moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Napięte budżety obrony czasu kryzysu

Polska jest jednym z nielicznych członków NATO, którzy regularnie zwiększają wydatki na obronę. W wielu krajach kryzys wymusił duże cięcia, sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Stabilnego systemu finansowania sił zbrojnych zazdroszczą nam dowódcy innych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ubiegłym roku tylko trzej członkowie NATO, poza USA, wydawali na obronę 2 lub więcej procent PKB. Natomiast 17 państw przeznaczyło na ten cel 1,5 proc. lub mniej. Tymczasem Sojuszu zakłada, że wydatki na obronę powinny wynosić przynajmniej 2 proc. PKB – czytamy w tegorocznym raporcie „Budget constraints: A challenge to alliance cohesion?” (Ograniczenia budżetowe: wyzwanie dla spójności sojuszu?). Jego autorem jest podkomisja do spraw relacji transatlantyckich Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

– Kwestia utrzymania wydatków na obronę na poziomie zbliżonym do 2 proc. jest sprawą bardzo drażliwą. Każde państwo, które przeżywa kryzys gospodarczy, musi dostosować swoje zobowiązania, także w sferze obrony, do realnych możliwości – mówi Beata Górka-Winter, koordynator programu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Polska zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na obronność 31,4 mld zł. Na modernizację techniczną przewidziano 7,8 mld zł. Nasze wydatki są poniżej progu 2 proc. PKB – Polska przeznacza na obronę 1,95 proc. PKB. – Na spotkaniach z dowódcami sojuszniczych armii rozmawiamy szczerze i oni mówią mi wprost, że Polska ma dobre wojsko. Czasem faktycznie wydaje mi się, że słyszę nutkę zazdrości w ich głosie – mówi gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Spośród wszystkich państw przyjętych do NATO po zakończeniu zimnej wojny Polska na armię wydaje najwięcej. Przyszłoroczny budżet MON stanowić będzie równowartość około 9,8 mld dolarów. Drugi co do wielkości budżet obronny mają spośród środkowoeuropejskich członków NATO Czechy. W tym roku jest to ponad 2,2 mld dolarów i równowartość 1,11 proc. PKB. Sąsiednia Słowacja zamierza wydać w tym roku ok. 1 mld dolarów, a w przyszłym roku o 66 mln dolarów mniej. Oznacza to, że wydatki na obronność spadną poniżej jednego procenta PKB.

Podobnie niski poziom nakładów jest na Węgrzech, wynosi on 0,7–0,8 proc. PKB. W planach jest zwiększanie wydatków na obronę od 2016 r. o 0,1 proc. PKB rocznie, tak by w 2022 r. osiągnąć poziom 1,39 proc. Węgry, jak podano w raporcie „Budget constraints: A challenge to alliance cohesion?”, należały do tych członków NATO, którzy w 2010 r. obniżyli wydatki na obronę o ponad 10 proc.

Rumunia, największy kraj przyjęty po 2000 r. do NATO, przeznaczyła w tym roku na obronę równowartość 2,14 mld dolarów. Od 2008 r. kraj ten systematycznie zmniejsza swoje wydatki. Jej południowy sąsiad Bułgaria musiała w minionym roku obciąć je o 20 proc. Tegoroczny budżet bułgarskiego resortu obrony to około 640 mln dolarów, co jest równowartością 1,2 proc. PKB tego kraju. Także najzamożniejsza spośród nowych, bałkańskich członków NATO Słowenia zmuszona była ograniczyć w 2011 r. wydatki obronne o 13 proc., do około pół miliarda dolarów. Zaś sąsiednia Chorwacja zapowiedziała, że zamierza zmniejszyć nakłady na obronę do 1,03 proc. w przyszłym roku. Jedynie Albanii udało się w latach 2010–2011 utrzymać budżet obronny na tym samym poziomie. I choć było to tylko 200–210 mln dolarów, to stanowiło to aż 1,7 proc. PKB.

Pierwszą falę kryzysu boleśnie odczuły budżety resortów obrony państw nadbałtyckich. W 2010  r. Estonia musiała obniżyć swe fundusze na obronę o 23 proc., Łotwa o 26 proc., a Litwa o ponad 10 proc. Jednak Łotyszom i Estończykom udało się podnieść budżety obronne o 3,41 i 6,88 proc. już w następnym roku. Litwa utrzymała wydatki na podobnym poziomie.

Łotwa planuje tak zwiększać nakłady na obronę, by do 2020 r. znowu stanowiły one 2 proc. PKB, czyli były prawie dwa razy większe niż obecnie. Tegoroczny budżet to ok. 266 mln dolarów, a przyszłoroczny ma być wyższy o 27 mln USD. Podobny cel mają Litwini, którzy wydają na obronę około 0,8 proc. PKB. Tegoroczny budżet litewskiego resortu obrony to 320 mln dolarów. W 2013 r. ma być większy o niecałe 20 mln. Natomiast poziom 2 proc. PKB na obronę udało się osiągnąć w 2012 roku najmniejszemu z państw nadbałtyckich – Estonii. Tegoroczny budżet jej resortu obrony to ok. 430 mln dolarów.

Zmniejszanie wydatków na obronę nie oznacza jednak, że te państwa ograniczają swoje oczekiwania wobec NATO. Nowi członkowie Paktu stale domagają się rozbudowy sojuszniczej infrastruktury na ich terytoriach. – Za tymi postulatami powinna jednak iść gotowość do ich realizowania przede wszystkim przez te państwa, które je zgłaszają. W innym przypadku obniżają one swoją wiarygodność i stwarzają wrażenie, iż chcą rozbudowy swoich możliwości obronnych głównie na koszt innych sojuszników – mówi Beata Górka-Winter.

– Prędzej czy później deficyt środków powoduje spadek jakości szkolenia, ogranicza skalę i częstotliwość ćwiczeń, napływ nowego uzbrojenia. Nie jest wówczas rozwijana baza szkoleniowa i brakuje środków na utrzymanie i modernizację tego, co już się posiada. Polska może się jednak poszczycić jednym z najbardziej stabilnych budżetów obronnych w Europie – mówi gen. Mieczysław Cieniuch.


wr

autor zdjęć: st. chor. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1352464500
Darku o czym ty piszesz / marzysz / to wszystko gadane jest pod publikę i tak od 20 lat.W " polsce "-celowo piszę z małej bo taka ona jest i będzie nigdy niczego nowoczesnego nie wymyślono i nie wyprodukowano a na dodatek marnuje się wielką kasę na miniaturową armię z czego duża część tej forsy idzie na ciepłe posadki przekupnych urzędasów i malowanych generałów
B4-29-0B-E4
~Dariusz
1352412180
Skoro państwa NATO obniżają wydatki to i firmy zbrojeniowe przynoszą mniejsze zyski. Jest to korzystny pułap negocjacyjny dla rządzących - łatwiej wymusić warunek produkcji sprzętu u nas co doprowadzi do transferu technologii. A szykują się projekty, choćby okręty podwodne i system obrony powietrznej.
FC-1A-AB-ED
~sorbi
1352411100
Tak tylko pochwalcie się ile wynosił nasz budżet w czasie ,kiedy ministrem został Klich!! Ile pochłoneła wszędobylska korupcja?!! Ile pieniędzy zostało utopionych w zakupach bez przetargów, ile połkną remonty wyżyłowanych w Afganistanie Rosomaków ,bądź zastąpienie tych rozwalonych! Nagle na wszystko znajdują się pieniądze ,a cały czas nie mieli wręcz na nic!! Czyżby PUtin pogroził pod stołem palcem?! 5lat i dalej nie ma śmigłowców, remontów LEopardów,stawiaczy min, nie dokończono Gawrona ,...możnaby pisać i pisać!! Ktoś się bardzo przestraszył , albo chce dużo ugrać w kolejnych wyborach, bo mniej więcej wtedy zaczną się dostawy i Śmigłowców i samolotów szkolnych, i rozpocznie sie budowa tarczy i wycofa się chłopakó z Afganu -chociaż prezydent KOMorowski obiecał ,że zrobi to szybko jak tylko wygra wybory (w dużym stopniu dzięki temu je wygrał)!! Wszystko pod publikę!! Albo ktoś znowu chce dorobić przed emeryturą, bo myślę , że ten rząd w końcu polegnie! Pozdrawiam i życzę powodzenia w zakupach - bo Minister SIemoniak jest jedynym światłem w tunelu tego mrocznego i najgorszego w historii POlski rządu.
A9-4E-CC-58

Kadisz za bohaterów
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEye dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rekordziści z WAT
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gunner, nie runner
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO