moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzowie militarnego pięcioboju

Ppor. Marcelina Kusza z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i kpr. Adam Marcinkowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania zostali mistrzami Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym. Tytuły mistrzowskie w klasyfikacji drużynowej zdobyły ekipy: 12 DZ – w rywalizacji kobiet i 16 DZ z Elbląga – w rywalizacji mężczyzn.

Tegoroczne Mistrzostwa Wojska Polskiego w Pięcioboju Wojskowym przejdą do historii jako pierwsze, które rozegrano w myśl przepisów Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM). Historyczny czempionat w dyscyplinie nazywanej w nomenklaturze CISM „military pentathlon” odbył się na obiektach w Legionowie, Wesołej i Zegrzu. O medale walczyło 58 zawodników i 30 zawodniczek. Reprezentowali oni 14 męskich drużyn i siedem kobiecych.

O podziale medali w czempionacie zadecydował bieg przełajowy, który został rozegrany na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Liderom rywalizacji po czterech konkurencjach udało się na trasie crossu obronić pierwsze lokaty. Ppor. Marcelina Kusza i kpr. Adam Marcinkowski nie uplasowali się nawet w pierwszej dziesiątce (Kusza była 14., a Marcinkowski 13.), ale przewaga, którą mieli po wodnym torze przeszkód, rzucie granatem, lądowym torze przeszkód i strzelaniu pozwoliła im cieszyć się ze zdobycia złotych medali.

Mistrzowie Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym: ppor. Marcelina Kusza z 12 Dywizji Zmechanizowanej i kpr. Adam Marcinkowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

Na trasie crossu najszybsi byli reprezentanci gospodarzy. Bieg pań na dystansie 4 km wygrała szer. Aneta Szczygieł, a w rywalizacji panów na 8 km triumfował zdecydowany faworyt szer. Łukasz Parszczyński. Aktualny mistrz Polski w biegu na 10 000 m i 3 000 z przeszkodami oraz uczestnik londyńskich igrzysk olimpijskich dzięki znakomitemu biegowi w klasyfikacji generalnej mistrzostw awansował z 11. lokaty na czwartą. Do medalu zabrakło mu jedynie 55,7 pkt. Parszczyński jednak stanął na podium, gdyż dzięki dobrej postawie biegaczy z Zegrza męska drużyna z CSŁiI awansowała na trzecią pozycję w „generalce”.

Ostatniego dnia zawodów na dwóch pierwszych miejscach nie zaszły zmiany: wygrała drużyna 16 DZ przed ekipą z 11 LDKPanc. W klasyfikacji drużynowej pań bieg nie przyniósł żadnych zmian w czołówce. Złote medale wywalczyła ekipa z 12 DZ, srebrne z 11 LDKPanc i brązowe z 16 DZ.

Reprezentacja 11 LDKPanc wygrała natomiast nieoficjalną klasyfikację łączną mistrzostw, do której liczono wyniki kobiet i mężczyzn. W tym rankingu „czarna dywizja” z 23 702 punktami wyprzedziła 16 DZ (23 233 pkt.) i 12 DZ (23 116 pkt.).

Wyniki Mistrzostw Wojska Polskiego

Klasyfikacja indywidualna kobiet
1. ppor. Marcelina Kusza (12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin) 4118,2 punktów;
2. ppor. Ewa Arciszewska (16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg) 4022,5;
3. ppor. Katarzyna Szuman (12 DZ) 3961,4;
4. st. szer. Natalia Szczęsnowicz (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań) 3927,9;
5. ppor. Aleksandra Ponikwia (6 Brygada Powietrznodesantowa Kraków) 3856,3;
6. st. kpr. Elżbieta Sarnecka (11 LDKPanc) 3710,0.

Klasyfikacja indywidualna mężczyzn
1. kpr. Adam Marcinkowski (11 LDKPanc) 4629,1;
2. ppor. Piotr Szpigiel (16 DZ) 4549,1;
3. st. szer. Dawid Dworak (12 DZ) 4529,1;
4. szer. Łukasz Parszczyński (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze) 4473,4;
5. szer. Przemysław Kobyliński (16 DZ) 4383,5;
6. por. Wojciech Masłowski (16 DZ) 4291,9.

Klasyfikacja drużynowa kobiet
1. 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin – 11 643;
2. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań – 10 891;
3. 16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg – 10 008;
4. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki – 8620,9;
5. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze – 8289,2;
6. Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych Wrocław – 6556,2.
 
Klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. 16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg – 13 225;
2. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań – 12 810;
3. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze – 12 173;
4. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki – 11 566;
5. 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin – 11 474;
6. Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych Wrocław – 11 375.

Sylwetki mistrzów

Ppor. Marcelina Kusza

Pierwsza „cismowska” mistrzyni WP w pentatlonie militarnym 22 listopada skończy 27 lat. Dowódca plutonu zmotoryzowanego w 3 Batalionie Zmotoryzowanym 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Studium Oficerskiego w Wojskowej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2010). W Zegrzu debiutowała w zawodach w pięcioboju wojskowym. Zdobywając złoty medal, wywalczyła swój drugi tytuł mistrzyni WP – pierwszy zdobyła w tym roku w judo. W 2010 r. była srebrną medalistką Mistrzostw WP w Judo w kategorii +63 kg. Judo uprawiała w Olimpii Poznań – była medalistką MP juniorów.

Pochodzi ze sportowej rodziny. Tata uprawiał judo, mama siedmiobój, a brat trenuje judo. –Lubię sport. To jest moje największe hobby. Każdy sport mi odpowiada. Nie ma takiej dyscypliny, w której dałabym jakąś wielką plamę. Ale dlatego jestem średniakiem w różnych sportach. W przypadku pięcioboju akurat to może być moim atutem – mówi mistrzyni. Oprócz judo uwielbia jazdę konną. W pięcioboju wojskowym najtrudniejszą dla niej konkurencją jest bieg przełajowy. – Najbardziej nie lubię biegania. Całe życie trenowałam judo, a to się nijak ma do biegania. Cross był ostatnią konkurencją mistrzostw dlatego stres wzrastał z dnia na dzień. Na szczęście dobrze strzelałam i na strzelnicy wyrobiłam sobie przed biegiem dużą przewagę nad rywalkami. Udało mi się ją utrzymać, ale już wiem, że w przyszłości najwięcej pracy muszę włożyć w trening biegowy – dodaje zawodniczka.

Pięciobój wojskowy bardzo jej się podoba. – Jest nieprzewidywalny. Klasyfikacja zmienia się codziennie. Ciągle jest niepewność, jak się wypadnie w każdej konkurencji. Ja po rzucie granatem i pływaniu byłam trzecia, później spadłam na piąte miejsce, następnie awansowałam na pierwsze i je utrzymałam. To wszystko było takie ekscytujące, ale i stresujące. Trzy dni rywalizacji są bardzo męczące i na koniec jeszcze ten intensywny bieg. W judo walka trwa krócej i ma się rywala, którego trzeba pokonać. W pięcioboju tak naprawdę trzeba walczyć z własnymi słabościami. Cieszę się, że przed najlepszymi zawodniczkami mistrzostw otworzyła się perspektywa startu w wojskowych mistrzostwach świata. To coś niesamowitego. Nigdy nie marzyłam o starcie w takich zawodach – mówi mistrzyni z 12 BZ.

Kpr. Adam Marcinkowski

Mistrz WP w pentatlonie militarnym 13 grudnia skończy 37 lat. Dowódca wozu dowodzenia w Batalionie Dowodzenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Zawodnik Piłkarskiego Klubu Sportowego „Twardy”. W 2005 r. wygrał w Poznaniu pierwsze zawody w pięcioboju wojskowym, którym nadano rangę mistrzostw WP. Wielokrotny medalista wojskowego czempionatu w pokonywaniu przeszkód Ośrodka Sprawności Fizycznej. Przez osiem lat nie schodził z podium tych mistrzostw. Świetną passę rozpoczął w 2004 r. od zawodów w Zegrzu, gdzie zdobył złoty medal. Dwa kolejne czempionaty również wygrał. Czwarty tytuł mistrzowski wywalczył w 2008 r. Ponadto zdobył dwa srebrne krążki (2009 i 2010) i dwa brązowe (2007, 2011). W tym roku zajął czwarte miejsce, ale tylko dlatego, że z powodu kontuzji odniesionej w mistrzostwach w futsalu nie zdążył dobrze przygotować się do czempionatu.

Jego smykałkę do pokonywania przeszkód OSF odkrył mjr Sławomir Was. Piłkarza Twardego wystawiał również do reprezentowania 10 BKPanc w biegu patrolowym i pięcioboju wojskowym. Po zdobyciu pierwszego medalu w pentatlonie został objęty programem przygotowań do startów w zawodach międzynarodowych w tej dyscyplinie. W 2008 r. na 55. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Wojskowym w Ankarze był najlepszy z Polaków. Zajął 101. miejsce i ustanowił nowy rekord Polski na lądowym torze przeszkód. Wyniku 2 min 27,9 s do tej pory nikomu nie udało się poprawić. Na jedynym w Polsce torze zbudowanym według wymogów CISM najlepszy rezultat, jaki uzyskał na treningach, to 2 min 40 s. Na mistrzostwach w Zegrzu nie mógł go poprawić, ponieważ padający deszcz spowodował, że tor był śliski.

Pięciu najlepszych zawodników pierwszego „cismowskiego” czempionatu wytypowano na grudniowe zgrupowanie w Zakopanem, które rozpocznie cykl przygotowań do startów w zawodach międzynarodowych. Marcinkowski znów będzie miał szansę wywalczyć nominację na wyjazd na ważną imprezę. – Na pewno mogę wspomóc młodszych kolegów swoim doświadczeniem, zwłaszcza w pokonywaniu lądowego toru przeszkód. Będę też z nimi rywalizował. Jeśli okaże się, że swoimi wynikami zapewnię sobie miejsce w reprezentacyjnej drużynie, to nie wykluczam swojego kolejnego startu w wojskowych MŚ. Póki co, wracam do Świętoszowa, aby wesprzeć drużynę Twardego. Obiecałem chłopakom, że przyjadę na najbliższy mecz. Piłka nożna jest moją wielką pasją – mówi wszechstronny sportowiec z 10 BKPanc.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Fot. kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze

~ana
1349592840
Ile w tym sporcie wojska? w wojsku powinien być promowany sport powszechny a nie wyczynowy. lepiej podnosić ogólny poziom a nie finansować wyczynowców, którzy z wojskiem mają mało wspólnego. ale wyrazy szacunku za wyniki.
10-0C-89-B8

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ta ziemia do Polski należy…”
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO