister.

 

Spotkanie w MON było jednak przede wszystkim okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń. Wpisaniem zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” szef MON wyróżnił w tym roku 26 żołnierzy i pięć oddziałów. W księdze dokumentowane są zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze, dokonania żołnierzy w umacnianiu obronności Polski oraz czyny żołnierzy, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie. Wyróżnieni żołnierze otrzymują dyplomy pamiątkowe, a sama księga przechowywana jest w Muzeum Wojska Polskiego.

 

Wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” pośmiertnie wyróżnieni zostali:

 

• młodszy chorąży Piotr CIESIELSKI z 20 Brygady Zmechanizowanej;

 

Młodszy chorąży Piotr CIESIELSKI - dowódca drużyny 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Dowódca sekcji w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistanie.

 

Młodszy chorąży Piotr Ciesielski poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

 

• sierżant Krystian BANACH z 20 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Krystian BANACH – motocyklista 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Sierżant Krystian Banach poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

 

• sierżant Zbigniew BISKUP z 7 dywizjonu lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej;

 

Sierżant Zbigniew BISKUP - starszy technik śmigłowca 7 dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Młodszy technik śmigłowca w samodzielnej grupie powietrzno-szturmowej w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Posiadał ogromne doświadczenie specjalistyczne zdobyte w trakcie udziału w  misjach poza granicami państwa, podczas V i X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku oraz VII zmiany PKW w Afganistanie. Sierżant Zbigniew Biskup zmarł 22 grudnia 2011 roku wskutek choroby w polskim szpitalu w Ghazni.

 

•sierżant Mariusz DEPTUŁA z 15 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Mariusz DEPTUŁA - kierowca w plutonie przeciwpancernym kompanii wsparcia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku. Kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

23 października 2011 roku poniósł śmierć z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki pod KTO ROSOMAK, podczas patrolu prowadzonego w prowincji Ghazni przez żołnierzy zgrupowania bojowego „Bravo”.

 

• sierżant Łukasz KRAWIEC z 20 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Łukasz KRAWIEC - strzelec wyborowy-obserwator 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy strzelec w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Sierżant Łukasz Krawiec poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

 

• sierżant Rafał NOWAKOWSKI z 17 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Rafał NOWAKOWSKI - strzelec-radiotelefonista w batalionie piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Zginął 4 października 2011 roku w prowincji Ghazni, z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki pod pojazdem MRAP, podczas patrolu prowadzonego przez żołnierzy zgrupowania bojowego „Bravo”, którzy sprawdzali stan realizacji projektów zespołu odbudowy prowincji.

 

• sierżant Paweł POŚWIAT z 17 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Paweł POŚWIAT – kierowca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu. Kierowca w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

28 lipca 2011 roku odniósł śmiertelne obrażenia wskutek eksplozji ładunku pod KTO ROSOMAK, którym poruszał się polski patrol w czasie operacji WHITE EAGLE FURY w prowincji Ghazni.

 

• sierżant Szymon SITARCZUK z 1 pułku saperów;

 

Sierżant Szymon SITARCZUK – saper 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu. Saper w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

18 sierpnia 2011 roku poniósł śmierć z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu miny pułapki podczas sprawdzania terenu przez patrol saperów w prowincji Ghazni.

 

Sierżant Szymon Sitarczuk był pierwszym polskim żołnierzem przedstawionym przez dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego do wyróżnienia tytułem honorowym przyznawanym przez dowódcę Sektora Wschodniego Sił ISAF Hero of The Battle. Otrzymał je za odnalezienie w czerwcu 2011 roku, podczas operacji w dystrykcie Zanakhan, skrytki rebeliantów z 22 pociskami moździerzowymi.

 

• sierżant Marcin SZCZUROWSKI z 20 Brygady Zmechanizowanej;

 

Sierżant Marcin SZCZUROWSKI – operator 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Sierżant Marcin Szczurowski poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

 

• sierżant Marek TOMALA z 20 Brygady Zmechanizowanej.

 

Sierżant Marek TOMALA – kucharz 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach. Młodszy celowniczy w X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Sierżant Marek Tomala poległ 21 grudnia 2011 roku wraz z czterema innymi żołnierzami wskutek eksplozji pod pojazdem MRAP ładunku, którym zaatakowano polski konwój. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni w trakcie powrotu z mauzoleum Abdur Razzaq specjalistów odpowiedzialnych za realizację projektów pomocowych i rozwojowych na rzecz miejscowej ludności.

 

Za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju oraz czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadkach użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa, wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” wyróżnieni zostali:

 

• generał dywizji pilot Jan ŚLIWKA, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych;

 

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w szkoleniu lotniczym i przygotowaniu do eksploatacji samolotów F-16.

 

Generał dywizji pilot Jan Śliwka brał udział w organizacji licznych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP o charakterze narodowym i sojuszniczym tj.: KARAT, RENEGADE, ANAKONDA czy FRUIT FLY. W ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju” w 2005 roku kierował ćwiczeniem SENTRY WHITE EAGLE oraz dowodził zgrupowaniem lotniczym podczas ćwiczenia ORLI SZPON w 2007 roku. Obecnie dowodzi ćwiczeniami EAGLE TALON, prowadzonymi z udziałem sił i środków państw NATO oraz wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

 

• generał brygady Krzysztof MAKOWSKI, zastępca Dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej;

 

Wyróżniony za znaczące osiągnięcia w szkoleniu i dowodzeniu.

 

Generał brygady Krzysztof Makowski w dotychczasowej służbie wyróżniał się zdolnościami organizacyjnymi i umiejętnością wykonywania zadań na najwyższym poziomie, co znalazło odzwierciedlenie w czasie przygotowania 16 Dywizji Zmechanizowanej do udziału w misjach poza granicami państwa w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych, podczas X zmiany w Iraku i X zmiany w Afganistanie.

 

• generał brygady Ryszard SZCZEPIŃSKI, zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – Szef Sztabu;

 

Wyróżniony za szczególne osiągnięcia w opracowywaniu i wdrażaniu reformy terenowych organów administracji wojskowej.

 

Generał brygady Ryszard Szczepiński jest inicjatorem wielu systemowych projektów i koncepcji związanych z procesem transformacji terenowych organów administracji wojskowej oraz tworzenia nowych struktur logistycznych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Opracowane przez niego rozwiązania znacząco przyczyniły się do podniesienia standardów w działaniach terenowych organów administracji wojskowej, szczególnie w zakresie zabezpieczenia mobilizacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych, rekrutacji do zawodowej służby wojskowej i Narodowych Sił Rezerwowych oraz prowadzenia kwalifikacji wojskowej.

 

• generał brygady pilot Dariusz WROŃSKI, Szef Wojsk Aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych;

 

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu i szkoleniu lotniczym.

 

Swoje doskonałe umiejętności pilotażu i dowodzenia wielokrotnie potwierdził w najtrudniejszych warunkach, między innymi wykonując loty ratownicze i kierując zgrupowaniem śmigłowców w trakcie powodzi, która nawiedziła Polskę w 1997 roku, a także podczas służby w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie dowodził samodzielną grupą powietrzno-szturmową.

 

• pułkownik rezerwy Marek GRZEGORZEWSKI, Profesor nadzwyczajny Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych;

 

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w opracowaniu i wdrożeniu do działalności dydaktycznej nowatorskich rozwiązań z zakresu nawigacji satelitarnej.

 

Jest człowiekiem, prowadzącym intensywną działalność naukowo-badawczą, której wyniki prezentuje na polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jako jeden z prekursorów wykonywał w Polsce badania naukowe związane z wykorzystaniem systemu GPS w lotnictwie. Współpracuje z licznymi placówkami naukowo-badawczymi cywilnymi i wojskowymi, między innymi jako członek Royal Instytute of Navigation w Londynie oraz Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Państwowej Akademii Nauk.

 

• pułkownik w stanie spoczynku profesor Michał HUZARSKI, Kierownik Zakładu Polemologii Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej;

 

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w szkoleniu kadr Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz znaczący wkład w rozwój polskiej myśli wojskowej.

 

Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu między innymi taktyki ogólnej i taktyki wojsk lądowych oraz bezpieczeństwa militarnego i obronności państwa, cechujących się wyjątkowo wysokim poziomem metodologii i epistemologii. Kilkakrotnie swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem wspierał zespoły autorskie opracowujące dokumenty normatywne wykorzystywane w bieżącej działalności sił zbrojnych, pod jego kierunkiem powstał między innymi „Regulamin działań Wojsk Lądowych”.

 

• pułkownik Stanisław PIWOWAR, Szef Oddziału Dyscypliny Wojskowej Departamentu Wychowania i Promocji Obronności;

 

Wyróżniony za przygotowanie i wdrożenie w Siłach Zbrojnych RP reformy wojskowych przepisów dyscyplinarnych.

 

Pułkownik Stanisław Piwowar przygotował i wdrażał reformę wojskowych przepisów dyscyplinarnych w Siłach Zbrojnych RP. Jest współautorem większości obowiązujących aktów prawnych dotyczących dyscypliny, w tym ustawy z dnia 9 października 2009 roku o dyscyplinie wojskowej i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, stanowiących element pakietu ustaw wprowadzających profesjonalizację sił zbrojnych. Jednym z istotnych rozwiązań, których powstanie zainspirował, był nowy system wyróżniania żołnierzy, byłych żołnierzy oraz struktur wojskowych, którego częścią jest pierwszy w historii Wojska Polskiego kompleksowy system wyróżniania żołnierzy honorową bronią białą. Współautor strategii i programów profilaktycznych w Siłach Zbrojnych RP.

 

• pułkownik w stanie spoczynku Piotr ZASKÓRSKI, Profesor nadzwyczajny Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej;

 

Wyróżniony za opracowanie i wdrożenie w resorcie obrony narodowej nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych wspomaganych komputerowo w dowodzeniu i zarządzaniu.

 

Przyczynił się do kreowania i promowania nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych bazujących na osiągnięciach informatycznych w zakresie systemów uzbrojenia i dowodzenia na szczeblach operacyjnych i taktycznych, takich jak system łączności i komunikacji KROKUS, systemy informatyczne SZAFRAN-ZT, KOLORADO i ZŁOCIEŃ oraz w zakresie zarządzania logistyką systemy LOGIS, MNOŻNIK czy ROMB.

 

• podpułkownik doktor nauk medycznych Marzanna ROSIŃSKA, Szef Wydziału Dydaktycznego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego;

 

Wyróżniona za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu wiedzy na temat wojskowego ratownictwa medycznego.

 

Jako szef Wydziału Dydaktycznego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, kieruje działalnością wydawniczą na rzecz wojskowej służby zdrowia, zapewniając wysoki poziom merytoryczny i redakcyjny wielu wojskowym wydawnictwom specjalistycznym, przede wszystkim z zakresu ratownictwa medycznego, np. podręcznika instruktorskiego „Opieka nad rannym w warunkach pola walki procedury dla żołnierzy”. Współpracuje w opracowywaniu koncepcji i programów szkolenia. W 2010 roku kierowany przez nią zespół z Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych opracował podręcznik „Ewakuacja medyczna drużyny z KTO Rosomak”, który został wprowadzony do użytku w Siłach Zbrojnych RP.

 

• komandor porucznik Krzysztof RYBAK, Dowódca 13 dywizjonu trałowców 3 Flotylli Okrętów;

 

Wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu siłami obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej.

 

W styczniu 2010 roku, jako pierwszy w historii oficer Marynarki Wojennej, objął dowództwo nad „Tarczą Przeciwminową Europy Północnej” Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO. Podczas manewrów BRILLANT MARINER 2010 dowodził flotyllą przeciwminową liczącą trzynaście okrętów oraz trzema grupami nurków minerów z jedenastu państw: Polski, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Dowodzone przez niego siły wykonywały operacje przeciwminowe, uczestniczyły w akcjach embarga oraz działaniach obronnych przed atakami z wody i powietrza. Otrzymywał za to najwyższe oceny od przełożonych narodowych i sojuszników zagranicznych.

 

• podpułkownik Dariusz TULIN, Dowódca 1batalionu inżynieryjnego 1 pułku saperów;

 

Wyróżniony za szczególne zaangażowanie oraz męstwo i odwagę podczas pełnienia służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

 

Wykazał się wyjątkową odwagą podczas pełnienia służby w 2002 r. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie, gdy z narażeniem życia i zdrowia uratował dowódcę plutonu, ciężko rannego w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej podczas rozpoznania terenu wokół bazy Bagram. Po wyniesieniu poszkodowanego z pola minowego kierował jego ewakuacją do amerykańskiego szpitala polowego.

 

• oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

 

Wyróżniony za męstwo i odwagę podczas pełnienia służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie.

 

Wielokrotnie brał udział w misjach Polskich Kontyngentów Wojskowych w składzie VII, VIII i IX zmiany w Iraku oraz IV, V, VII i X zmiany w Afganistanie, wykazując się niezwykłą ofiarnością i odwagą w warunkach zagrożenia życia i zdrowia. Wyjątkowe zasługi odniósł pełniąc funkcję szefa komórki kontrwywiadu podczas służby w ramach X zmiany PKW w Afganistanie.

 

• Dowódca Grupy Jednostki Wojskowej nr 2305;

 

Wyróżniony za męstwo i odwagę oraz zasługi bojowe podczas służby w misjach wojskowych poza granicami państwa.

 

Doświadczenie bojowe zdobył wielokrotnie uczestnicząc w misjach poza granicami państwa, po raz pierwszy w 2007 roku w Iraku, a następnie dwukrotnie, w ramach ISAF w Afganistanie, jako dowódca sekcji szturmowej. Doskonałymi zdolnościami dowódczymi oraz profesjonalnym przygotowaniem do wykonania najtrudniejszych operacji bojowych wykazał się podczas realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa personelowi dyplomatycznemu Ambasady RP w Afganistanie.

 

• młodszy chorąży Bartłomiej ROCHEWICZ, zastępca Dowódcy plutonu 17 Brygady Zmechanizowanej;

 

Wyróżniony za odwagę i męstwo podczas służby w składzie IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Swoje znakomite umiejętności dowódcze, odwagę i doskonałe wyszkolenie potwierdził w trakcie kolejnej misji w ramach IX zmiany PKW w Afganistanie, gdzie dowodził plutonem odnoszącym największe sukcesy w walce z talibskimi rebeliantami. Pomimo obrażeń odniesionych podczas najechania na improwizowany ładunek wybuchowy pozostał dowódcą najbardziej skutecznego plutonu tej zmiany, likwidując kilkadziesiąt ukrytych ładunków oraz doprowadzając do odzyskania pojazdu armii afgańskiej uprowadzonego podczas operacji w dystrykcie Zana Khan. Wielokrotnie uczestniczył w kontaktach ogniowych z przeciwnikiem, wykazując się opanowaniem i skutecznością w obliczu najwyższego zagrożenia.

 

• starszy sierżant Marcin SKOŁUBA, Dowódca Obsługi 10 Brygady Kawalerii Pancernej;

 

Wyróżniony za męstwo i odwagę wykazane podczas służby w VIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz zasługi we wdrażaniu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych.

 

W trakcie służby w składzie VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, pełnionej na stanowisku dowódcy sekcji ogniowej, wyróżniał się doskonałym wyszkoleniem oraz umiejętnościami dowódczymi. Podczas dowodzenia patrolami, które wielokrotnie miały kontakt bojowy z przeciwnikiem, wykazywał opanowanie i hart ducha w najtrudniejszych nawet sytuacjach. Jego postępowanie stanowiło przykład profesjonalizmu i żołnierskiego kunsztu. Szczególną odwagą wykazał się podczas jednej z akcji w okolicach miejscowości Ghazni, gdy z narażeniem życia nie dopuścił do otwarcia niekontrolowanego ognia, dzięki czemu udało się uniknąć ofiar wśród żołnierzy i osób cywilnych.

 

• starszy kapral Mariusz STAWICKI, Dowódca Drużyny – Dowódca Sekcji 17 Brygady Zmechanizowanej.

 

Wyróżniony za męstwo i odwagę wykazaną w czasie akcji ratunkowej amerykańskich żołnierzy podczas służby w IX zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

Brał czynny udział w obronie bazy Warrior, wielokrotnie przyczynił się do udaremnienia zamachów na patrole, wspierając prace saperów przy neutralizowaniu ładunków wybuchowych wykrywanych na drogach. Dzięki jego umiejętnościom i profesjonalizmowi wykazywanymi podczas dowodzenia sekcją żołnierzy skierowaną do rozpoznawania zasadzek na drodze HIGHWAY 1, wielokrotnie znajdowano ukryte ładunki, umożliwiając bezpieczny przejazd pojazdów.

 

Starszy kapral Mariusz Stawicki szczególną odwagą wykazał się podczas jednej z akcji w okolicach wioski Hasan, wspierając pododdział wojsk amerykańskich, którego pojazd uległ awarii i znalazł się pod ostrzałem przeciwnika. Dowodzona przez niego drużyna jako pierwsza wykonała śmiały manewr pokonania rzeki Tanka Rud, co umożliwiło ewakuację amerykańskich żołnierzy.

 

Minister Obrony Narodowej wyróżnił wpisaniem nazwy i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, w czasie pokoju następujące oddziały wojskowe:

 

• 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań szkoleniowych obrony przeciwlotniczej, do prowadzenia działań bojowych w operacjach obrony powietrznej terytorium kraju.

 

Ponad 150 gołdapskich przeciwlotników wykonywało zadania w kolejnych zmianach Polskich Kontyngentów Wojskowych w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie. Za poświęcenie, męstwo i odwagę w misjach poza granicami państwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył dwóch żołnierzy batalionu Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, natomiast Minister Obrony Narodowej wyróżnił trzech żołnierzy wpisaniem zasług do Księgi Honorowej, w tym dwóch pośmiertnie.

 

• 7 dywizjon lotniczy w Nowym Glinniku 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań lotniczych w kraju oraz w misjach wojskowych poza granicami państwa.

 

Żołnierze dywizjonu aktywnie uczestniczą w misjach poza granicami państwa. Byli obecni w każdej zmianie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Czadzie i Afganistanie, odznaczając się zarówno najwyższym profesjonalizmem, jak i odwagą. Podczas działań w misjach trzech żołnierzy dywizjonu poległo, a siedmiu zostało poszkodowanych. Za wykonywanie lotów bojowych 47 pilotom nadano odznaki Pilota Wojskowego z zielonym wieńcem. Żołnierze dywizjonu wykazali się również ogromnym zaangażowaniem podczas akcji zwalczania skutków powodzi w maju 2010 roku, gdy ewakuowali poszkodowanych z zalanych terenów, transportowali zaopatrzenie dla powodzian, a także nieśli pomoc w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

 

• dywizjon Okrętów Podwodnych w Gdyni wyróżniony za szczególne osiągnięcia w utrzymaniu bezpieczeństwa żeglugi oraz zapobieganiu aktom terrorystycznym na wodach polskich i międzynarodowych.

 

Okręty dywizjonu ORP BIELIK i ORP KONDOR, czterokrotnie brały udział w operacjach pk. ACTIVE ENDEAVOUR, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym oraz zapobieganie aktom terrorystycznym, nielegalnej imigracji, przemytowi broni oraz materiałów radioaktywnych. Polskie jednostki monitorowały ruch morski oraz poszukiwały jednostek współdziałających z organizacjami terrorystycznymi. Dywizjon dwukrotnie otrzymał od Ministra Obrony Narodowej tytuł honorowy „Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2005 i 2006 roku. W 2010 roku został również wyróżniony w konkursie dla jednostek wojskowych najlepiej przestrzegających zasad prawnych „Lex et Patria”.

 

• Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego w Warszawie wyróżniony za szczególne osiągnięcia w realizacji zadań związanych z ochranianiem obiektów wojskowych.

 

Jednostka utrzymuje wydzielone siły i środki w gotowości do udziału w akcjach ratowniczych oraz likwidacji skutków awarii i klęsk żywiołowych w ramach systemu zarządzania kryzysowego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wiosną 2010 roku żołnierze pułku wykazali swoją ofiarność podczas akcji powodziowej wspierając jednostki straży pożarnej.

Szczególne zaangażowanie żołnierze pułku prezentowali w trakcie przygotowania i zabezpieczenia odbywających się w Warszawie i Krakowie uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

• Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wyróżniony za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań ochronnych.

 

Oddział wykonuje przede wszystkim zadania związane z ochroną Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, odpowiada za bezpieczeństwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Prezesa Rady Ministrów podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych oraz strzeże członków delegacji zagranicznych w trakcie wizyt w naszym kraju. Warszawscy Żandarmi wspierają również policję i inne służby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Żołnierze Oddziału Specjalnego wykonują zadania w ramach misji poza granicami państwa. Od 2004 roku pełnili służbę w Iraku, Republice Konga, Bośni i Hercegowinie, Syrii, Libanie i Gruzji, a od 2005 roku w kolejnych zmianach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

 

 

Za wybitne zasługi, w szczególności za czyny świadczące o ofiarności i odwadze, znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, eksploatacji środków technicznych lub uzbrojenia nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” Minister Obrony Narodowej wyróżnieni zostali:

 

z odznaką I stopnia:

 

• generał brygady pilot Włodzimierz USAREK, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego;

Wyróżniony był zaangażowany w przygotowanie polskich pilotów F-16 do uzyskania poziomu wyszkolenia zgodnego ze standardami NATO. Kierował realizacją programu związanego z uzyskaniem przez pilotów i personel lotniczy certyfikatu do utrzymania dyżuru bojowego AIR POLICING w ramach Zintegrowanego Sojuszniczego Systemu Obrony Powietrznej NATINADS. Zakończona sukcesem certyfikacja Komponentu Lotniczego „Jastrząb”, zadeklarowanego, jako siły mobilne, zdolne do przerzutu w ramach operacji NATO oraz otrzymanie pozytywnej certyfikacji, świadczy o profesjonalizmie i wysokich umiejętnościach generała w kierowaniu zespołem ludzkim. Konsekwencje tego był udział w elitarnych ćwiczeniach na Alasce pk. „RED FLAG”.

 

• pułkownik Zbigniew BREWCZYŃSKI, Dyrektor Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami;

płk Zbigniew BREWCZYŃSKI stworzył zasady nowoczesnej gospodarki częstotliwościami w resorcie ON, które pozwoliły na osiągnięcie pełnej interoperacyjności w tej dziedzinie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego innowacyjne i kreatywne podejście do zadań, zaowocowało zdynamizowaniem działań kierowanego Biura, podporządkowanych efektywnemu i zoptymalizowanemu zarządzaniu częstotliwościami, w celu pełnego zabezpieczenia potrzeb wszystkich użytkowników wojskowych, zarówno Sił Zbrojnych RP jak i również sprzymierzonych sił zbrojnych, podczas prowadzenia operacji na terytorium Polski.

 

• pułkownik Wojciech DOBRZYŃ, zastępca Dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej;

Wyróżniony oficer w trakcie swojej wieloletniej służby wojskowej pełnionej na różnych stanowiskach dowódczych, wyróżniał się wyjątkowym profesjonalizmem, lojalną i bezkompromisową postawą oraz dużą wytrwałością i determinacją w realizacji codziennych zadań służbowych.

 

• pułkownik Tadeusz CHOIŃSKI, obecnie pełni obowiązki w Zarządzie  Planowania Rzeczowego P- 8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

Płk Tadeusz CHOIŃSKI jest żołnierzem o długoletnim stażu służby w Siłach Zbrojnych RP. W dotychczasowej służbie wykazał się dużym profesjonalizmem, a jego bogate doświadczenie i zaangażowanie w realizację zadań służbowych pozwala na wzorowe ich zabezpieczenie. W codziennej pracy zawodowej w/w oficera cechuje wysoka odpowiedzialność, pewność siebie i zdecydowanie w działaniu. Płk CHOIŃSKI jest żołnierzem samodzielnym, kreatywnym, potrafiącym w sposób optymalny stosować posiadaną wiedzę, która w połączeniu z doświadczeniem zawodowym wpływa na przykładne wykonawstwo zadań, nie tylko przez opiniowanego oficera, ale i kierowany przez niego Oddział.

 

• pułkownik Robert DUDKIEWICZ, Szef Oddziału Zarządzania Specjalistycznego Departamentu Informatyki i Telekomunikacji;

Wyróżniony samodzielnie, z wysoką kulturą sztabową i na wysokim poziomie merytorycznym opracowywał i uczestniczył w opracowaniu szeregu dokumentów analitycznych, opiniodawczych i wykonawczych dotyczących usprawnienia systemu kierowania obronnością państwa, zwłaszcza w obszarze dowodzenia i łączności oraz rozwoju Sił Zbrojnych RP - „Planu przebudowy i modernizacji technicznej systemu dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych RP na lata 2001-2006” i „Planu przebudowy i modernizacji technicznej SZ RP w latach 2001 - 2006". Włożył duży wkład pracy w organizowanie, koordynację, realizację i udział w przedsięwzięcia integracyjne w ramach prac komitetów i grup roboczych NATO i UE oraz kontaktów bilateralnych.

 

• pułkownik Robert JĘDRYCHOWSKI, zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;

Pułkownik Robert Jędrychowski Od lipca 2008 roku był komendantem Oddziału ŻW w Krakowie, gdzie wykazał uporczywość i determinację w dążeniu do wytyczonego celu, stałość poziomu wymagań, zdecydowanie w podejmowaniu decyzji, aktywność w poszukiwaniu rozwiązań nowatorskich, oryginalnych, nierutynowych i nieschematycznych. Dowodzony przez niego Oddział prowadził najważniejsze w Polsce sprawy dochodzeniowe, m.in. rozbił grupę przestępczą. Naczelna Prokuratura Wojskowa uznała tę sprawę za najbardziej poważną i skomplikowaną spośród wszystkich o charakterze kryminalnym w wojsku. Dotyczyła ona zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Dodatkowo – w innej trudnej sprawie – odzyskano jednostki broni, które oferowano nielegalnie do sprzedaży. Dzięki jego postawie Oddział ŻW w Krakowie należał do najlepszych w Żandarmerii Wojskowej, za co uhonorowany został przez Prezydenta RP Flagą Rzeczypospolitej Polskiej, a on sam za wykonywanie zadań służbowych wyróżniony dyplomem przez Ministra Obrony Narodowej.

 

  pułkownik Jacek PSZCZOŁA, Dowódca 31 Brygady Lotnictwa Taktycznego;

Jest pilotem posiadającym profesjonalne i bogate doświadczenie lotnicze, zdobyte w kraju oraz w USA. Skrupulatność i pracowitość w dowodzeniu baza, zapewnia pełna realizacje stawianych zadań. Aktywnie bierze udział w ćwiczeniach i treningach lotniczych, który wymaga nie tylko umiejętności pilotażu, dowodzenia podległym personelem, planowania i przygotowania, lecz także umiejętności współdziałania w wielonarodowych zespołach. Oficer dba o wysoki poziom wyszkolenia lotniczego personelu latającego podległej mu bazy dzieląc się z młodszym personelem posiadanym doświadczeniem. Dowodzona jednostka otrzymała w marcu br. tytuł honorowy „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

 

  podpułkownik Czesław CHABROS, Szef Szkolenia 15 Brygady Zmechanizowanej;

Oficer wywiązujący się z obowiązków służbowych wzorowo i wyjątkowo sumiennie, często przekraczając ich zakres. Stale potwierdza swoje kompetencje, tak merytoryczne jak i organizacyjne na zajmowanym stanowisku. W czasie wykonywania obowiązków wykazuje się profesjonalizmem. Wkłada ogromny wysiłek w to, aby szkolenie w pododdziałach 15 Brygady Zmechanizowanej i dyscyplina w tym zakresie były zawsze na bardzo wysokim poziomie, często nie szczędząc przy tym swojego czasu pozasłużbowego.

 

• podpułkownik Cezary KISZKOWIAK, Szef Wydziału Współpracy Cywilno – Wojskowej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej;

Oficer na zajmowanym stanowisku wykazywał się zawsze dużą inicjatywa i samodzielnością podczas realizacji wieloetapowych działań związanych z realizacją programów pomocowych dla mieszkańców strefy odpowiedzialności PKW. Podczas wykonywania codziennych zadań uczestniczył z narażeniem życia i zdrowia w ponad 600 patrolach bojowych. Jego umiejętności określania priorytetów oraz zdolności organizacyjne w czasie służby w kontyngentach spowodowały, efektywne wykorzystanie przydzielonych środków finansowych przeznaczonych na wsparcie lokalnej władzy oraz mieszkańców prowincji polskich stref odpowiedzialności.

 

• podpułkownik Ryszard SARNACKI, Dowódca 12 eskadry lotniczej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego;

Świetnie wyszkolony pilot, doskonale radzący sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Jest pilotem, który rozpoczął wdrażanie samolotów An-28 w Siłach Powietrznych. Kontynuuje to nadal wdrażając kolejne wersje samolotów M-28. Szkolił pilotów i techników pokładowych na ww. samolotach w licznych jednostkach Sp. Wielokrotnie wykonywał wyloty zagraniczne, jako dowódca załogi oraz loty humanitarne w ramach „Akcji serce” dla klinik kardiochirurgii z Krakowa i Zabrza.

 

  major Andrzej ROZPIERSKI, Szef Sekcji S-2  4 pułku chemicznego;

Pełniąc obowiązki dowódcy batalionu chemicznego odbył z nim szereg ćwiczeń i treningów, niejednokrotnie prezentując możliwości pododdziałów chemicznych dla delegacji zagranicznych. W tym okresie kompania likwidacji skażeń wchodząca w skład dowodzonego batalionu dwukrotnie została wyróżniona tytułem „Przodujący pododdział Wojsk Lądowych”.

 

  chorąży Radosław BALMOWSKI, Dowódca patrolu rozminowania 2 pułku inżynieryjnego;

Od 1999 r. pełni służbę, jako dowódca patrolu rozminowania uczestnicząc w działaniach mających na celu usuniecie zagrożeń, jakie niosą ze sobą niewybuchy i niewypały. Pełnił służbę w PKW Afganistan. Sumiennie wywiązuje się z wykonywania obowiązków służbowych. Prowadzi zajęcia profilaktyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie postępowania po znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów. Jego profesjonalizm i zaangażowanie w oczyszczanie terenu z „zardzewiałej śmierci”, są wysoko oceniane przez przełożonych.

 

  podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów;

Wielokrotnie uczestniczył w misjach m.in. w byłej Jugosłowiańskiej republice Macedonii, Iraku i Afganistanie. Za służbę tą zbierał pochwały od polskich i natowskich przełożonych. W Afganistanie osobiście dowodził ochrona wysokich przedstawicieli ISAF i NATO, za co został wyróżniony amerykańskim odznaczeniem. Dwukrotnie był analitykiem w dowództwie ISAF w Kabulu. Jest autorem metodologii analizy danych odzyskiwanych z telefonów komórkowych. Zastosowanie tej techniki zaowocowało znaczącym zwiększeniem możliwości wywiadowczych ISAF, a w konsekwencji zwiększeniem tempa operacyjnego poszczególnych zespołów bojowych z różnych krajów NATO. Ponadto wyniki analizy w odtajnionej formie zaczęto przekazywać afgańskim siłom bezpieczeństwa, co stanowiło dla nich znaczące wsparcie w procesie dowodowym. Skuteczność metodologii została wielokrotnie udowodniona szeregiem zatrzymań poszukiwanych rebeliantów oraz rozbiciem wielu siatek afgańskich Talików.

 

• młodszy chorąży marynarki Andrzej WRONKA, kierownik działu Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica”;

Na szczególne podkreślenie w odniesieniu do wyróżnionego żołnierza, zasługuje jego działalność na rzecz promowania Marynarki Wojennej, kultury morskiej i narodowego dziedzictwa morskiego wśród dzieci i młodzieży. Wielokrotnie organizował chrzty morskie, uczestniczył w pasowaniach i konkursach o tematyce morskiej z udziałem uczniów szkół podstawowych i średnich. Wiele wysiłku włożył w wykonanie nowego kamuflażu ORP „Błyskawica”, który nawiązuje do udziału okrętu w drugiej wojnie światowej oraz do jego 75-letniej służby pod biało-czerwoną banderą, a jednocześnie znakomicie promuje Siły Zbrojne w środowisku cywilnym.

 

• plutonowy Andrzej SKRAJNY, dowódca drużyny 15 Brygady Zmechanizowanej.

Pełnił służbę w misji stabilizacyjnej UNDOF oraz dwóch zmianach PKW Afganistan. Otrzymane zadania wypełniał przykładnie i z oddaniem. Dał się poznać, jako żołnierz o szczególnej odwadze i opanowaniu. Z ofiarnością i narażeniem życia realizował zadania w celu utrzymania bezpieczeństwa ludności Afgańskiej. W dniu 23.10.2011 r. podoficer wykonując zadanie bojowe patrolu w PKW Afganistan doznał licznych obrażeń ciała spowodowanych eksplozją.

 

Za długoletnią, wzorową służbę w Wojsku Polskim, z okazji Święta Wojska Polskiego Minister Obrony Narodowej niżej wymienionym żołnierzom nadał:

 

Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”:

 

• pułkownik Piotr LENART, Szef Oddziału Planowania Operacji Międzynarodowych Zarządu Planowania Operacyjnego - P3 Sztabu Generalnego  Wojska Polskiego;

• komandor Krzysztof ZDONEK, zastępca Dowódcy  8 Flotylli Obrony Wybrzeża;

• podpułkownik Janusz GAWŁOWSKI, Dowódca batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej;

• podpułkownik Paweł RESZKA, Szef Wydziału Kadr w Dowództwie Wojsk Lądowych;

• starszy chorąży sztabowy Wiesław KACZERSKI, starszy podoficer specjalista Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej;

• młodszy chorąży Stanisław ZIĘTEK, technik pododdziału 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

 

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej, z okazji Święta Wojska Polskiego Minister Obrony Narodowej odznaczył:

 

Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”:

 

• pułkownik Piotr OLESZCZAK, Dowódca 18 Pułku Rozpoznawczego;

• major Wiesław KOZIOŁ, kierownik Składu 2 Regionalnej Bazy Logistycznej;

• major Roman STĘPIEŃ, specjalista Oddziału Planowania Dyslokacji i Zagospodarowania Przestrzennego Zarządu Planowania Strategicznego P5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

• major Dariusz WIELGO, zastępca Dowódcy 2 batalionu dowodzenia Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Święta Wojska Polskiego Wojskową Odznaką „Za Rany i Kontuzje” z jedną gwiazdką  Minister Obrony Narodowej odznaczył:

 

• major Artur RAKOWSKI, specjalista Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia;

• sierżant sztabowy rezerwy Marek RZODKIEWICZ, referent w 20 Brygadzie Zmechanizowanej, ostatnie stanowisko służbowe: dowódca drużyny – starszy magazynier;

• sierżant Andrzej PONIATOWSKI, Dowódca drużyny remontowej – starszy kierowca 16 batalionu remontowego;

• starszy szeregowy rezerwy Krzysztof FORNAL, ostatnie stanowisko służbowe – kierowca 1 batalionu strzelców podhalańskich;

• starszy szeregowy rezerwy Łukasz WOJCIECHOWSKI, ostatnie stanowisko służbowe – celowniczy ręcznego granatnika przeciwpancernego w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej.

 

AJ

AD

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO