moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Twardy „po przejściach”

Dobrze rozpoczęła sezon 2012/2013 w klasie okręgowej drużyna Piłkarskiego Klubu Sportowego „Twardy” Świętoszów. Jedenastka złożona głównie z żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej wygrała 5:0 z zespołem Gminnego Klubu Sportowego Warta Bolesławiecka.


Jeszcze rok temu piłkarze ze Świętoszowa grali o dwa szczeble wyżej – w III lidze. Jednak po trzeciej kolejce z powodów finansowych Twardy wycofał drużynę seniorów z rozgrywek. Zgodnie z regulaminem nowy sezon wojskowi musieli rozpocząć w klasie okręgowej. – Po rocznej przerwie do składu drużyny powróciło 90 procent starych zawodników. Zespół seniorów uzupełniliśmy wychowankami i kilkoma nowymi młodymi piłkarzami – mówi prezes klubu ppłk Mariusz Bolecki.

Pierwszym sprawdzianem dla nowej-starej drużyny był mecz w I rundzie Pucharu Polski na szczeblu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej w grupie jeleniogórskiej. 11 sierpnia z marszu, tuż po powrocie z urlopów i bez rozegrania jakiegokolwiek meczu sparingowego, wojskowi rozgromili 7:1 beniaminka „okręgówki” – Jawę Otok. Cztery gole zdobył szer. Marcin Łojko, a po jednym: kpt. Leszek Zbąski, szer. Łukasz Rudyk i debiutujący w jedenastce ze Świętoszowa młodzieżowiec Krzysztof Zygmunt.

Ligowe rozgrywki, które startowały już cztery dni później miały pokazać, co tak naprawdę prezentuje zespół po rocznej przerwie. – Bardzo obawiałem się tego meczu. Zawodnicy, co było widać w pucharowej potyczce, nie byli ze sobą zgrani. Pierwsze pół godziny spotkania z GKS graliśmy fatalnie. Rywale mogli strzelić nam trzy gole. Na szczęście wszystko odmieniła bramka zdobyta przewrotką przez Rudyka – mówi kierownik drużyny Twardego mł. chor. Władysław Sadowski.

Losy spotkania rozgrywanego w Osiecznicy (Twardy mecze w roli gospodarza rozgrywa gościnnie na boisku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Osiecznicy) odmienił w 32. minucie szer. Łukasz Rudyk. A dwie minuty później było już 2:0 po golu zdobytym przez st. szer. Janusza Szkarapata. Przed przerwą, w 36. min., trzecią bramkę zdobył st. szer. Krystian Chruścicki. Po zmianie stron dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Rudyk (w 48. i 65. min). Wynik spotkania mógł jeszcze podwyższyć st. szer. Daniel Szkarapat, który miał dwie pewne okazje do zdobycia gola. Goście mieli szansę zdobyć honorową bramkę z rzutu karnego, ale strzał piłkarza GKS obronił bramkarz wojskowych st. szer. Marcin Kozdroń.

Działacz drużyny z Warty Bolesławieckiej, gratulując gospodarzom zwycięstwa, powiedział kierownikowi jedenastki Twardego, że jeśli wojskowy zespół już będzie zgrany, to nie powinien mieć kłopotu z awansem do IV ligi. – Taki mamy zamiar, ale czy nam się to uda, to się okaże dopiero na finiszu piłkarskiej wiosny – twierdzi kierownik Sadowski. W drugiej kolejce rywalem pierwszego lidera jeleniogórskiej klasy okręgowej będzie Victoria Ruszów.

* * * * *

W spotkaniu z GKS Warta Bolesławiecka zespół Twardego wystąpił w składzie: st. szer. Marcin Kozdroń; Krzysztof Zygmunt, plut. Krzysztof Jop, st. szer. Sebastian Tylutki, st. szer. Janusz Szkarapat; szer. Marcin Łojko, szer. Łukasz Iwaniak (od 80. min Marcin Parasiewicz), st. szer. Krystian Chruścicki, Maciej Luniak (od 46. min Damian Klich); szer. Łukasz Rudyk (od 75. min kpt. Leszek Zbąski), st. szer. Daniel Szkarapat (od 60. min kpr. Adam Marcinkowski).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zmiany w dodatkach stażowych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO