moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Bagram XII” – nowe zadania przed misją

Egzamin, który przechodzą dowódcy i sztabowcy XII zmiany PKW ma pokazać, jak nasi żołnierze są przygotowani do wyjazdu do Afganistanu. Przebieg ćwiczeń jest podporządkowany zadaniom, które będzie realizował polski kontyngent. Tym razem misją naszego wojska jest przede wszystkim szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.


Sprawdzian odbywa się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Polski kontyngent, który wyjedzie na przełomie września i października będzie mniejszy o około 700 żołnierzy. Zadania żołnierzy będą miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. – Będziemy wspierać szkoleniowo wojsko i policję afgańską – mówi dowódca XII zmiany gen. Andrzej Tuz, którego 12 Brygada Zmechanizowana będzie tworzyć główną siłę w prowincji Ghazni.

Oznacza to, że nacisk będzie położony na to, żeby afgańskie siły bezpieczeństwa były coraz lepiej wyszkolone i stopniowo przejmowały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Afganistanie. Jest to związane z koniecznością przygotowania służb lokalnych do samodzielnego działania po zakończeniu misji PKW. – Nasi żołnierze będą wspierać afgańskie wojsko i policję w działaniach operacyjnych, a także uczyć, jak skutecznie przeprowadzać różnego rodzaju operacje w terenie. Chcemy im pokazać np. jak docierać do lokalnej społeczności, pozyskiwać informacje o podejrzanych, co robić, aby zyskać przychylność mieszkańców – mówi ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik Dowództwa Operacyjnego.

Nasz kontyngent będzie również pomagał w rozwoju lokalnej administracji w prowincji Ghazni. Tak jak do tej pory, Polacy nadal będą współpracować z wojskami koalicyjnymi, wymieniając i analizując informacje. Dalej kontynuowane będą również zadania dotyczące udzielania pomocy humanitarnej i odbudowy prowincji.

Dlatego scenariusz ćwiczeń, oprócz zadań typowo wojskowych, obejmuje także tematy związane z pomocą dla lokalnej społeczności, takie jak opracowywanie projektów szkoleń dla Afgańczyków, budowy szkół, czy odbudowę szpitali czy dróg.

– Dowództwo będzie organizować spotkania ze starszyzną i lokalnymi władzami, wdrażać procedury po ataku na partol, gdy trzeba byłoby wezwać na pomoc śmigłowiec – opowiada mjr Szczepan Głuszczak, będący w składzie kierownictwa ćwiczeń. Innymi zadaniami podczas „Bagram XII” były m.in. organizacja konferencji prasowej dowódcy PKW dla lokalnych mediów, reakcja na problemy komunikacyjne ludności z powodu zniszczonego mostu, czy odpowiedź na prośbę dowódcy afgańskiej armii o udzielenie pomocy medycznej dla 15-letniego dziecka.
Żołnierze uczyli się także, jak sobie radzić z lokalną propagandą.

– Sekcje prasowa i CIMIC musiały zareagować na telewizyjną relację z demonstracji w Ghazni, którą zorganizowała miejscowa ludność niezadowolona z pobytu w Afganistanie sił koalicyjnych – opowiada kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy z 12 Brygady Zmechanizowanej, biorący udział w szkoleniu. Kierownictwo ćwiczeń postarało się, aby w jak największym stopniu oddać realizm Afganistanu, np. zorganizowano specjalne pomieszczenia przypominające te afgańskie, gdzie dowódcy mają spotykać się ze starszyzną.

W ćwiczeniach udział brali dowódcy i sztabowcy. Mieli szlifować zasady podejmowania decyzji i wdrażania procedur w reakcji na określoną sytuację. – Podczas ćwiczeń sprawdzamy współdziałanie pomiędzy poszczególnymi komórkami. Kontrolujemy wyznaczanie zadań, podejmowanie decyzji oraz przepływ informacji od dowódcy do żołnierzy w polu – mówi mjr Głuszczak.

Ćwiczenia „Bagram XII” zaczęły się 25 sierpnia 2012, będą trwać do 30. W tym czasie dokonywana jest ostatnia ocena dowódców i sztabów przed wyjazdem w rejon misji. Uczestniczy w nich około 150 oficerów i podoficerów, głównie 12 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i Żandarmerii Wojskowej. Ćwiczą też specjaliści CIMIC i centralnej grupy wsparcia działań psychologicznych. Wraz z Polakami szkoli się też szesnastu żołnierzy Gwardii Narodowej Illionois, którzy będą służyć w naszym kontyngencie.

IS

autor zdjęć: Tadeusz Dytko

dodaj komentarz

komentarze

~Amize
1347720540
...czasem sie pojawiają, zwłaszcza wf3wczas, gdy znigie kolejny polski żołnierz. Niemniej jednak nie padają żadne odpowiedzi ze strony tych, od ktf3ry coś w państwie zależy. No, chyba że to naprawdę nie od nich zależy, lecz od tych ktf3rzy realnie rządzą, a nie stwarzają tylko pozory że rządzą. A narkotyki to ponoć świetny biznes. Dlaczego by nie posłużyć się wojskiem do przechwycenia rynku?
EB-83-64-2E

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna na detale
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO