moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plany NATO w sprawie misji po 2014 roku

Misje w Afganistanie oraz Kosowie były głównym tematem dzisiejszego posiedzenia ministrów obrony państw Sojuszu. Wczoraj omawiano sytuację na granicy syryjsko-tureckiej oraz plany reformy NATO, w tym przyjęcia tzw. pakietu obronnego dotyczącego m.in. planowania obronnego. W dwudniowym spotkaniu w Brukseli uczestniczył minister Tomasz Siemoniak.

W ramach misji KFOR w Kosowie stacjonuje ponad 6 tys. żołnierzy. Zdaniem sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, sytuacja w tym regionie jest coraz bardziej stabilna, dlatego liczba żołnierzy powinna się stopniowo zmniejszać. – Bezpieczeństwo w Kosowie zwiększa się. To efekt ścisłej współpracy NATO i Unii Europejskiej – mówił dziś podczas posiedzenia Rasmussen. – KFOR wykonuje wspaniałą pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Kosowa i ma pełne poparcie NATO, by nadal wypełniać swój mandat. 

Dla Polski misje KFOR oraz unijna EULEX w Kosowie są – jak podkreślał wczoraj minister Siemoniak – sprawami priorytetowymi. – Polska jest mocno zaangażowana w te misje. Oczekujemy, że NATO i UE znajdą właściwe metody działania, żeby rozwiązać konflikt w Kosowie i jednocześnie sprawić, że prowadzona tam operacja będzie stawała się operacją bardziej policyjną niż wojskową – zaznaczał szef MON. Minister Siemoniak zauważył, że misja EULEX jest za słabo wspierana przez kraje UE, dlatego główny ciężar spoczywa na Polakach i Włochach.

Dzisiejsze obrady poświęcone też były operacji ISAF w Afganistanie. Ministrowie obrony NATO omawiali m.in. jak przebiega proces przekazywania władzom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Został też przyjęty mandat nowej misji w Afganistanie. Miałaby się ona rozpocząć już po wycofaniu wojsk sojuszniczych w 2014 r. i mieć charakter szkoleniowy. – Jesteśmy zobowiązani, by rozpocząć naszą nową misję, by szkolić siły afgańskie, doradzać im i pomagać po 2014 r. – powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Minister Tomasz Siemoniak zastrzegał, że nie jest przesądzone, czy Polska pozostanie w Afganistanie po 2014 r. – W najmniejszym stopniu nie jest przesądzone, czy Polska w jakiejkolwiek formie weźmie w tym udział. Przekaz do opinii publicznej jest bardzo jasny: rok 2014 – wychodzimy – powiedział. Dodał, że już od najbliższej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie zmniejszy się liczba żołnierzy i jednocześnie misja będzie się przekształcać w coraz bardziej szkoleniową.
Przyznał, że ministrowie udzielili w środę „mandatu na planowanie" tej nowej misji, ale nie oznacza to „żadnego zobowiązania do czegokolwiek". Decyzję – wyjaśniał – będzie można podejmować dopiero w przyszłym roku, już po wyborach prezydenckich w USA, kraju najbardziej zaangażowanym w Afganistanie. – Jest mandat, by planować, co dalej, ale od planowania, co dalej, jest bardzo daleka droga do udziału konkretnego państwa w misji. Nie jesteśmy państwem specjalnie wiodącym w Afganistanie, są państwa, które mają znacznie większe liczebnie kontyngenty – powiedział. – Nie w każdej operacji NATO Polska uczestniczyła do tej pory i nie w każdej musi uczestniczyć; suwerenność państw jest szanowana – dodał minister.

Z kolei wtorkowe obrady zdominowała kwestia reformy struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozmawiano na temat transformacji obronnej oraz wdrożenia „pakietu obronnego”. Jego założenia przyjęto podczas majowego szczytu NATO w Chicago. Zastanawiano się też nad możliwościami obronnymi państw stowarzyszonych w NATO, czy ich armie i struktury są gotowe do podjęcia wyzwań XXI wieku.

Nie pominięto też niepokojów na granicy syryjsko-tureckiej. Jeszcze przed rozpoczęciem wczorajszego posiedzenia sekretarz generalny NATO zapewnił Ankarę, że w razie ataku ze strony Syrii może ona liczyć na solidarność ze strony Sojuszu. Jednocześnie ostrzegł Turcję i Syrię przed eskalacją konfliktu. – Dysponujemy wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby – mówił Rasmussen. Zaapelował też do reżimu Baszara al-Assada, by natychmiast zaprzestał agresywnych działań wobec Turcji.

Wczoraj także z ministrem obrony Turcji Ismetem Yilmazem spotkał się Tomasz Siemoniak. Podczas spotkania rozmawiano na temat współpracy przemysłów obronnych obu państw. – W Polsce z dużym zainteresowaniem obserwujemy tempo budowy zdolności bojowych w Turcji – mówił podczas spotkania minister Siemoniak. Zaprosił on Turcję do udziału w przyszłorocznym  Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Turcja byłaby państwem wiodącym na targach.

Przy okazji szczytu ministrów NATO odbyło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej V4, czyli przedstawicieli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. Polska przewodzi w V4. Jednym z najważniejszych zadań naszej prezydencji – jak podkreślał wczoraj minister Siemoniak – jest tworzenie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Decyzja o jej powołaniu zapadła wiosną tego roku. W skład WGB wejdzie około 3 tys. żołnierzy, z czego ponad 1 tys. będzie z Polski. Grupa ma być gotowa w połowie 2016 r. Na jej czele ma stanąć Polak. – Naszą intencją jest także wzmocnienie współpracy na rzecz rozwoju zdolności, m.in. poprzez wnoszenie wkładu w inicjatywę NATO smart defence i unijną pooling and sharing oraz zacieśnienie współpracy w obszarze planowania obronnego – powiedział minister Siemoniak. – W czasie polskiej prezydencji planujemy zainicjować praktykę konsultacji na poziomie eksperckim w dziedzinie planowania obronnego – mówił szef MON.
 
Na temat współpracy wojskowej oraz wspólnych działań w ramach Trójkąta Weimarskiego minister Siemoniak rozmawiał z niemieckim szefem resortu obrony Thomasem de Maizière.

W ramach spotkań dwustronnych minister Siemoniak spotkał się w środę z ministrami obrony Danii, Ukrainy, Rumunii i Mongolii.

W Brukseli na spotkaniu ministrów NATO byli także obecni gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP, oraz Robert Kupiecki, podsekretarz stanu w MON.

Źródło: PAP/MON/NATO

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Zbigniew Lendzioszek

dodaj komentarz

komentarze


Pod skrzydłami Kormoranów
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rekordziści z WAT
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wytropić zagrożenie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO