moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec krwawej konfrontacji

Tłumy Palestyńczyków przez całą noc świętowały na ulicach Strefy Gazy ogłoszenie zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. Kilkudniowe negocjacje zakończyły się sukcesem dzięki naciskom politycznym Stanów Zjednoczonych i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wymiana ognia spowodowała śmierć ponad 160 osób.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Informację o osiągnięciu porozumienia ogłosił szef egipskiej dyplomacji Kamel Amr. Kairski rząd był pośrednikiem w palestyńsko-izraelskich negocjacjach. W rozmowach uczestniczyli także Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, i Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała obie strony do poszanowania porozumienia i podziękowała wszystkim zaangażowanym w proces dyplomatycznego zakończenia konfliktu.

Izrael zobowiązał się do zaprzestania ataków na Strefę Gazy i członków tamtejszych ugrupowań. Ma też rozpocząć rozmowy o otwarciu przejść granicznych z palestyńską enklawą oraz zmniejszeniu restrykcji w przepływie ludzi i dóbr. Natomiast zbrojne grupy ze Strefy Gazy mają zaprzestać ostrzału rakietowego Izraela, jak również organizowania ataków na pograniczu.

Izraelskie radio poinformowało, że pomimo ogłoszenia rozejmu Palestyńczycy wystrzelili jeszcze przed północą około 20 rakiet. Armia izraelska nie odpowiedziała ogniem. Dowództwo Obrony Wewnętrznej postanowiło, że na wszelki wypadek szkoły w miejscowościach w odległości do 40 km od Strefy Gazy w czwartek nadal będą zamknięte. Podtrzymano też dotychczasowe zalecenia dla mieszkańców.

W trakcie trwającej od 14 listopada operacji „Filar obrony” siły zbrojne Izraela zaatakowały 1500 celów w Strefie Gazy, w tym 980 podziemnych wyrzutni rakiet, 140 przemytniczych tuneli, 66 tuneli używanych do celów terrorystycznych, 19 stanowisk dowodzenia oraz 26 miejsc wytwarzania lub magazynowania broni. Na celowniku znalazło się także 30 ważnych członków zbrojnych grup działających w enklawie. Według izraelskich wojskowych przed ogłoszeniem rozejmu Palestyńczycy wystrzeli 1506 rakiet. 58 z nich wybuchło na terenach zamieszkałych. Większość z rakiet – 875 – spadła na teren otwarty. 421 przechwycił system przeciwrakietowy Iron Dome. Pozostałe 152 miały problemy techniczne podczas odpalania.

Pentagon podał, że sekretarz obrony Leon Panetta rozmawiał telefonicznie ze swym izraelskim odpowiednikiem Ehudem Barakiem. W rozmowie chwalił stworzony przy wsparciu USA system Iron Dome, który wykazał się około 85-procentową skutecznością.

Podczas ponad tygodniowej wymiany ognia zginęło pięcioro Izraelczyków, a 240 odniosło obrażenia. Bardziej krwawy jest bilans tej konfrontacji po stronie palestyńskiej. Życie straciły 162 osoby, w tym 37 dzieci. Ranny odniosły setki mieszkańców enklawy.

Rozejm wzbudził entuzjazm wśród Palestyńczyków, a ulgę i mieszane uczucia wśród Izraelczyków. W niektórych miejscowościach południowego Izraela doszło do demonstracji. Ich uczestnicy protestowali przeciwko przerwaniu działań zbrojnych. Pojawiły się transparenty potępiające „umowy z terrorystami”.

Szaul Mofaz, przywódca partii Kadima, stwierdził, że to nie Hamas a Izrael został zmuszony do rozejmu. – Nikt nie ma iluzji, że będzie to wieczne zawieszenie broni. Jest jasne dla wszystkich, że będzie ono tylko tymczasowe – powiedział korespondentowi agencji Reutersa Michael Herzog, emerytowany generał brygady, który w przeszłości zajmował wiele ważnych stanowisk w izraelskim ministerstwie obrony.

Wpływ na trwałość zawieszenia broni będzie miało to, czy obie strony w ten sam sposób będą interpretować jego warunki, np. te dotyczące otwarcia granic enklawy. Minister Barak już powiedział, że rozejm nie jest żadną umową z Hamasem.

Tymczasem przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani stwierdził 21 listopada, że jego kraj jest dumny z pomocy materialnej i militarnej udzielonej Palestyńczykom. Polityk zapowiedział jej kontynuację i wezwał państwa arabskie, by poszły w ślady Iranu. Za tę pomoc podziękował przebywający na wygnaniu lider Hamasu Chaled Meszal. Również wczoraj egipski dziennik „Al-Masry al-Youm” poinformował, że tamtejsze służby bezpieczeństwa przejęły transport broni przeznaczony dla Strefy Gazy. Jak podali Egipcjanie, było to 108 głowic bojowych do rakiet Grad i 19 646 sztuk amunicji.

Źródła: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

wr

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO