moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia woli pliki zamiast papierowych rejestrów

Już niedługo wojskowi logistycy nie będą przeglądać tomów dokumentów, by się dowiedzieć, ile np. w wojsku jest zapasowych iglic, jaką broń mają żołnierze albo ile wydano pieniędzy. Informacje szybko dostarczy im nowy wojskowy system teleinformatyczny, który właśnie wprowadzają we Wrocławiu.


Sporządzenie w wojsku np. wykazu numerów broni osobistej żołnierzy zajmowało do tej pory miesiąc. Nic dziwnego – w dużych pułkach i brygadach trzeba było przejrzeć wiele dokumentów, by zebrać informacje i przesłać dalej. W 2 Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu wykaz powstaje w pół godziny, choć oddziałowi podlega blisko 2 tysiące żołnierzy, około 80 jednostek i instytucji. Wszystko dzięki temu, że od stycznia wrocławscy logistycy, odpowiadający za wojskowe zaopatrzenie i dystrybucję, wdrażają najnowszy system informatyczny armii.

Zintegrowany Wieloszczeblowy System Informatyczny Resortu Obrony Narodowej jest oparty na SAP Business One – oprogramowaniu, jakiego używają największe światowe korporacje. Pierwsze prace nad nim rozpoczęły się kilka lat temu. System działa za pomocą zabezpieczonej resortowej sieci teleinformatycznej MIL-WAN. Można w nim tworzyć dokumenty, przechowywać i przesyłać. Zajrzeć do niego mogą osoby upoważnione, np. dowódca czy księgowa, ale dostęp mają tylko do danych niezbędnych w swojej pracy.

– Wystarczy kilka kliknięć i mogę z ekranu komputera wyczytać, ile zapasowych iglic i do jakiego rodzaju broni znajduje się w magazynach mojej instytucji – opowiada kpt. Artur Jaworski, szef Służby Uzbrojenia i Elektroniki 2 WOG. – A jeśli trzeba, w ciągu kilku sekund mogę powiedzieć, w którym z kilkudziesięciu magazynów poszukiwana iglica jest przechowywana.

Sama wiedza to jednak nie wszystko. Dzięki wprowadzanemu systemowi kapitan bez wstawania od komputera, za pomocą sieci w kilkanaście sekund może wysłać odpowiednie dyspozycje do podwładnych w terenie i żołnierz, który potrzebuje iglicę, natychmiast ją dostanie.

– Wprowadzany system ma znacznie skrócić czas obsługiwania jednostek i instytucji, które są na naszym zaopatrzeniu. Ma usprawnić pracę i wyeliminować wytwarzanie tysięcy stron papierowej dokumentacji, ale też ułatwić system kontroli w podlegających nam magazynach – mówi płk Jan Bereza, komendant 2 WOG.

Główny księgowy 2 WOG ppłk Maciej Wolny podkreśla, że korzyści już widać.  – Kiedyś po wydaniu żołnierzowi munduru w pionie finansowym trzeba było sporządzić szesnaście różnych papierowych dokumentów. Dzięki systemowi wydajemy tylko dwa! – mówi ppłk Wolny.

Sieć ułatwia również nadzorowanie jednostki przez wojskową centralę. – Już dzisiaj moi przełożeni z Warszawy czy Bydgoszczy mający dostęp do odpowiednich poziomów sytemu  mogą sprawdzić, nie wychodząc zza biurka czy telefonując, ile mam jeszcze pieniędzy, ile zostało wydanych i na co, albo ilu zatrudniam ludzi. W przyszłości te techniczne możliwości będą znacznie ułatwiały elastyczne kierowanie nie tylko wojskową logistyką, ale całymi Siłami Zbrojnymi – dodaje płk Bereza.

Aby system informatyczny objął wszystkie instytucje podporządkowane 2 WOG, trzeba końcówki sieci MIL-WAN doprowadzić do magazynów w odległych jednostkach. Do bazy danych ZWSI RON musi zostać wprowadzonych jeszcze wiele terabitów informacji. Przeszkolić trzeba także wiele osób, które dotychczas nie musiały korzystać z komputera. Jeśli system się sprawdzi, to nawet za parę miesięcy zostanie wprowadzony także w czterech kolejnych oddziałach gospodarczych w Ustce, Grudziądzu, Olsztynie i Toruniu. A plany zakładają, że z wojskowej sieci korzystać będą nie tylko oddziały zajmujące się zaopatrzeniem i dystrybucją, ale wszystkie jednostki i instytucje w armii. To jednak kwestia lat.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO